• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nigel Balchin

  Przeczytaj także...
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Kleopatra (ang. Cleopatra) – kolorowy film biograficzny, dramatyczny, historyczny, produkcji amerykańsko-brytyjsko-szwajcarskiej w reżyserii Josepha L. Mankiewicza z 1963 roku.

  Nigel Balchin (ur. 3 grudnia 1908 w Wiltshire, zm. 17 maja 1970) – angielski pisarz i scenarzysta.

  Ukończył Dauntsey's School, potem Peterhouse na Uniwersytecie Cambridge. Następnie pracował dla Narodowego Instytutu Psychologii Gospodarczej (ang. National Institute of Industrial Psychology). W 1933 roku ożenił się z Elizabeth Walsh, córką pisarza Douglasa Walsha.

  Z początku publikował na łamach magazynu Punch, posługując się pseudonimem Mark Spade. W późniejszym okresie zajął się powieściopisarstwem. Podczas II wojny światowej najpierw pracował jako urzędnik, potem doradca naukowy.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Jego małżeństwo rozpadło się, a jego żona wyszła powtórnie za mąż za artystę Michaela Ayrtona. Balchin ożenił się ponownie w 1953 roku z Yovanką Tomich. Jego powieści cieszyły się przez pewien czas wielką popularnością. Akcja książki Darkness Falls From the Air (ang. ciemność wyłania się z powietrza) toczy się w trakcie bombardowania Londynu i została napisana gdy ono jeszcze trwało. Powieść The Small Back Room doczekała się wersji filmowej. A Way Through the Wood została zaadoptowana do sztuki teatralnej Waiting for Gillian, a w 2005 roku nakręcono na jej podstawie film Separate Lies. Jako scenarzysta Balchin pracował m.in. nad Kleopatrą.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Peterhouse - założony w 1284 roku przez Hugo de Balsham, biskupa Ely. Najstarszy college wchodzący w skład Uniwersytetu Cambridge. Z oryginalnych budynków zachowała się jedynie XIII-wieczna jadalnia.

  Książki[]

 • How to Run a Bassoon Factory (1934) wydane pod pseudonimem Mark Spade
 • No Sky (1934)
 • Simple Life (1935)
 • Lightbody on Liberty (1936)
 • Darkness Falls from the Air (1942)
 • The Small Back Room (1943), adaptacja filmowa w 1949 roku
 • Mine Own Executioner (1945), adaptacja filmowa w 1947 roku
 • Lord, I Was Afraid (1947)
 • The Borgia Testament (1948)
 • A Sort of Traitors (1949), adaptacja filmowa w 1960 roku
 • A Way Through the Wood (1951)
 • Sundry Creditors (1953)
 • Last Recollections of My Uncle Charles (1954) – zbiór opowiadań
 • The Fall of the Sparrow (1955)
 • Seen Dimly Before Dawn (1962)
 • In the Absence of Mrs. Petersen (1966)
 • Kings of Infinite Space (1967)
 • Wiltshire – hrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South West England, obejmujące dwie jednolite jednostki administracyjne (ang. unitary authority) – Wiltshire oraz Swindon. Do 2009 roku jako hrabstwo niemetropolitalne składało się z czterech dystryktów. Historyczną stolicą hrabstwa było miasto Wilton. Obecnie (od 1930 roku) ośrodkiem administracyjnym jest Trowbridge.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.