• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niger - stan

  Przeczytaj także...
  Zamfara – jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Niger, Kaduna, Katsina, Sokoto i Kebbi. Jego stolicą jest Gusau. Powstał w 1996 po odłączeniu od stanu Sokoto.Kainji – zbiornik retencyjny w zachodniej Nigerii, na rzece Niger, na granicy stanów Niger i Kebbi. Powierzchnia jeziora wynosi 1300 km².
  Kwara to jeden ze stanów Nigerii. Leży na zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Oyo, Osun, Ekiti, Kogi i Niger. Jego stolicą jest Ilorin. Powstał w 1967.

  Nigerstan w zachodniej części Nigerii.

  Niger sąsiaduje z Federalnym Terytorium Stołecznym – Abudża oraz ze stanami Kwara, Kogi, Kaduna, Zamfara i Kebbi. Jego stolicą jest Minna. Powstał w 1976 po oddzieleniu jego terenów od stanu Sokoto. Nazwa stanu pochodzi od płynącej przezeń rzeki Niger. Na terenie stanu znajdują się dwie największe elektrownie wodne w kraju. Mieści się tu także park narodowy Kainji.

  Kebbi to jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Niger, Zamfara i Sokoto, oraz państwem Benin. Jego stolicą jest Birnin Kebbi. Ma powierzchnię 36 800 km².Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Stan podzielony jest na 25 lokalnych obszarów administracyjnych:

  Przypisy[ | edytuj kod]


  Warto wiedzieć że... beta

  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Elektrownia wodna (fachowo hydroelektrownia przepływowa) – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Minna to miasto w zachodniej części środkowej Nigerii, stolica stanu Niger. Liczy około 201 tys. mieszkańców (2006).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Federalne Terytorium Stołeczne – jeden ze stanów Nigerii. Jego stolicą jest Abudża - stolica Nigerii. Sąsiaduje ze stanami Nassarawa, Niger, Kaduna i Kogi. Powstał w 1976 roku, po wydzieleniu jego terytorium ze stanów Nassarawa, Niger i Kogi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.