• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niezgoda - staw

  Przeczytaj także...
  Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Palearktykę od Islandii po Kamczatkę. Zimuje w Europie oraz środkowej i wschodniej Azji. Przeloty w marcu - maju i wrześniu - listopadzie. W Polsce pierwsze gniazdowanie stwierdzono w 1978 roku, obecnie gniazduje w ilości kilkudziesięciu par, szczególnie liczny jest na wybrzeżu Bałtyku zimą i podczas przelotów. Łabędź trąbiący (Cygnus buccinator), który niegdyś uznawany za jego północnoamerykański podgatunek, obecnie jednoznacznie traktowany jest jako osobny gatunek.Błotniak stawowy (Circus aeruginosus) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae).
  Bąk zwyczajny (Botaurus stellaris) – gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych (Ardeidae), zamieszkujący północną część Eurazji (podgatunek nominatywny) i Afrykę południową (B. s. capiensis). Zimuje na południu Eurazji i w Afryce. W Europie Zachodniej i Południowej gatunek osiadły. Przeloty w III - IV i IX - XI. W Polsce bardzo nielicznie lęgowy i nielicznie zimujący nad wodami śródlądowymi.

  Niezgodastaw rybny zlokalizowany w pobliżu rezerwatu przyrody Stawy Milickie (pomiędzy kompleksami Radziądz i Ruda Sułowska), na północ od wsi Niezgoda (gmina Żmigród).

  Płaskonos zwyczajny, płaskonos (Anas clypeata) – gatunek średniego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae).Kormorany, kormoranowate (Phalacrocoracidae) – rodzina ptaków z rzędu głuptakowych (Suliformes). Obejmuje gatunki wodne, zamieszkujące brzegi mórz, jezior i rzek poza Azją Środkową i Oceanią.

  Staw wzmiankowany był już w 1591. W drugiej połowie XX wieku podzielono go na dwa akweny (ten bliżej wsi nosi nazwę I). Łącznie mają powierzchnię około 200 ha. Na południowym brzegu (dojście około 350 m od wsi) zlokalizowana jest czatownia dla miłośników ptaków. Przebiega tu też ścieżka dydaktyczna Trzy stawy. Miejsca lęgowe (po 15 par) znajdują tutaj perkoz dwuczuby i gęś gęgawa. Inne spotykane tu ptaki to: błotniak stawowy, bąk, żuraw, sieweczka rzeczna, dzięcioł zielonosiwy, głowienka zwyczajna, podgorzałka zwyczajna, płaskonos, krakwa, gągoł, nurogęś, bielaczek, ogorzałka, lodówka, markaczka, łabędź niemy, łabędź krzykliwy, łabędź czarnodzioby, gęsiówka egipska, ohar, hełmiatka, kormoran, czapla biała, bocian czarny, rycyk, batalion, łęczak, kwokacz, samotnik, brodziec pławny, szczudłak i bielik. Staw nie jest częścią rezerwatu przyrody - jest na nim prowadzona normalna gospodarka rybacka.

  Ogorzałka (Aythya marila) – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:Łęczak, brodziec leśny, trawnik (Tringa glareola) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Stawy Milickie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, mapa turystyczna, Daunpol, Warszawa, 2013, ​ISBN 978-83-7475-875-8
  2. Barycz.pl
  3. tablica informacyjna in situ
  Czatownia
  Gmina Żmigród – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.Sieweczka rzeczna (Charadrius dubius) – gatunek małego ptaka z rodziny sieweczkowatych (Charadriidae), związany z brzegami wód, zamieszkujący w zależności od podgatunku:
  Warto wiedzieć że... beta

  Podgorzałka zwyczajna, podgorzałka, kaczka białooka, kaczka podgorzałka (Aythya nyroca) – gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae).
  Niezgoda (niem. Nesigode) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Żmigród.
  Batalion, bojownik batalion, bojownik zmienny, biegus bojownik, bojownik odmienny (Philomachus pugnax) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).
  Stawy Milickie – wielki zespół stawów rybnych (m.in. Krośnice, Potasznia, Radziądz, Ruda Sułowska i Stawno) położony w kotlinowatych rozszerzeniach doliny Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu.
  Gągoł (gągoł krzykliwy) (Bucephala clangula) – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych.
  Rybactwo śródlądowe - gałąź gospodarki obejmująca chów, hodowlę organizmów wodnych i pozyskiwanie ryb ze sztucznych zbiorników wodnych, rzek i jezior (rybactwo profesjonalne oraz wędkarstwo), a także zagospodarowaniem i eksploatacją rybnych zasobów rzek i jezior.
  Samotnik, brodziec samotny, stalugwa (Tringa ochropus) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.214 sek.