• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nigel Short  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Drużynowe mistrzostwa świata w szachach – rozgrywany co cztery lata turniej, którego celem jest wyłonienie najlepszej narodowej drużyny szachowej na świecie.Esbjerg – miasto i gmina w zachodniej Jutlandii (region Dania Południowa, d. okręg Ribe Amt) w Danii, największy duński port nad Morzem Północnym.

  Nigel David Short (ur. 1 czerwca 1965 w Leigh) – angielski szachista, arcymistrz od 1984 roku.

  Spis treści

 • 1 Kariera szachowa
 • 2 Przypisy
 • 3 Bibliografia
 • 4 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Olimpiada szachowa 2000 – zawody rozegrane w Stambule w dniach 28 października – 12 listopada 2000 r. Odbyły sie zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn.
  Szymkent (kaz. Шымкент; ros. Шымкент, Szymkient, dawniej Чимкент, Czimkient; również Symkent, Czymkent) – miasto leżące na południowych krańcach Kazachstanu, przy granicy z Uzbekistanem. Ośrodek administracyjny obwodu południowokazachstańskiego. W mieście rozwinęło się górnictwo i hutnictwo ołowiu, przemysł maszynowy, chemiczny, mineralny, włókienniczy, skórzany (karakuły), spożywczy. Rafineria ropy naftowej; węzeł kolejowy; szkoły wyższe, teatry, muzeum.
  The North Sea Cup (ang. Puchar Morza Północnego) – turniej szachowy rozgrywany od roku 1976 w duńskim mieście Esbjerg. Zawody odbywały corocznie do roku 1985 (w 1983 były jednocześnie mistrzostwami krajów nordyckich), w następnych dwóch latach zorganizowano dogrywkę o tytuł indywidualnego mistrza Danii oraz mistrzostwa Danii juniorów (z zachowaniem kolejnej numeracji). W 1988 r. rozegrano XIII edycję turnieju, a następne dwie w odstępach kilkuletnich (1996 i 2000). Od 2001 r. turnieje odbywając się cyklicznie. Do 2003 r. wszystkie edycje rozegrano systemem kołowym z udziałem od 10 do 14 zawodników, a od kolejnego roku stosuje się system szwajcarski (na dystansie 9 lub 10 rund). W niektórych latach, oprócz turnieju głównego, organizowano również poboczny (turniej B), w którym w 1988 r. triumfował Zbigniew Jaśnikowski. W 2009 r. turniej nie odbył się.
  Dhaka (beng. ধাক Ḍhākā, wym. [ˈɖʱaka], ang. Dhaka, hist. Dacca, Dakka) – stolica Bangladeszu, licząca ok. 7 mln mieszkańców (zespół miejski prawie 12,8 mln). Główny ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego kraju, rynek handlu jutą, ryżem, nasionami roślin oleistych, cukrem i herbatą. Położona w delcie rzek Ganges i Brahmaputra. W kanale rzeki Dhaleswari, w sercu największego na świecie regionu uprawy juty. Dhaka słynie z rękodzielnictwa (tekstylia i wyroby z juty).
  Turniej szachowy Tata Steel Chess jest jednym z najsłynniejszych turniejów, który rozgrywany jest corocznie w holenderskim mieście Wijk aan Zee z udziałem najsilniejszych szachistów świata, zazwyczaj w drugiej połowie stycznia bądź na przełomie stycznia i lutego.
  Walerij Sałow, ros. Валерий Борисович Салов (ur. 26 maja 1964 we Wrocławiu) – rosyjski arcymistrz, czołowy szachista świata w pierwszej połowie lat 90. XX wieku.
  Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.117 sek.