• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ninja Tune

  Przeczytaj także...
  Podcasting, podcast, spolszczone: podkasting, podkast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

  Ninja Tune – pochodząca z Londynu wytwórnia płytowa założona w 1991 roku przez dwóch DJ-ów – Matta Blacka i Jonatana Moore'a, znanych bardziej jako formacja Coldcut. Zasłynęli oni w połowie lat 80. XX wieku nowatorskimi aranżacjami anglojęzycznej muzyki popularnej. Jako jedni z pierwszych wykorzystali do tego oprogramowanie komputerowe. Wytwórnia w krótkim czasie wypromowała wielu artystów i producentów, którzy nadali jej niepowtarzalne brzmienie.

  Acid jazz to styl, którego główną cechą jest łączenie jazzu z innymi gatunkami, a zwłaszcza z muzyką rozrywkową np. funky, hip-hop.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Muzyka produkowana przez Ninja Tune to bardzo szerokie okolice electroniki, abstrakcyjnego hip-hopu, acid-jazzu, nu jazzu, jungle, ambient dance, instrumentalnego hip-hopu, chillout. Artyści wykorzystują pełne spektrum narzędzi, od klasycznych instrumentów w wieloosobowych składach, przez gramofony i samplery po komputer. Również emocjonalne nacechowanie brzmień jest bardzo zróżnicowane, od spokojnych kompozycji Bonobo, po bardzo szybko cięte dźwięki Amona Tobina.

  Nu jazz (elektro-jazz, jazztronica, phusion) – styl muzyczny, w którym występuje połączenie elementów jazzowych z muzyką elektroniczną. Tak samo jak electronica, styl ten jest bardzo szerokim pojęciem charakteryzującym wiele podstylów.Flying Lotus (alter-ego: Captain Murphy), właściwie Steven Ellison (ur. 7 października 1983 w Winnetka w stanie Kalifornia, USA) – amerykański producent muzyczny, obecnie zamieszkały w Los Angeles.

  Radio[]

  W 1988 roku założyciele wytwórni rozpoczęli nadawanie autorskiej audycji "Solid Steel" w pirackiej wówczas rozgłośni radiowej KissFM. Od 1999 roku program nadawany był przez BBC. Solid Steel to jedna, dwugodzinna audycja tygodniowo. Są to zazwyczaj cztery pół godzinne sety przeróżnych artystów, niekoniecznie wydających swoje płyty w wytwórni. Wśród rezydentów Solid Steel znajdziemy znanych brytyjskich DJ-ów, takich jak DK, Black Grass, J Mountain, Steinsky, Collin Millar lub Strickly Kev. Każdy z nich używa podczas jednego setu od kilku do kilkudziesięciu fragmentów utworów ze wszystkich gatunków muzycznych świata, tworząc z nich spójną, nową jakość.

  Ambient – gatunek muzyki elektronicznej, cechujący się odejściem od linearnie rozwijanej linii melodycznej, charakterystycznej dla klasycznej muzyki elektronicznej (Vangelis, Kitarō), na rzecz luźnej kompozycji plam dźwiękowych. Zazwyczaj poszczególne plamy są powiązane stale powtarzaną frazą elektronicznej perkusji, która organizuje utwór pod względem rytmicznym. O ile w innych rodzajach muzyki – od poważnej po punk rocka – osią konstrukcyjną utworu jest przebieg harmoniczny, to w muzyce ambient utwór rozwija się głównie przez operowanie barwą dźwięku. Drugą podstawową techniką kompozytorską jest stosowanie stałego powtarzania krótkiej frazy melodycznej, która przy każdej repetycji jest minimalnie modyfikowana bądź wzbogacana (zobacz minimalizm).Amon Tobin, właśc. Amon Adonai Santos de Araujo Tobin (ur. 7 lutego 1972 w Rio de Janeiro) – brazylijski muzyk i DJ występujący również pod pseudonimami Cujo i Two Fingers.

  Radio Solid Steel nadaje w postaci streamingu w sieci internet oraz w eterze. Dostępne są linki do godzinnych podcastów RSS (streaming mp3) oraz Windows Media Audio (streaming WMA w zamkniętym protokole mms). Dostępny jest również spis kilkudziesięciu światowych rozgłośni tradycyjnych, które transmitują audycję na żywo w każdy piątek wieczorem. Niektóre audycje zostały wydane w tradycyjnej formie na płycie CD. Część wydań można znaleźć też w sieciach p2p.

  P2P (ang.) Peer-to-Peer – model komunikacji w sieci komputerowej, zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient-serwer.

  Wytwórnie podległe[]

  Częścią Ninja Tune jest kilka wytwórni podległych, specjalizujących się na konkretnych stylach muzycznych:

 • Big Dada (założona w 1997 roku przez Willa Ashona z myślą o artystach hip-hopowych)
 • Brainfeeder (założona przez Flying Lotusa)
 • Counter
 • Girls Music
 • Motion Audio
 • Ntone
 • Werkdiscs / Ninja Tune (założona przez Actress)
 • Artyści związani z wytwórnią[]

  Przypisy

  1. About / Ninja Tune (ang.). [dostęp 2013-01-09].

  Linki zewnętrzne[]

 • Ninja Tune w Discogs.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama