• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nikolaj Coster-Waldau

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Detektyw Amsterdam (ang. New Amsterdam, 2008) – amerykański serial kryminalny nadawany przez stację Fox od 4 marca do 14 kwietnia 2008 roku. W Polsce jest nadawany od 3 lipca 2011 roku na kanale Polsat.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Nikolaj Coster-Waldau (ur. 27 lipca 1970 w Rudkøbingu) – duński aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Rudkøbingu jako syn Hanne Søborg Coster, bibliotekarki, i Jørgena Oscara Fritzera Waldau. W wywiadach opowiadał o problemach ojca z alkoholem, a także o rozwodzie rodziców. Wychowywała go głównie matka z dwiema starszymi siostrami. Dorastał w Tybjerg, małej wiosce między Ringsted a Næstved w południowej części Zelandii.

  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.

  Był najmłodszym aktorem, który wstąpił do Statens Teaterskole, duńskiej narodowej szkoły teatralnej i tańca współczesnego. Kształcił się w niej w latach 1989–1993.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Debiutował na scenie Betty Nansen Teatret w Kopenhadze w roli Laertesa w dramacie szekspirowskim Hamlet. W 1994 zagrał główną rolę w duńskim horrorze Nattevagten, która przyniosła mu w kraju pewną popularność. Po kilku latach zaczął grać w filmach amerykańskich, w 2001 wystąpił w wysokobudżetowych produkcjach Enigma i Helikopter w ogniu. Zajął się również produkcją i reżyserią filmów w Danii, obejmując kierownicze stanowiska w krajowych firmach branży filmowej.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Bibliotekarz – pracownik biblioteki, pracownik zatrudniony zawodowo w bibliotekarstwie; tytuł i stanowisko w hierarchii służby bibliotecznej. Według przepisów unijnych (Dyrektywa 89/48), osoba zatrudniona jako bibliotekarz musi mieć ukończone co najmniej studia licencjackie z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa.

  W 2011 został obsadzony w jednej z głównych ról serialu HBO Gra o tron (jako Jaime Lannister).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 1998 poślubił aktorkę Nukâkę, z którą ma dwie córki: Philippę (ur. 2000) i Saffinę (ur. 2003).

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Filmy fabularne[ | edytuj kod]

  Seriale TV[ | edytuj kod]

 • 2000: Lock, Stock... jako Jordi
 • 2008: Detektyw Amsterdam (New Amsterdam) jako John Amsterdam
 • 2009: The Left Wing Gang jako Jan Weimann
 • 2011: Gra o tron (Game of Thrones) jako Jaime Lannister
 • 2015: Saturday Night Live, odc. Taraji P. Henson/Mumford & Sons jako Jaime Lannister
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nikolaj Coster-Waldau (niem.). prisma.de. [dostęp 2016-07-19].
  2. Mike Larkin: Game Of Thrones' Nikolaj Coster-Waldau reveals beauty queen spouse LAUGHED after receiving letters claiming he was having affair with co-star Cameron Diaz (ang.). dailymail.co.uk, 18 marca 2014. [dostęp 2017-07-09].
  3. Benjamin Svetkey: Great Dane: Game of Thrones' Nikolaj Coster-Waldau (ang.). details.com, 1 kwietnia 2014. [dostęp 2017-07-09].
  4. Tobias McGuffin: Interview with Nikolaj Coster-Waldau (ang.). winteriscoming.net, 29 marca 2012. [dostęp 2017-07-09].
  5. Marlow Stern: Nikolaj Coster-Waldau on 'Game of Thrones,' That Cersei Look (ang.). thedailybeast.com, 24 marca 2017. [dostęp 2017-07-09].
  6. Charlie Cooper: My Secret Life: Nikolaj Coster-Waldau, 42, actor (ang.). independent.co.uk, 16 marca 2013. [dostęp 2017-07-09].
  7. Nikolaj Coster-Waldau (port.). filmow.com. [dostęp 2017-07-09].
  8. Nikolaj Coster-Waldau. Biography (ang.). tv.com. [dostęp 2016-07-19].
  9. Nikolaj Coster-Waldau stars as John Amsterdam (ang.). newamsterdam-forever.com. [dostęp 2016-07-19].
  10. Nikolaj Coster-Waldau (ang.). listal.com. [dostęp 2017-07-09].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nikolaj Coster-Waldau w bazie IMDb (ang.). [dostęp 2017-07-09].
 • Nikolaj Coster-Waldau w bazie Filmweb. [dostęp 2017-07-09].
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Helikopter w ogniu (org. Black Hawk Down) – film wojenny produkcji amerykańskiej w reżyserii Ridleya Scotta oparty na faktach opisanych w książce Marka Bowdena Helikopter w ogniu o bitwie w Mogadiszu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Gra o tron (ang. Game of Thrones) – amerykański serial fantasy stworzony przez Davida Benioffa i D.B. Weissa dla HBO, będący adaptacją sagi Pieśń lodu i ognia autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina. Amerykańska premiera pierwszego sezonu w HBO miała miejsce 17 kwietnia 2011 r., w Polsce serial zadebiutował dzień później. Premiera czwartej serii serialu miała miejsce 6 kwietnia 2014 r.
  Hamlet (ang. The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark; Tragedia Hamleta, Księcia Danii) – tragedia Williama Szekspira napisana na przełomie XVI i XVII wieku, jeden z najbardziej znanych dramatów, arcydzieło teatru elżbietańskiego.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.