• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nigel Farage

  Przeczytaj także...
  David Campbell Bannerman (ur. 28 maja 1960 w Bombaju) – brytyjski polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Dulwich College to prywatna, męska szkoła średnia położona w południowym Londynie. Założona została w 1619 roku przez wiktoriańskiego aktora Edwarda Alleyna. Dziś, uczy się w niej około 1500 chłopców w wieku od 2 do 19 lat, (z czego 120 korzysta z internatu), co czyni ją jedną z największych szkół w Wielkiej Brytanii.

  Nigel Paul Farage (ur. 3 kwietnia 1964 w Downe) – brytyjski polityk, w latach 2006–2009, 2010–2016 i od 2016 lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Eurodeputowany V, VI, VII i VIII kadencji, współprzewodniczący eurosceptycznych frakcji w PE.

  Referendum w Wielkiej Brytanii w 2016 roku – referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, które odbyło się 23 czerwca 2016 roku. Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię określane jest przez media terminem Brexit.Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w 2015 roku odbyły się 7 maja. Zwyciężyła Partia Konserwatywna, która uzyskała 331 z 650 mandatów do Izby Gmin.

  Życiorys[]

  Uzyskał wykształcenie średnie, ukończył Dulwich College. Od 1982 pracował w różnych firmach maklerskich i zajmujących się obrotami na rynkach towarów, w tym na Londyńskiej Giełdzie Metali. Prowadził własną działalność maklerską od wczesnych lat 90. do 2002. Działał w Partii Konserwatywnej. Odszedł z niej w 1992, gdy rząd Johna Majora podpisał Traktat o Unii Europejskiej w Maastricht.

  Europa Wolności i Demokracji (ang. Europe of Freedom and Democracy, EFD) – grupa polityczna w Parlamencie Europejskim VII kadencji, powołana faktycznie 1 lipca 2009. Początkowo liczyła 32 deputowanych, stając się najmniej liczną frakcją w kadencji 2009–2014.John Major KG (ur. 29 marca 1943 w Carshalton w hrabstwie Surrey) – brytyjski polityk, minister w trzecim rządzie Margaret Thatcher, lider Partii Konserwatywnej i premier Wielkiej Brytanii w latach 1990-1997. Na czas jego urzędowania przypada koniec zimnej wojny oraz dyskusje dotyczące stopnia integracji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, które doprowadziły do podziałów wewnątrz konserwatystów. Stanowisko premiera utracił po największej od 1832 r. wyborczej porażce Partii Konserwatywnej.

  W 1993 był wśród założycieli eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Pełnił w niej różne kierownicze funkcje, m.in. od 2000 rzecznika. W latach 2006–2009 był po raz pierwszy liderem UKIP.

  W 1999 i 2004 uzyskiwał z ramienia tego ugrupowania mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Był członkiem grup poselskich Europa Demokracji i Różnorodności (V kadencja) oraz Niepodległość i Demokracja (VI kadencja, pełnił funkcję przewodniczącego i współprzewodniczącego). W 2009 kierowana przez niego partia uzyskała 16,8% (2,7 mln) głosów w wyborach europejskich, co dało jej taką samą reprezentację w PE jak Partia Pracy. Utrzymał mandat, w VII kadencji został współprzewodniczącym frakcji Europa Wolności i Demokracji oraz członkiem Komisji Rybołówstwa.

  Wybory do Parlamentu Europejskiego w VIII kadencji w Wielkiej Brytanii zostały przeprowadzone 22 maja 2014. W ich wyniku wybrano 73 europarlamentarzystów. Frekwencja wyniosła 34,17%.Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).

  24 lutego 2010 podczas sesji Parlamentu Europejskiego zarzucił Hermanowi Van Rompuyowi brak legitymizacji pełnionego urzędu, a także ogólną niedemokratyczność struktur unijnych, używając przy tym słów takich jak "charyzma ofiary losu" (ang. "charisma of a damp rag"), co w polskich mediach zostało przetłumaczone dosłownie jako "charyzma mokrego mopa".

  Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom Independence Party, UKIP) to założona w 1993 libertariańska i konserwatywna partia polityczna, której podstawowym celem jest wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Obecnym liderem partii jest Nigel Farage.Diane James (ur. 20 listopada 1959 w Bedford) – brytyjska polityk, przedsiębiorca i działaczka samorządowa, posłanka do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

  6 maja 2010, w dniu głosowania w wyborach do parlamentu brytyjskiego, uczestniczył w wypadku lotniczym awionetki w Northamptonshire, doznając niegroźnych obrażeń.

  5 listopada 2010 ponownie wybrany na lidera UKIP (otrzymał 60,5% głosów, pokonując Tima Congdona, Davida Campbella Bannermana i Winstona McKenziego).

  W wyborach europejskich w 2014, w których kierowana przez niego Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa zwyciężyła, po raz kolejny odnowił mandat europosła. Został wówczas współprzewodniczącym grupy pod nazwą Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej.

  Downe - osada w Greater London w hrabstwie Kent w Anglii; jest położone 5,5 km na południowy zachód od Orpington i 22,8 km na południowy wschód od Charing Cross. Osada leży w zalesionej dolinie, a znaczna jej część pozostała nienaruszona. Budynek byłej szkoły wiejskiej stanowi obecnie siedzibę władz gminy.Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (ang. Europe of Freedom and Direct Democracy, EFDD) – grupa polityczna w Parlamencie Europejskim VII i VIII kadencji. W okresie pierwszej z nich funkcjonująca pod nazwą Europa Wolności i Demokracji (ang. Europe of Freedom and Democracy, EFD).

  Po słabym wyniku UKIP w wyborach do Izby Gmin Nigel Farage 8 maja 2015 zrezygnował z przywództwa w UKIP, jednak zarząd ugrupowania odrzucił jego rezygnację.

  4 lipca 2016, wkrótce po sukcesie prowadzonej przez niego kampanii referendalnej na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ponownie ogłosił swoją rezygnację z kierowania UKIP. Pełnił tę funkcję do 16 września tegoż roku, kiedy to nowym liderem została Diane James. Powrócił na nią już 5 października tegoż roku, gdy Diane James po 18 dniach ogłosiła swoją rezygnację.

  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.Awionetka – potoczne, przez purystów uznane za niefachowe, określenie małego samolotu turystycznego, sportowego lub dyspozycyjnego, stosowane obecnie na ogół przez ludzi nie związanych z lotnictwem, spotykane zwłaszcza w mediach. Przed II wojną światową było używane bardziej oficjalnie i powszechnie, obecnie jest już rzadsze. Termin awionetka nie ma dokładnie sprecyzowanego zakresu - nazywane są tak głównie małe 2-4 miejscowe, jednosilnikowe, rzadziej dwusilnikowe samoloty, napędzane silnikami tłokowymi o małej lub średniej mocy. Małe samoloty, odpowiadające temu określeniu, są oficjalnie klasyfikowane przez polskie prawo jako samoloty lekkie (o masie startowej nie większej niż 5.700 kg), samoloty bardzo lekkie (o masie startowej nie większej niż 750 kg) lub samoloty ultralekkie (o masie startowej nie większej niż 495 kg). Jednakże, termin awionetka najczęściej jest stosowany do samolotów bardzo lekkich i lekkich o masie startowej nie przekraczającej ok. 1000 kg (np. Cessna 152), rzadziej do samolotów ultralekkich, natomiast w zasadzie nie jest stosowany do większych samolotów lekkich, o masie startowej przekraczającej ok. 2300 kg (dla porównania Piper PA-34 Seneca - 2154 kg).

  Przypisy

  1. "Charyzma mokrego mopa". Europoseł obraża Van Rompuya. Belgia protestuje. gazeta.pl, 25 lutego 2010. [dostęp 19 września 2010].
  2. Ukip's Nigel Farage has lucky escape after election stunt plane crash (ang.). telegraph.co.uk, 7 maja 2010. [dostęp 19 września 2010].
  3. Nigel back as UKIP Leader (ang.). ukip.org, 5 listopada 2010. [dostęp 11 grudnia 2011].
  4. European Parliament election result – United Kingdom (ang.). europedecides.eu. [dostęp 27 maja 2014].
  5. Przywódca UKIP Nigel Farage zrezygnował z szefowania eurosceptycznej partii. wyborcza.pl, 4 lipca 2016. [dostęp 4 lipca 2016].
  6. Nigel Farage steps back in at UKIP as Diane James quits (ang.). bbc.com, 5 października 2016. [dostęp 6 października 2016].

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 13 kwietnia 2016].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Grupa na rzecz Europy Demokracji i Różnorodności (ang. Europe of Democracies and Diversities, EDD) - eurosceptyczna frakcja w Parlamencie Europejskim, która funkcjonowała w latach 1999-2004. Współprzewodniczącymi Grupy EDD (liczącej na koniec kadencji 18 posłów) byli: Holender Johannes Blokland, Duńczyk Jens-Peter Bonde i Francuz Jean Saint-Josse (ten ostatni do 2002, kiedy to zastąpił go jego rodak Yves Butel). Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 dotychczasowi członkowie oraz posłowie z nowo przyjętych do Unii Europejskiej krajów utworzyli nową frakcję o nazwie Niepodległość i Demokracja.Niepodległość i Demokracja (IND/DEM, ang. Independence and Democracy) to grupa eurosceptycznych partii w Parlamencie Europejskim, funkcjonująca w latach 2004-2009.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii odbyły się 4 czerwca 2009 roku. Brytyjczycy wybrali 72 europarlamentarzystów, co odzwierciedlają przepisy traktatu nicejskiego.
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Maastricht (język limburski: Mestreech) – miasto w południowej Holandii, stolica prowincji Limburgia, położone nad rzeką Mozą. Maastricht jest prawdopodobnie najstarszym miastem Holandii. Jest także miastem najdalej wysuniętym na południowy wschód (leży pomiędzy Belgią a Niemcami). Miasto należy do euroregionu Moza-Ren. Inne główne miasta tego euroregionu to Akwizgran w Niemczech oraz Hasselt i Liège we flamandzko- i francusko-języcznej części Belgii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.