• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nikon - fotografia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nikon D3200 – to aparat przeznaczony dla początkujących fotografów. Model ten należy do segmentu podstawowych lustrzanek cyfrowych D-SLR w formacie DX i został przedstawiony przez Nikona w 19 kwietnia 2012 roku. Zastępując tym samym D3100 (premiera: 19 sierpnia 2010). Jest to aparat marki Nikon formatu DX Aparat ma wiele funkcji automatycznych, urządzenie samodzielnie jest w stanie ustawić niezbędne parametry odpowiednio do warunków i fotografowanego obiektu.Akumulator elektryczny – rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym. Wszystkie rodzaje akumulatorów elektrycznych gromadzą i później uwalniają energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod.

  Nikon (jap. 株式会社ニコン Kabushiki-gaisha Nikon) – japoński producent sprzętu fotograficznego i optycznego. Obecne zakłady produkcyjne znajdują się w Tokio w Japonii, Tajlandii oraz na Tajwanie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Przedsiębiorstwo powstało 25 lipca 1917 roku w Tokio jako Nippon Kogaku Kogyo Kabushiki-gaisha, kiedy to trzech wiodących producentów optycznych połączyło swoje siły tworząc w pełni zintegrowaną i kompleksową markę. Początkowo firma produkowała szkła optyczne, obiektywy, soczewki i mikroskopy. W 1932 roku obiektywy Nippon rozpoczęto nazywać Nikkor, która to nazwa przetrwała do dziś. W tym samym roku zaprojektowano i wybudowano pierwsze prototypy zdjęciowego obiektywu małoobrazkowego. Podczas II wojny światowej produkowała dla japońskiego wojska lornetki, peryskopy, kamery do zdjęć szpiegowskich. W 1946 roku, aby pomóc odbudować kraj po niszczycielskiej wojnie światowej postanowiono rozpocząć produkcję dwóch precyzyjnych instrumentów pomiarowych: niwelatora oraz teodolitu. Obecna nazwa firmy oficjalnie została wprowadzona w 1974 roku.

  Nikon D50 – lustrzanka cyfrowa firmy Nikon, zaprezentowana 20 kwietnia 2005 r. Aparat został wyposażony w matrycę CCD w formacie DX o rozdzielczości 6,1 megapikseli.Niwelator – instrument geodezyjny, mocowany na trójnożnym statywie, umożliwiający pomiar różnicy wysokości (niwelacji) pomiędzy punktami terenowymi.

  Aparat fotograficzny[ | edytuj kod]

  Pierwsza lustrzanka jednoobiektywowa marki Nikon – F

  15 maja 1946 roku zarząd firmy podjął decyzję o rozpoczęciu produkcji sprzętu fotograficznego. Wahano się jedynie nad tym, czy mają być to aparaty średnioformatowe czy małoobrazkowe. Wkrótce Tatsuro Shimizu przedstawił pierwszy działający prototyp lustrzanki dwuobiektywowej; inny zespół konstruktorów pod kierownictwem Minoru Takahashi miał gotowe pierwsze egzemplarze aparatu małoobrazkowego. Po ocenie obu konstrukcji zarząd Nippon Kogaku zadecydował, że dalsze prace kontynuowane będą nad aparatem małoobrazkowym. Zbudowano wówczas łącznie 20 prototypów. Podczas prac nad prototypami, konstruktorzy słusznie uznali, że jeśli mają zbudować możliwie najlepszy aparat, powinni korzystać z jak najlepszych wzorców. Konstrukcja mechaniczna i wygląd zewnętrzny pierwszego aparatu Nippon Kogaku wzorowane były więc w dużej mierze na dwóch przedwojennych konstrukcjach niemieckich: za wzór posłużyły aparaty Leica III oraz Contax II. 7 marca 1948 roku firma wypuściła na rynek pierwszy aparat fotograficzny NIKON I (wyprodukowano jedynie 739 sztuk), a od sierpnia 1949 roku produkowano już kolejny model pod nazwą M, nie różniący się niczym od poprzednika. Model ten zapoczątkował serię aparatów pod tą samą marką. Wykorzystywali je zawodowi fotograficy, m.in. David Douglas Duncan, który pierwszy aparat wykorzystał w czasie wojny koreańskiej, na której froncie spotkał młodego japońskiego fotografa, pracownika Nikona, który to wprowadził Duncana w bardziej zaawansowany świat marki Nikon. W 1950 roku wprowadzono aparat dalmierzowy: S, a następnie S2 i SP, S3, S4, S3M. Model S wywołał taką burzę za granicą, a do tego okazało się, że aparaty przewyższają innych konkurentów, dlatego każda gazeta chciała posiadać tak profesjonalny sprzęt fotograficzny. Jednak pierwszym profesjonalnym aparatem dla zawodowców był model SP ukazany w 1957 roku.

  Teleskop (gr. tēle-skópos – daleko widzący) – jest narzędziem, które służy do obserwacji odległych obiektów poprzez zbieranie promieniowania elektromagnetycznego (np. światła widzialnego). Pierwsze znane praktyczne teleskopy zostały skonstruowane przy użyciu soczewek ze szkła w Holandii na początku XVII wieku przez Hansa Lippersheya, a wkrótce potem przez Galileusza we Włoszech. Znalazły zastosowanie w działaniach militarnych i w astronomii.NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.

  Lustrzanka analogowa[ | edytuj kod]

  W połowie lat 50. XX wieku, przedsiębiorstwo postanowiło skoncentrować się na produkcji lustrzanek jednoobiektywowych oznaczonych symbolem F dzięki któremu powstała seria F lustrzanek, a wycofano z produkcji aparaty dalmierzowe. Były to modele F, F2, F3, F4, F5 i F6. W modelu F3 wprowadzono po raz pierwszy elektroniczne sterowanie migawki, natomiast F4, F5 i F6 posiadały integralnie wbudowane motorki napinające migawkę, przesuwające film oraz autofokus. Pierwszy taki aparat wprowadzono w 1959 roku. Seria ta była najchętniej wykorzystywana przez kolejnych 30. lat przez zawodowych fotografów. Nikonowi pomogła amerykańska agencja przestrzeni kosmicznej NASA – zleciła Nikonowi stworzenie aparatu do zastosowań w przestrzeni kosmicznej.

  Peryskop – przyrząd optyczny służący do obserwacji przedmiotów znajdujących się poza polem widzenia obserwatora lub zakrytych przeszkodami. Pierwotna koncepcja opierała się na systemie luster umocowanych na wysięgniku, później lustra lub pryzmaty umieszczano w obudowie. Wynalazcą peryskopu był gdański astronom Jan Heweliusz.Klasyczny aparat fotograficzny – jedna z dwóch podstawowych odmian aparatów fotograficznych (drugą jest aparat cyfrowy).

  W 1963 roku Nikon wkroczył w świat fotografii podwodnej, wtedy to do sprzedaży trafił NIKONOS I i II, które to były głównymi monopolistami w fotografice podwodnej. W 1965 roku postanowiono rozpocząć produkcję lustrzanek dla amatora pod nazwą NIKOMAT produkowanych do 1978 roku. Były to modele FS i FT.

  Nikon spopularyzował wiele cech profesjonalnych lustrzanek, za którymi inne marki miały problemy z nadążeniem. Nikon wprowadził system modułowy aparatu, czyli aparat z wymiennymi obiektywami, wizjerami, napędami silnikowymi, zintegrowanym pomiarem światła, elektroniczne sterowanie migawki, wielostrefowy ewaluacyjny pomiar matrycy i wbudowany silnik przesuwkowy film. Każda lustrzanka z wymiennym obiektywem marki Nikon posiada Bagnet F.

  Nikon D4 – 16,2-megapikselowa profesjonalna pełnoklatkowa (35mm) lustrzanka cyfrowa zaprezentowana przez firmę Nikon 6 stycznia 2012. Jest następcą modelu Nikon D3S. W modelu D4 wprowadzono wiele ulepszeń i poprawek względem poprzednika, m.in. 16,2-megapikselową matrycę, poprawiony autofocus z czujnikami pomiarowymi i możliwość fotografowania przy zwiększonej do 204 800 czułości ISO. Aparat został wprowadzony na rynek w lutym 2012 przy rekomendowanej cenie 5999,95$. Zastosowano w nim nowe karty pamięci XQD.Korporacja międzynarodowa (korporacja trans- lub ponadnarodowa) – przedsiębiorstwa o globalnej skali działania, zwykle o wielomiliardowym potencjale finansowym, rozproszonej, anonimowej własności. Prowadzą one działalność gospodarczą w wielu krajach na drodze tworzenia w nich swych filii zagranicznych. Wiele korporacji działa na wszystkich kontynentach. Są to tzw. korporacje globalne.

  Aparaty cyfrowe[ | edytuj kod]

  Pod koniec lat 80. marka postanowiła powoli przestawić się na produkcję cyfrówek. Jedne z pierwszych lustrzanek cyfrowych Nikon stworzył w ramach projektu badawczego prowadzonego przez NASA w 1991 roku. Przez kolejnych osiem lat pracował nad cyfrową lustrzanką jednoobiektywową, którą oficjalnie wydał w 1997 roku pod nazwą D1. Proplastą była wydana w 1995 roku E2. W 1997 roku zadebiutowały pierwsze małe aparaty cyfrowe marki Nikon pod nazwą Nikon COOLPIX. W 2005 roku zaprzestano produkcji analogowych aparatów fotograficznych i akcesoriów produkowanych do nich na rzecz aparatów cyfrowych. Wyjątek stanowi jednak małoobrazkowa profesjonalna lustrzanka F6.

  Nikon Coolpix 4200 – kompaktowy cyfrowy aparat fotograficzny produkowany w latach 2004–2006 przez japońską firmę Nikon. Był jednym z sześciu modeli serii Coolpix 4, posiadających matrycę o liczbie pikseli ok. 4 milionów (pozostałe modele tej serii posiadały oznaczenia: 4100, 4300, 4500, 4600 i 4800).Nikon D60 – lustrzanka cyfrowa firmy Nikon, zaprezentowana 29 stycznia 2008 r. Aparat został wyposażony w matrycę CCD w formacie DX o rozdzielczości 10,2 megapikseli. Aparat nie posiada wbudowanego silnika autofokusa.

  W 2018 roku Nikon zapowiedział powstanie nowego bagnetu o nazwie Nikon Z. Został on zaimplementowany w aparatach bezlusterkowych Z6, Z7 i Z50. Charakteryzuje się średnicą 55 mm, czyli większą niż w Bagnet F, jak i mniejszą odległością między obiektywem, a matrycą.

 • Nikon F2

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Aparat małoobrazkowy - aparat fotograficzny, w którym materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach film o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. Najbardziej typowym i obecnie właściwie jedynym formatem klatki aparatu małoobrazkowego jest 24×36 mm. Na filmie o standardowej długości mieści się do 28 lub 40 takich klatek numerowanych kolejno X, 00, 0, 1-36(37). Istniały również aparaty małoobrazkowe o formacie klatki 18×24 mm - takie klatki były naświetlane na filmie pionowo i mieściło się ich 2 razy więcej.
 • Pierwsza jednoobiektywowa lustrzanka cyfrowa Nikon – D1 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nikon D5000 – lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) przeznaczona dla średnio zaawansowanych użytkowników, produkowana przez japońską firmę Nikon. Jej premiera miała miejsce w połowie kwietnia 2009 roku. Posiada matrycę o rozdzielczości 12,2 megapikseli.
  Nikon D1 – pierwsza profesjonalna lustrzanka cyfrowa produkowana przez firmę Nikon. Zaprezentowana została 15 czerwca 1999.
  Lorneta (lornetka) – przyrząd optyczny w postaci dwóch lunet, sprzężonych równolegle. Umożliwia obuoczną obserwację odległych obiektów. Lorneta jest tak skonstruowana, aby dawała obraz prosty, czyli nie odwrócony. Zaletą lornety w porównaniu z lunetą (przy tej samej średnicy obiektywu) jest jaśniejszy obraz o większej rozdzielczości. Rozstawienie lunet wpływa także na wrażenie plastyczności obrazu dając efekt stereoskopowy
  Nikon Coolpix L11 – kompaktowy, cyfrowy aparat fotograficzny firmy Nikon, wprowadzony do sprzedaży w 2007 roku. Jest to jeden z najtańszych modeli producenta, przeznaczony do robienia zdjęć amatorskich. Posiada matrycę o rozdzielczości 6 megapikseli i możliwość zapisu video.
  Lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) – rodzaj lustrzanki, w której rolę materiału światłoczułego spełnia matryca fotograficzna. Aparat tego typu początkowo przeznaczony był głównie do zastosowań profesjonalnych, jednak aktualnie z powodu bardziej przystępnej ceny stał się popularny wśród amatorskich fotografów.
  Ładowarka akumulatorowa – urządzenie służące do wprowadzenia energii elektrycznej do akumulatora elektrycznego przez wymuszenie przepływu prądu elektrycznego przez akumulator w kierunku przeciwnym do SEM akumulatora.
  Lampa błyskowa (flesz, ang.flash) - urządzenie, które wyzwala wiązkę światła niezbędną do właściwego oświetlenia fotografowanego obiektu. Umożliwia wykonywanie zdjęć w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Niekiedy dodatkowo wspomaga autofokus przy słabym oświetleniu. Jej działanie jest ściśle związane z mechaniką lub elektroniką aparatu fotograficznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.941 sek.