• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nikolaos Jizis

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Akademia Sztuk Pięknych w Monachium (niem. Akademie der Bildenden Künste München) – jedna z najważniejszych uczelni artystycznych Niemiec.
  Monachijczycy lub Szkoła monachijska – umowny termin określający twórczość polskich malarzy ze środowiska monachijskiego działających w XIX i na początku XX w.; określenie nieprecyzyjne, lecz przyjęte w literaturze przedmiotu.

  Nikolaos Jizis (gr. Νικόλαος Γύζης, Nikólaos Gýzīs; ur. 1 marca 1842 na Tinos , zm. 4 stycznia 1901) – grecki malarz, główny przedstawiciel szkoły monachijskiej i XIX-wiecznego greckiego ruchu artystycznego.

  Sekret szkoły,
  1885-1886,
  58 × 73 cm,
  kolekcja prywatna

  Jizis urodził się na wyspie Tinos (Sklawochori). W 1850 jego rodzina przeniosła się do Aten. Tam Jizis rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Atenach. W 1865 roku, po otrzymaniu stypendium, wyjechał na dalsze studia do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Pozostał w nim do końca życia, stając się głównym przedstawicielem szkoły monachijskiej z greckiego ruchu artystycznego. Z tego okresu pochodzą m.in.: Wieść o zwycięstwie w 1871 roku i Triumf Bawarii. W 1870 roku wyjechał na kilka lat do Grecji, gdzie stworzył kilka dzieł o tematyce greckiej: Karnawał w Atenach, Ceremonia zaręczyn, czy Po bitwie pod Psarą. W 1886 roku został profesorem akademii monachijskiej; w tym okresie powoli odchodził od realistycznych kompozycji tworząc bardziej impresjonistyczne obrazy. W 1890 roku stworzył kilka obrazów o tematyce religijnej, w tym Triumf wiary. Jego uczniami byli m.in. Anna May-Rychter i późniejszy rumuński malarz Stefan Popescu.

  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

  Obraz Jizisa Sekret szkoły znajdował się na rewersie greckiego banknotu o nominale 200 drachm w latach 1996-2001.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.