• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ninoslav Kučan

  Przeczytaj także...
  Bośnia (bośn. Bosna) – historyczny i geograficzny region Europy, należący obecnie do Bośni i Hercegowiny. Przeważająca część Bośni leży na terenie Alp Dynarskich. Na północy, gdzie płynie rzeka Sawa, sięga do obszarów kotliny Panońskiej, zaś jej wschodnią, naturalną granicę stanowi rzeka Drina. Od południa graniczy z innym historyczno-geograficznym regionem wchodzącym w skład państwa, Hercegowiną.Ministerstwo – urząd administracji rządowej kierowany przez ministra odpowiedzialnego za wyodrębniony dział administracji rządowej.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Ninoslav Kučan (ur. 22 maja 1927 w Brezi koło Sarajewa. zm. 22 sierpnia 1994 na Braču) – chorwacki architekt.

  Ninoslav Kučan urodził się w rodzinie Jakuba, inżyniera górniczego oraz nauczycielki Klotildy z Helmanów (Helmannów). Miał starszego o rok brata, Mladena, z którym chodził do tej samej klasy. W 1939 r. jego ojciec rozpoczął pracę w ministerstwie i rodzina przeniosła się najpierw do Lublany, a następnie do Belgradu, gdzie Kučan kontynuował naukę. Pod koniec wojny brat Kučana zaginął.

  Brač – chorwacka górzysta wyspa przybrzeżna na Adriatyku, należąca do środkowej Dalmacji. Powierzchnia 395,44 km²; długość wybrzeża 180,61 km; ludność 14 tys. Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokosci 5–12 km. Najwyższy punkt wyspy to Vidova Gora (778 m n.p.m.). Największa miejscowość wyspy to Supetar. Inne miejscowości: Pučišća, Sumartin, Sutivan, Selca, Bol, Blaca, Milna. Wyspa sąsiaduje z wyspą Šolta. Dopłynąć do wyspy można promami Jadrolinija oraz Split Tours. Promy pływają z: Supetaru do Splitu, oraz z Sumartinu do Makarskiej.Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:

  Ninosław Kučan był miłośnikiem przyrody, turystą oraz alpinistą. Podczas wojny odnosił sukcesy w konkursach narciarskich. Wspinał się po szczytach Sljeme, Platak, Snježnik, Risnjak oraz po górach m.in. Bośni i po Dolomitach.

  Pomimo tego, że nie ukończył liceum, w 1945 roku rozpoczął studia architektoniczne na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Jako uczeń został asystentem dwóch profesorów. Przed zakończeniem studiów pracował dla architekta Šimatića jako stażysta inżynier w miejskim instytucie SRC. Dyplom uzyskał w 1951 r. i rozpoczął pracę jako asystent profesora Antona Ulricha.

  Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.Alpinista – człowiek uprawiający alpinizm, czyli wspinaczkę górską uprawianą w Alpach. W szerszym znaczeniu termin ten określa osoby, które zajmują się wspinaczkę górską prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi.

  Przez długi czas pracował w Niemczech dla Interbau GMBH, gdzie zaprojektował wiele osiedli mieszkaniowych.

  W końcu 1969 roku wrócił do Chorwacji i pracował w Rijekaprojekt Institute, jako kierownik Wydziału Architektury i Urbanistyki, aż do przejścia na emeryturę w 1990. W 1962 r. ożenił się z Vjerą Kirchmayer, z którą miał czwórkę dzieci.

  Bibliografia[]

 • Wystawa retrospektywna Ninoslav Kučan RETROSPEKTIVA ARHITEKTONSKOG OPUSA, MUZEJ GRADA RIJEKE
 • Dolomity (wł. Dolomiti, niem. Dolomiten) – pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch (znajdujące się w całości na ich terenie), leżące na terenie Południowych Alp Wapiennych (Alpy Wschodnie). Leży pomiędzy dolinami: Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie oraz Pustertal (Val Pusteria) na północy. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Marmolada - 3342 m n.p.m. (masyw górujący nad okolicą), a następnie Antelao - 3263 m n.p.m., Tofany. Kraina geograficzna, do której należą Dolomity to Tyrol Południowy, południowa część masywu leży na terenie prowincji Belluno, zachodnia - prowincji Trydent, północna - prowincji Bolzano. W 2009 roku Dolomity wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Osiedle mieszkaniowe to jednostka urbanistyczna charakteryzująca się ujednoliconą zabudową mieszkaniową, z uzupełnieniem w postaci infrastruktury usługowo-handlowej. Obiekty wewnątrz osiedla często połączone są siecią dróg wewnętrznych, przy jednoczesnym wydzieleniu dróg wyższych klas na zewnątrz.
  Socjalistyczna Republika Chorwacji - oficjalna nazwa Chorwacji wchodzącej w skład Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii.
  Narty – długie, płaskie płozy mocowane do nóg poprzez system butów i wiązań, które umożliwiają ślizganie się po powierzchni śniegu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.