• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nirmala Joshi

  Przeczytaj także...
  Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Magister (z łac. mistrz, nauczyciel), mgr – tytuł zawodowy nadawany przez wyższe uczelnie po ukończeniu studiów drugiego stopnia (dawniej: studiów jednolitych magisterskich lub magisterskich studiów uzupełniających), a w przypadku niektórych kierunków (farmacja, prawo, psychologia, często także teologia) – studiów jednolitych.

  Nirmala Joshi MC (ur. 23 lipca 1934 w Ranchi, Indie, zm. 23 czerwca 2015 w Kolkata) – misjonarka, przełożona zakonu Misjonarek Miłości w latach 1997-2009.

  Biografia[edytuj kod]

  Rodzice pochodzili z Nepalu, a jej ojciec był oficerem British Army. Mimo, że pochodziła z hinduskiej rodziny, naukę pobierała w chrześcijańskiej szkole w Patna. Wkrótce potem pod wpływem działalności Matki Teresy przeszła na katolicyzm.

  Zdobyła tytuł magistra nauk politycznych i przeszła dodatkowe szkolenie prawnicze.

  British Army (Armia Brytyjska) – wojska lądowe Brytyjskich Sił Zbrojnych, powstałe w 1707 roku po zjednoczeniu Anglii i Szkocji w Królestwo Wielkiej Brytanii.Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.

  W 1976 rozwinęła kontemplacyjną gałąź działalności zakonu, którą kierowała do 1997, kiedy to po śmierci Matki Teresy objęła kierowanie całym zgromadzeniem.

  26 stycznia 2009 otrzymała od rządu Indii w uznaniu za działalność na rzecz narodu Order Padma Vibhushan. 25 marca 2009 zakończyła kadencję przełożonej Misjonarek Miłości, a jej następczynią została Niemka, siostra Mary Prema Pierick.

  Przypisy

  1. Sister Nirmala passes away (ang.). indiatimes.com. [dostęp 2015-06-23].
  2. How India remembers Mother Teresa (ang.). cam.org.au. [dostęp 2015-06-23].
  3. Indian-born nun to succeed Mother Teresa (ang.). cnn.com. [dostęp 2015-06-23].
  4. Mother Teresa Center About Sister Mary Prema (ang.). motherteresa.org. [dostęp 2015-06-23].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Ranchi (hindi रांची, trb.: Rańći, trl.: Rāṁcī; ang. Ranchi) - miasto w północno-wschodnich Indiach, stolica stanu Jharkhand, na wyżynie Ćhota Nagpur. Około 945,1 tys. mieszkańców.Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Patna - (hindi पटना, trl. Paṭnā, trb. Patna; ang. Patna; nazwa historyczna: Pataliputra) miasto w północno-wschodnich Indiach, na Nizinie Hindustańskiej, nad Gangesem, przy ujściu rzeki Gandak, stolica stanu Bihar. Około 1,2 mln mieszkańców.
  Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, Misjonarki Miłości (Missionaries of Charity) – zgromadzenie zakonne założone przez błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty.
  Kontemplacja – sposób aktywności poznawczej realizowanej poprzez skupienie, pogrążenie się w myślach, przyglądanie się czemuś.
  Politologia albo nauki polityczne (ang. political science, franc. sciences politiques) – jedna z nauk społecznych, zajmująca się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej ze sprawowaniem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu społecznym, teorią jej organizacji, funkcjami i charakterem państwa i międzynarodowych organizacji politycznych.
  Order Padma Vibhushan (hindi पदम विभूषण पुरस्‍कार) – indyjskie wysokie odznaczenie cywilne (order), przyznawane przez prezydenta Indii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.