• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nigel Cawthorne

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Nigel Cawthorne (ur. 27 marca 1951 w Chicago) – amerykański dziennikarz, pisarz, popularyzator historii, wydawca.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pisarz urodził się 27 marca 1951 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem ponad 80 książek historycznych. Książki Cawthorne'a wydawane są przez The Guardian oraz The New York Times. Jego książki cechują się kompilacją popularnej historii oraz brakiem bibliografii i przypisów. Książki Cawthorne'a budzą kontrowersję, ze względu na często poruszane wątki seksualne oraz zaskakując interpretację wątków historycznych. Jedna z jego najbardziej znanych powieści Taking Back My Name – autobiografia Ike Turnera – wywołała tak ogromne kontrowersje, że pisarz został wezwany do sądu. Cawthorne występował w telewizji oraz w BBC Radio 4.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Prywatnie Nigel ma dziewczynę oraz syna Colina, z którymi mieszka w Londynie.

  Wybrana twórczość[ | edytuj kod]

  1. 100 największych dowódców (polskie wyd. 2009 r.)
  2. 100 tyranów, despotów i dyktatorów (polskie wyd. 2007 r.)
  3. Bardzo prywatne życie artystów (polskie wyd. 2004 r.)
  4. Czołgi w natarciu (polskie wyd. 2009 r.)
  5. Decydujące bitwy II wojny światowej (polskie wyd. 2009 r.)
  6. Decydujący dzień. Inwazja aliantów w Normandii. (polskie wyd. 2010 r.)
  7. Historia SS. Legiony śmierci w służbie Hitlera. (polskie wyd. 12 października 2012 r.)
  8. Największe bitwy w historii. (polskie wyd. 2008 r.)
  9. Publiczne egzekucje. (polskie wyd. 5 lutego 2014 r.)
  10. The Mammoth Book of the Mafia (wyd. 25 czerwiec 2009)
  11. Tyrani i dyktatorzy. Prawdziwe historie. (polskie wyd. 2013 r.)
  12. Wiedźmy i czarownice. Historia prześladowań. (polskie wyd. 2006 r.)
  13. Wraki morskie. (polskie wyd. 2009 r.)
  14. Życie erotyczne amerykańskich prezydentów. (polskie wyd. 1996 r.)
  15. Życie erotyczne dyktatorów. (polskie wyd. 2005 r.)
  16. Życie erotyczne gwiazd Hollywood. (polskie wyd. 2005 r.)
  17. Życie prywatne angielskich władców: ukazane w pełnym świetle życie angielskich monarchów od Henryka VIII po dzień dzisiejszy. (polskie wyd. 2000 r.)
  18. Życie seksualne papieży. (polskie wyd. 2000 r.)
  19. The Bamboo Cage: The Full Story of the American Servicemen Still Missing in Vietnam (wyd. 1991)
  20. The Iron Cage
  21. Sex Lives of the Hollywood Goddesses
  22. Sex Lives of the Hollywood Goddesses 2
  23. Sex Lives of the Hollywood Idols
  24. Sex Lives of the Great Artists
  25. Sex Lives of the Great Composers
  26. Sex Lives of the Famous Gays
  27. Sex Lives of the Famous Lesbians
  28. Sex Lives of the Roman Emperors
  29. Strange Laws of Old England
  30. Curious Cures of Old England
  31. Amorous Antics of Old England
  32. Sex Secrets of Old England
  33. The Art of Japanese Prints
  34. The Art of India
  35. The Art of Native North America
  36. The Art of the Aztecs
  37. The Art of Icons
  38. The Art of Frescoes
  39. Taking Back My Name

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Oficjalna strona Nigela Cawthorne'a
  2. "Cawthorne, Nigel 1951-" . Contemporary Authors
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Historia – nauka humanistyczna i społeczna, która zajmuje się badaniem przeszłości, a w znaczeniu ścisłym badaniem działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw, w odróżnieniu od prehistorii, archeologii, antropologii lub historii naturalnej. Wynikiem badań historycznych jest opis dziejów (historiografia).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.