• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nightwish  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.

  Nightwishfińska grupa założona w 1996 roku. Styl grupy wyróżnia żeński wokal w postaci operowego głosu Tarji Turunen (sześć pierwszych albumów), a następnie Anette Olzon (albumy siódmy i ósmy). Od 2013 wokalistką zespołu jest Holenderka Floor Jansen.

  Muzyka grupy składa się z połączenia gitarowych riffów z orkiestracjami. Początkowo tworzonymi za pomocą instrumentów klawiszowych, od albumu Century Child (2002) przez orkiestrę symfoniczną. Od wielu lat integralnym elementem w stylu zespołu są także różnorodne chóry oraz okazjonalnie instrumentarium folkowe. Lider grupy, Tuomas Holopainen, określa gatunek zespołu jako metal symfoniczny. Jest on też wyłącznym autorem poetyckich liryków i większości kompozycji.

  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Marko "Marco" Tapani Hietala (ur. 14 stycznia 1966 w Kuopio) – fiński gitarzysta basowy. Założyciel, wokalista i basista popularnego w Finlandii zespołu Tarot. Pisze teksty oraz komponuje muzykę. Obecnie występuje także w zespole Nightwish, gdzie poza grą udziela się w niektórych utworach jako wokalista.

  Spis treści

 • 1 Muzycy
 • 2 Historia zespołu
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy studyjne
 • 4 Nagrody i wyróżnienia
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tapio Wilska (ur. 19 września 1969 r. w Savonlinna, Finlandia) jest głównym wokalistą Heavy metalowego zespołu Sethian. Był także wokalistą zespołu Finntroll. Inspirują go takie grupy jak: Black Sabbath, Motörhead, Dead Kennedys, Venom, Thin Lizzy czy The Pixies.
  Elise „Elize” Ryd (ur. 15 października 1984 w Värnamo) – szwedzka wokalistka. Elize Ryd znana jest przede wszystkim z występów w szwedzko-duńskim zespole Amaranthe, którego jest członkinią od 2009 roku. Od 2011 roku współtworzy także formację Dreamstate.
  Sacrament of Wilderness – drugi split singel grupy Nightwish. Na wydawnictwie ponadto znalazły sie nagrania grup Darkwoods My Betrothed i Eternal Tears of Sorrow.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Pain – szwedzki zespół wykonujący industrial metal. Zespół powstał w 1997 roku jako autorski projekt Petera Tägtgrena – gitarzysty i wokalisty Hypocrisy. Tägtgren jest jedynym stałym członkiem zespołu.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Gary Moore (ur. 4 kwietnia 1952 w Belfaście, zm. 6 lutego 2011 w Esteponie) – irlandzki gitarzysta rockowy i bluesowy, wokalista i kompozytor.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.