• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nishi - Nagoja

  Przeczytaj także...
  Kita (jap. 北区 Kita-ku, dosł. północna dzielnica) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 11 lutego 1944 roku. Położona w północnej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Nishi, Moriyama, Naka i Higashi, miastami Kasugai, Kitanagoya i miasteczkiem Toyoyama. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Naka (jap. 中区 Naka-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 kwietnia 1908 roku. Położona w środkowej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Chikusa, Kita, Higashi, Nishi, Nakamura, Shōwa, Atsuta i Nakagawa.

  Nishi (jap. 西区 Nishi-ku, dosł. zachodnia dzielnica) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. zielnica została założona 1 kwietnia 1908 roku jako jedna z pierwszych czterech dzielnic.

  Położona w północno-zachodniej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Kita, Naka i Nakamura, a także graniczy z podmiejskimi miasteczkami: Nishibiwajima, Shinkawa, Kiyosu, Haruhi, Nishiharu i Shikatsu. Dzielnicę przedzielają rzeki Shōnai (nad którą położony jest park Shōnai Ryokuchi), Hori i Shin. Przez dzielnicę przebiega linia metra Tsurumai z pięcioma przystankami zlokalizowanymi na terenie dzielnicy: Kami Otai, Shonai Ryokuchi Koen, Shonai-dori, Jōshin oraz Sengen-chō. Przez dzielnicę przebiega nowa miejska autostrada.

  Prefektura Aichi (jap. 愛知県, Aichi-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Nagoja.Pachinko (jap. パチンコ, Pachinko) – japońska gra automatowa, przypominająca połączenie bilardu i pinballa, ale nie ma "łapek" (ang. flippers). Tablica gry jest ustawiona pionowo i metalowe kulki opadają do różnych kieszeni. W nagrodę wygrywa się kolejne kulki, które można wymienić na nagrody rzeczowe lub – pośrednio, ponieważ hazard w Japonii jest nielegalny – na pieniądze.

  Pochodzi stąd gra pachinko, a w okolicach stacji metra Sengen-cho istnieje jej muzeum. W dzielnicy ma swą siedzibę Noritake Co, Ltd., przy której zlokalizowany jest Park Noritake, a także Pamiątkowe Muzeum Przemysłu i Technologii Toyoty.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Japan: Nagoya (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2017-05-01].
  2. 区政概要 平成27年版 (jap.). city.nagoya.jp. [dostęp 2017-05-13].
  3. 名古屋市 西区の紹介(西区) (jap.). city.nagoya.jp. [dostęp 2017-05-01].
  4. パチンコ発祥の地 (jap.). nagoya-info.jp. [dostęp 2017-05-01].
  5. Toyota Commemorative Museum of Industry and Technology (ang.). nagoya-info.jp. [dostęp 2017-05-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (jap.)
 • Nagoja, Nagoya (jap. 名古屋市, Nagoya-shi) jest czwartym co do wielkości miastem w Japonii oraz stolicą prefektury Aichi, w regionie Chūbu, na wyspie Honsiu. Jest również największym portem w Japonii. Leży nad zatoką Ise. Aglomerację Nagoi zamieszkuje około 9 mln ludzi, czyniąc ją trzecią co do wielkości w kraju, po Tokio i Osace.Nakamura (jap. 中村区 Nakamura-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 października 1937 roku. Położona w zachodniej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Naka, Nishi i Nakagawa, a także z miastami Kiyosu, Ama i miasteczkiem Ōharu.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.55 sek.