• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nikobary

  Przeczytaj także...
  Tsunami (jap. 津波, tsunami, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry (3°31′64″N, 95°85′43″E) 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 01:58:53 czasu warszawskiego (00:58:53 UTC, 07:58:53 czasu lokalnego w Dżakarcie i Bangkoku). Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które w ciągu trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.
  Andamany i Nikobary (hindi अंडमान और निकोबार द्वीप, trb.: Andaman aur Nikobar Dwip, trl.: Aṁdamān aur Nikobār Dvīp; ang. Andaman and Nicobar Islands) - jedno z terytoriów związkowych Indii, położone na wyspach leżących we wschodniej części Zatoki Bengalskiej na pograniczu z Morzem Andamańskim. Stolicą terytorium, a zarazem największym miastem jest Port Blair. Terytorium zostało utworzone 1 listopada 1956 roku. Jego powierzchnia to 8249 km², a zamieszkane jest przez około 0,4 mln osób. W skład terytorium wchodzą dwa archipelagi: Andamany i Nikobary.

  Nikobary – złożony z 22 wysp, wydłużony południkowo archipelag, należący do Indii. Znajduje się on na Oceanie Indyjskim, między Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Od Andamanów oddziela je Kanał Dziesiątego Stopnia. Razem z nimi tworzy terytorium związkowe Andamany i Nikobary.

  Mały Nikobar jest jedną z wysp archipelagu Nikobary i drugą pod względem powierzchni wyspą archipelagu. Wchodzi w skład terytorium związkowego Andamany i Nikobary.Batti Malv (w lokalnym języku pu: Kuono) – jedna z najmniejszych, niezamieszkanych wysp archipelagu Nikobary należąca do północnej grupy wysp. Wchodzi w skład terytorium związkowego Andamany i Nikobary.

  Łączna powierzchnia archipelagu wynosi 1841 km², a liczba ludności w 2001 – 42 026 os.

  Główne wyspy:

 • Wielki Nikobar
 • Mały Nikobar
 • Kar Nikobar
 • Katczal
 • Kamorta
 • Batti Malv (2 km²) – bezludna
 • Chowra (8 km²)
 • Teressa (101 km²)
 • Poahat (13,3 km²)
 • Nancowry (67 km²)
 • Trinket (29 km²)
 • Isle of Man – bezludna
 • Tillangchong (17 km²) – bezludna
 • Kondul (4 km²)
 • Pulomilo (1 km²)
 • Meroe, Trak, Treis, Menchal, Cubra, Pigeon i Megapod – wyspy niezamieszkane
 • Na Nikobarach panuje klimat równikowy, wybitnie wilgotny. Uprawy kokosów, trzciny cukrowej, owoców cytrusowych, ananasów i ryżu.

  Andamany – archipelag leżący na Oceanie Indyjskim pomiędzy Zatoką Bengalską a Morzem Andamańskim. Wchodzi w skład indyjskiego terytorium związkowego Andamany i Nikobary.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Nikobary wraz z położonymi dalej na północ Andamanami wchodzą w skład podwodnego łańcucha górskiego, wypiętrzonego w czasie orogenezy fałdowania alpejskiego, będącego częścią pasma fałdowego Birmy.

  26 grudnia 2004 potężne tsunami wywołane trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera poważnie zniszczyło archipelag.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Wielki Nikobar – największa wyspa archipelagu Nikobary leżącego we wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Jest najdalej na południe wysuniętą wyspą archipelagu i zarazem najdalej na południe położonym terytorium Indii. Wchodzi w skład terytorium związkowego Andamany i Nikobary.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zatoka Bengalska (beng. Vagopasagar, birm. Bingali Pinko, ang. Bay of Bengal, hindi Bagal ki Khari) – część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspą Cejlon oraz archipelagami Andamany i Nikobary. Jej powierzchnia wynosi 2,191 mln km², średnia głębokość 2586 m, a maksymalna dochodzi do blisko 5258 m. Temperatura wody waha się w zimie od 25 °C (część północna) do 27 °C (część południowa), w lecie dochodzi do ponad 28 °C. Zasolenie wynosi ok. 30-34‰. Pływy dochodzą do 10,7 m.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Orogeneza (ruchy orogeniczne, górotwórczość, ruchy górotwórcze, fałdowanie) – powstawanie gór z przyczyn tektonicznych.
  Kanał Dziesiątego Stopnia (ang. Ten Degree Channel) - kanał morski, oddzielający archipelagi Andamanów i Nikobarów. Łączy Morze Andamańskie z Oceanem Indyjskim. Jego szerokość wynosi około 150 km.
  Kar Nikobar – wyspa w archipelagu Nikobary, leżącym we wschodniej części Oceanu Indyjskiego, najbardziej wysunięta na północ. Tak jak cały archipelag, należy do Indii i wchodzi w skład terytorium związkowego Andamany i Nikobary.
  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.
  Isle of Man (znana również jako Laouk) – jedna z najmniejszych, niezamieszkanych wysp archipelagu Nikobary, należąca do centralnej grupy wysp. Wchodzi w skład terytorium związkowego Andamany i Nikobary.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.