• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nigel Melker

  Przeczytaj także...
  Seria GP3 - sezon 2010 – pierwszy sezon serii GP3, która jest juniorską serią serii GP2. Wyścigi towarzyszyły wszystkim rundom Serii GP2, z wyjątkiem wyścigu w Monako. 2 października zostały ogłoszone zespoły, które będą rywalizowały w tej serii w sezonach 2010-2012. Mistrzem wśród kierowców został Esteban Gutiérrez, a wśród zespołów ART Grand Prix.Seria GP3, GP3 – seria wyścigów samochodowych, która od 2010 roku towarzyszy wyścigom Formuły 1 oraz serii GP2. Roczny budżet zespołu wynosi 600 000 €.
  Formuła Renault 3.5 Sezon 2012 – ósmy sezon w historii serii. Zmagania rozpoczeły się 5 maja na hiszpańskim torze Motorland Aragon, natomiast zakończyły 20 października także w Hiszpanii, na Circuit de Catalunya. Tytułu w klasyfikacji kierowców wywalczył Holender Robin Frijns, a w klasyfikacji zespołów francuski Tech 1 Racing.

  Nigel Melker (25 stycznia 1991 w Rotterdamie) – holenderski kierowca wyścigowy.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Formuła Renault[ | edytuj kod]

  Nigel karierę rozpoczął w roku 2001, od startów w kartingu. W sezonie 2008 przeszedł do wyścigów samochodów jednomiejscowych, debiutując we Włoskiej oraz północno-europejskiej Formule Renault. W kolejnym roku startów kontynuował starty w Formule NEC oraz zadebiutował w Europejskiej Formule Renault. Najlepiej spisał się w pierwszym sezonie w Formule NEC, kiedy to zmagania zakończył na 12. lokacie.

  Karting – wyścigi gokartów rozgrywane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależości od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika. W Polsce, jak i w większości krajów Europy karting można uprawiać wyczynowo już po ukończeniu ośmiu lat. Należy wówczas zgłosić się do wybranego klubu, gdzie należy uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego, a po dołączeniu badań lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji można wystartować w zawodach.Circuit de Spa-Francorchamps – tor wyścigowy znajdujący się koło miejscowości Spa w Belgii, w Górach Ardeńskich.

  Seria GP3[ | edytuj kod]

  Na sezon 2010 podpisał kontrakt z niemiecką ekipą RSC Mücke Motorsport, na starty w serii GP3. Podczas pierwszych rund, rozegranych na torze Circuit de Catalunya i Istanbul Park, Holender dwukrotnie sięgnął po pole position. Pierwsze (i ostatnie w tym roku) punkty zdobył jednak dopiero w przedostatnim wyścigu sezonu, na włoskim torze Monza, gdzie został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Dzięki temu do niedzielnego sprintu startował z pierwszego miejsca, jednakże i tym razem nie zdołał wykorzystać pierwszego rzędu. Ostatecznie zmagania zakończył na 23. miejscu.

  Formuła Acceleration 1 Sezon 2014 – pierwszy sezon Formuły Acceleration 1. Rozpoczął się 25 kwietnia podczas wyścigu na torze Autódromo Internacional do Algarve w Portugalii, a zakończy 19 października na holenderskim torze TT Circuit Assen po ośmiu podwójnych rundach.Europejski Puchar Formuły Renault 2.0 (dawniej Europejski Puchar Formuły Renault, Europejska Formuła Renault (ang. Eurocup Formula Renault 2.0) – europejskie mistrzostwa (puchar) organizowane w ramach programu Formuły Renault. Uznawane za przedsionek Formuły Renault 3.5 oraz Europejskiej Formuły 3.

  W kolejnym roku współpracy posiadający większe doświadczenie Melker zwyciężył w inauguracyjnym wyścigu w Turcji. Na podium stawał łącznie trzy razy w ciągu czterech wyścigów, dzięki czemu plasował się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. Słabsza postawa w środkowej części sezonu spowodowała, iż Nigel spadł w punktacji. Ostatecznie dzięki punktom zdobytym w czterech wyścigach (dwukrotnie zajął najniższy stopień podium, na Nürburgringu oraz Spa-Francorchamps), Holender rywalizację zakończył na 3. pozycji.

  Silverstone Circuit – tor Formuły 1 położony na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Odbywa się na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2010 r. przez Fernando Alonso i wynosi 1:30,874.Circuit de Catalunya – tor wyścigowy położony w niewielkiej miejscowości Montmelo na północ od Barcelony w Katalonii.

  Seria GP2[ | edytuj kod]

  W 2012 roku Melker dołączył do stawki serii GP2. Jeżdżąc w zespole Ocean Racing Technology z dorobkiem 25 punktów uplasował się na 19 pozycji w klasyfikacji końcowej.

  Formuła Renault 3.5[ | edytuj kod]

  W 2012 roku w czasie rundy na torze Silverstone zajął miejsce w zespole Lotus. Podczas pierwszego wyścigu stanął na trzecim stopniu podium.

  W sezonie 2013 podpisał kontrakt z zespołem Tech 1 Racing. W ciągu 17 wyścigów czterokrotnie stawał na podium, jednak nigdy nie zwyciężał. Z dorobkiem 136 punktów uplasował się na szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej.

  Tech 1 Racing – francuski zespół wyścigowy, założony w 2000 roku w Tuluzie. Obecnie startuje w Formule Renault 3.5, Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0 i Alpejskiej Formule Renault 2.0. W latach 2010-2011 pojawił się również na starcie serii GP3. W przeszłości startował także w Eurocup Mégane Trophy, Francuskiej Formule Renault.Nürburgring (lub Nuerburgring), znany też jako "Ring" przez fanów motoryzacji, jest znanym torem wyścigowym położonym w Niemczech, w miejscowości Nürburg, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.

  Formuła Acceleration 1[ | edytuj kod]

  W sezonie 2014 Holender reprezentował barwy swojego kraju w nowo utworzonej Formule Acceleration 1. W ciągu dziewięciu wyścigów, w których wystartował, dziewięciokrotnie stawał na podium, w tym pięciokrotnie na jego najwyższym stopniu. Uzbierał łącznie 136 punktów, co wystarczyło do zdobycia tytułu mistrzowskiego.

  Formuła Renault 3.5 Sezon 2013 – dziewiąty sezon w historii serii. Zmagania rozpoczęły się 6 kwietnia na włoskim torze Monza, natomiast zakończyły 20 października w Hiszpanii, na Circuit de Catalunya. Tytułu w klasyfikacji kierowców zdobył Duńczyk Kevin Magnussen, a wśród zespołów - francuska ekipa DAMS.Istanbul Park (znany także jako Istanbul Racing Circuit i początkowo Istanbul Otodrom) – tor wyścigowy leżący w azjatyckiej części Stambułu – największego miasta Turcji. Został zaprojektowany przez niemieckiego projektanta Hermanna Tilke.

  Statystyki[ | edytuj kod]

  Wyniki w GP2[ | edytuj kod]

  Wyniki w GP3[ | edytuj kod]

  Wyniki w Formule Renault 3.5[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nigel Melker
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona kierowcy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
  Ralf Schumacher (ur. 30 czerwca 1975 r. w Hürth, w Nadrenii Północnej-Westfalii) – niemiecki kierowca wyścigowy, młodszy brat siedmiokrotnego Mistrza Świata Formuły 1 – Michaela Schumachera. W październiku 2001 roku ożenił z byłą modelką, Austriaczką Cora-Caroline Brinkmann. 23 października 2001 urodził się ich syn, David.
  Charouz Racing System – czeski zespół wyścigowy, założony w 1985 przez Antonína Charouza. Obecnie ekipa startuje w Formule Renault 3.5, FIA GT3 European Championship, Czech Touring Car Championship, Czech Rally Championship i Czech Sprintrally Championship. W przeszłości zespół pojawiał się także na starcie F3000 International Masters, A1 Grand Prix oraz Auto GP.
  Formuła Renault – klasa wyścigów samochodowych, została utworzona w 1971. Składa się z kilku serii krajowych i międzynarodowych.
  Pole position – termin sportowy oznaczający pierwszą (najdogodniejszą) pozycję startową w szeregu wszystkich startujących w wyścigu, używany w sportach motorowych (np. Formuła 1, MotoGP). Kolejność startowa zawodników najczęściej jest wyłaniania poprzez kwalifikacje, w czasie których kierowca próbuje osiągnąć jak najlepszy czas, zwycięzca kwalifikacji zajmuje pole position w wyścigu głównym.
  Ocean Racing Technology – portugalski zespół startujący w wyścigach samochodowych. Startował w serii GP2 w latach 2005-2012, a w latach 2005-2006 w serii A1 Grand Prix. W latch 2003-2004 zawitał także w Formule 3000. Poza tym wystartował we wszystkich sezonach azjatyckiej serii GP2. W sezonie 2012 dołączył do stawki serii GP3.
  Formuła Acceleration 1 (FA1) – seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych powstała w 2014 roku jako cześć festiwalu Acceleration 2014 łączącego wyścigi różnych klas samochodów wyścigowych oraz motocykli. Seria organizowana jest przez International Sport Racing Association (ISRA) i bazuje w Holandii. Koncepcja serii jest podobna do działającej do 2009 roku A1 Grand Prix. Kierowcy i zespoły reprezentują określone kraje, przy czym wymaga się, aby każdy zespół reprezentował ten kraj, w którym został założony. Kierowcy mogą być innych narodowości niż zespół, który reprezentują, lecz wówczas zdobyte przez nich punkty nie wędrują na konto państwa, z którego pochodzą. Seria wykorzystuje samochody Lola-Zytek zbudowane w przeszłości dla A1 Grand Prix. Bolidy nie są oznaczane barwami zespołu, przez który są obsługiwane, lecz barwami państwa, które reprezentują. Najlepszy kierowca dostanie szansę testów w Serii GP2 na torze w Abu Zabi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.017 sek.