• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nintendo DSi

  Przeczytaj także...
  Opera Software ASA (OSA) (OSE OPERA) – norweska firma informatyczna założona przez Jona Stephensona von Tetzchnera i Geira Ivarsøya w 1995.Nintendo DS Lite (jap. ニンテンドーDS Lite, Nintendō Dīesu Raito, skr. NDS Lite, DS Lite albo Lite) – dwuekranowa przenośna konsola gier wideo produkcji Nintendo. Jest lżejsza i cieńsza od swej poprzedniczki Nintendo DS, a swoją stylistyką przypomina inną konsolę Nintendo – Wii. Konsola została wycofana ze sprzedaży w 2011 roku.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Nintendo DSi (jap. ニンテンドーDSi Nintendō Dīesuai) – trzecia (po Nintendo DS i Nintendo DS Lite) wersja konsoli Nintendo DS. Po raz pierwszy została zaprezentowana 2 października 2008 roku podczas Konferencji Nintendo w Tokio. Większy model o nazwie Nintendo DSi XL zadebiutował na przełomie 2009 i 2010 roku.

  Aplikacja, program użytkowy - konkretny, ze względu na oferowaną użytkownikom funkcjonalność, element oprogramowania użytkowego.SD (ang. Secure Digital) – jeden ze standardów kart pamięci opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 roku. Karty SD charakteryzują się niewielkimi wymiarami (24 × 32 × 2,1 mm) i masą (ok. 2 gramów). Poza grubością, ich wymiary są identyczne jak kart MMC.

  Zmiany w stosunku do poprzednika[]

  Nintendo DSi jest o 12% cieńszy niż Nintendo DS Lite, przy zachowaniu tej samej wagi. Konsola ma wbudowane 2 aparaty fotograficzne o rozdzielczości 0,3 megapiksela. Jeden umieszczony jest na zewnętrznej obudowie, a drugi na zawiasie (widoczny po otwarciu konsoli). Posiada też większe ekrany (3,25 cala, o 0,25 cala większe niż u poprzednika), szybsze procesory, więcej pamięci RAM oraz lepsze głośniki. Suwak zasilania obecny w DS Lite został zastąpiony przyciskiem. Z powodu większego stopnia zużycia energii żywotność baterii jest krótsza niż w przypadku DS Lite.

  AAC (ang. Advanced Audio Coding) – algorytm stratnej kompresji danych dźwiękowych, którego specyfikacja została opublikowana w roku 1997. Format AAC zaprojektowany został jako następca MP3, oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.Rozdzielczość ekranu – jeden z parametrów trybu wyświetlania, parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy monitora komputerowego, telewizora a także każdego innego wyświetlacza, którego obraz budowany jest z pikseli. Rozdzielczość wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie. Rozdzielczość w poziomie składa się z pionowych linii, natomiast w pionie z poziomych linii.

  Dodano wejście na karty SD służące do zapisu wykonanych zdjęć, pobranego oprogramowania, a także odtwarzania plików muzycznych (tylko w formacie AAC). Wejście SLOT-2 (na kartridże Game Boy Advance) zostało usunięte, przez co DSi nie jest wstecznie kompatybilny z Game Boy Advance. Nie można także używać akcesoriów korzystających z wejścia Game Boy Advance.

  Pamięć flash (ang. flash memory) – rodzaj pamięci EEPROM, pozwalającej na zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć trwała (nieulotna) – po odłączeniu zasilania nie traci zapisanych w niej danych.Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.

  Nintendo DSi ma 256 megabajtów wewnętrznej pamięci Flash. Interfejs użytkownika konsoli zorganizowano na wzór spotykanego w konsoli Wii, gdzie menu wyświetlane jest w postaci kanałów. Dostępne są kanały:

 • DSi Camera – tryb zdjęć,
 • DSi Sound – tryb muzyki,
 • DSi Shop – pobieranie oprogramowania (zobacz Bezpośrednie pobieranie oprogramowania);
 • Po pobraniu z DSi Shop dodatkowo dostępne stają się również kanały:

 • DSi Browser – przeglądarka internetowa firmy Opera Software,
 • Flipnote Studio – tryb notatek w postaci animacji z funkcją dodawania ścieżki dźwiękowej.
 • Specyfikacja[]

 • Procesory: ARM9 oraz ARM7. Procesor ARM9 o częstotliwości 133 MHz, procesor ARM7 o taktowaniu 33 MHz.
 • Pamięć RAM: 16 MB (czterokrotnie więcej niż u poprzedników).
 • Pamięć ROM: 256 MB wewnętrznej pamięci Flash z możliwością rozszerzenia za pomocą karty SD (do 2 GB) lub SDHC (do 32 GB).
 • Połączenie: Wi-Fi 802.11b/g z obsługą połączeń szyfrowanych.
 • Bezpośrednie pobieranie oprogramowania[]

  Nintendo DSi stwarza możliwość pobierania aplikacji. Niektóre są darmowe, ale za inne trzeba płacić. Pobranie płatnej aplikacji jest możliwe w przypadku posiadania dostatecznej liczby tzw. Nintendo Points (punktów Nintendo). Standardowy koszt aplikacji to 200, 500 albo 800 ww. punktów.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.

  Programatory[]

  Programator Acekard 2i dostępny w sprzedaży od 2 grudnia 2008 jest pierwszym programatorem pozwalającym na uruchamianie oprogramowania typu homebrew na konsoli Nintendo DSi.

  Nintendo DSi XL[]

  Nintendo DSi XL

  Nintendo DSi XL, znany w Japonii jako Nintendo DSi LL (jap. ニンテンドーDSi LL Nintendō Dīesuai Eru-Eru) został zapowiedziany 29 października 2009 i wydany 21 listopada w Japonii. Nintendo DSi XL posiada większe wymiary ekranów i samej konsoli niż oryginalne DSi.

  Nintendo DS lub Nintendo Dual Screen (skr. NDS lub DS) – przenośna konsola gier wideo zaprojektowana i wyprodukowana przez japońską firmę Nintendo. Wydana w 2004 roku w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Konsola ma obudowę typu clamshell, podobną do Game Boya Advance SP, a wewnątrz dwa ekrany LCD, z których jeden jest dotykowy. Konsola zawiera również wbudowany mikrofon i obsługuje komunikację bezprzewodową w standardzie IEEE 802.11 (Wi-Fi) umożliwiając graczom wspólną interakcję bliskiego zasięgu (10–30 m, zależnie od warunków) lub online za pomocą usługi Nintendo Wi-Fi Connection, która została uruchomiona po premierze. Była to pierwsza konsola Nintendo wydana najpierw w Ameryce Północnej, a nie Japonii. Konsola została wycofana ze sprzedaży w 2009 rokuMegapiksel (skrót: Mpx, Mpix) to wielkość opisująca liczbę elementarnych punktów matrycy CCD. Przedrostek mega oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę. Jednostka ta jest używana najczęściej w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo oraz telefonach komórkowych jako jednostki obrazującej możliwą wielkość tworzonego obrazu.

  Premiery[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Nintendo DSi (jap.)
 • Oficjalna polska strona Nintendo DSi (pol.)
 • Artykuł o DSi na stronie Nintendo of Europe (ang.)
 • Interfejs użytkownika (ang. user interface, UI) — w technice część urządzenia odpowiedzialna za interakcję z użytkownikiem. Człowiek nie jest zdolny do bezpośredniej komunikacji z maszynami. Aby było to możliwe urządzenia są wyposażone w odpowiednie urządzenia wejścia-wyjścia tworzące razem interfejs użytkownika:Homebrew – termin odnoszącym się wyłącznie do gier wideo i aplikacji tworzonych przez konsumentów na własnościowe platformy gier wideo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Game Boy Advance (jap. ゲームボーイアドバンス, Gēmu Bōi Adobansu, GBA) – przenośna konsola do gier wyprodukowana przez firmę Nintendo. Jest następczynią popularnej konsoli Game Boy Color. Została wypuszczona na rynek w Japonii 21 marca 2001 roku, w Ameryce Północnej 11 czerwca 2001 roku, w Europie 22 czerwca 2001 roku, a w Chinach 8 czerwca 2004 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.