Niezgoda - staw
Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Palearktykę od Islandii po Kamczatkę. Zimuje w Europie oraz środkowej i wschodniej Azji. Przeloty w marcu - maju i wrześniu - listopadzie. W Polsce pierwsze gniazdowanie stwierdzono w 1978 roku, obecnie gniazduje w ilości kilkudziesięciu par, szczególnie liczny jest na wybrzeżu Bałtyku zimą i podczas przelotów. Łabędź trąbiący (Cygnus buccinator), który niegdyś uznawany za jego północnoamerykański podgatunek, obecnie jednoznacznie traktowany jest jako osobny gatunek.Błotniak stawowy (Circus aeruginosus) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae).
Bąk zwyczajny (Botaurus stellaris) – gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych (Ardeidae), zamieszkujący północną część Eurazji (podgatunek nominatywny) i Afrykę południową (B. s. capiensis). Zimuje na południu Eurazji i w Afryce. W Europie Zachodniej i Południowej gatunek osiadły. Przeloty w III - IV i IX - XI. W Polsce bardzo nielicznie lęgowy i nielicznie zimujący nad wodami śródlądowymi.
Niezgoda – staw rybny zlokalizowany w pobliżu rezerwatu przyrody Stawy Milickie (pomiędzy kompleksami Radziądz i Ruda Sułowska), na północ od wsi Niezgoda (gmina Żmigród).
Staw wzmiankowany był już w 1591. W drugiej połowie XX wieku podzielono go na dwa akweny (ten bliżej wsi nosi nazwę I). Łącznie mają powierzchnię około 200 ha. Na południowym brzegu (dojście około 350 m od wsi) zlokalizowana jest czatownia dla miłośników ptaków. Przebiega tu też ścieżka dydaktyczna Trzy stawy. Miejsca lęgowe (po 15 par) znajdują tutaj perkoz dwuczuby i gęś gęgawa. Inne spotykane tu ptaki to: błotniak stawowy, bąk, żuraw, sieweczka rzeczna, dzięcioł zielonosiwy, głowienka zwyczajna, podgorzałka zwyczajna, płaskonos, krakwa, gągoł, nurogęś, bielaczek, ogorzałka, lodówka, markaczka, łabędź niemy, łabędź krzykliwy, łabędź czarnodzioby, gęsiówka egipska, ohar, hełmiatka, kormoran, czapla biała, bocian czarny, rycyk, batalion, łęczak, kwokacz, samotnik, brodziec pławny, szczudłak i bielik. Staw nie jest częścią rezerwatu przyrody - jest na nim prowadzona normalna gospodarka rybacka.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, mapa turystyczna, Daunpol, Warszawa, 2013, ISBN 978-83-7475-875-8
- Barycz.pl
- tablica informacyjna in situ