• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nietykalni - film 2011  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  37. ceremonia wręczenia francuskich nagród filmowych Cezarów za rok 2011, odbyła się 24 lutego 2012 roku w Théâtre du Châtelet w Paryżu. Dnia 27 stycznia 2012 roku ogłoszono nominacje do nagród.Komediodramat, film tragikomiczny – utwór filmowy, który łączy w swej konstrukcji elementy komizmu, liryzmu i tragizmu, tworząc z nich zarazem komediową i dramatyczną wizję świata wywołującą zarówno śmiech, jak i współczucie widza.
  Omar Sy z Césarem, którego otrzymał w kategorii najlepszy aktor

  Nietykalni (fr. Intouchables, ang. The Intouchables) – francuski komediodramat z 2011 r. w reżyserii Oliviera Nakache’a i Érica Toledana. W głównych rolach występują: François Cluzet i Omar Sy.

  Dziewięć tygodni po francuskiej premierze 2 listopada 2011 r. film stał się największym hitem kasowym we Francji po Jeszcze dalej niż północ (ang. Welcome to the sticks), francuskim filmie komediowym z 2008 r. Film został okrzyknięty wydarzeniem kulturalnym roku 2011 we Francji, zdobywając 52% głosów w sondażu przeprowadzonym przez Fnac (francuska sieć sprzedaży mająca w swojej ofercie książki, wydawnictwa muzyczne, filmy, gry, programy i akcesoria komputerowe oraz prasę, a także różnego rodzaju produkty z branży elektrotechnicznej). Nietykalni otrzymali kilka nominacji do nagród. We Francji film został nominowany do nagrody César 2012 w ośmiu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i aktora. Omara Sy wyróżniono w kategorii Najlepszy Aktor.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Maserati – marka włoskich samochodów sportowych i wyścigowych. Aktualnie siedziba firmy mieści się w Modenie. W 1993 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez włoski koncern motoryzacyjny FIAT.

  We Francji do stycznia 2012 film zobaczyło 17 427 366 widzów.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Paryż nocą. Driss prowadzi luksusowego Maserati Philippe’a z dużą prędkością. Są ścigani przez policję. Driss twierdzi, że sparaliżowany Philippe musi być pilnie przewieziony do szpitala; Philippe udaje, że ma udar mózgu. Zwiedzeni funkcjonariusze eskortują ich do szpitala.

  Ludovico Maria Enrico Einaudi (wymowa: [ludoˈviːko eiˈnaudi]) (ur. 23 listopada 1955) – włoski pianista i kompozytor. Nina Simone, właśc. Eunice Kathleen Waymon (ur. 21 lutego 1933 w Tryon, zm. 21 kwietnia 2003 w Carry-le-Rouet) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i pianistka. Klasyfikowana generalnie jako przedstawicielka jazzu, choć sama nie lubiła takiego szufladkowania. Jej twórczość to również muzyka z pogranicza bluesa, rhythm and bluesa i soulu.

  Historia przyjaźni dwóch mężczyzn od tego momentu opowiedziana jest w formie retrospekcji: Philippe, dotknięty porażeniem czterokończynowym bogaty arystokrata z Paryża i jego asystentka, Magalie, przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne, poszukując kandydata na stanowisko samodzielnego, całodobowego opiekuna dla Philippe’a. Drissowi, jednemu z kandydatów, nie zależy jednak na pracy, a na podpisie sparaliżowanego milionera, dzięki czemu ciągle będzie mógł pobierać zasiłek. Po krótkiej, bezpośredniej rozmowie otrzymuje informacje, że podpisany dokument będzie do odbioru następnego ranka.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).George Benson (ur. 22 marca 1943 w Pittsburghu) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor jazzowy. Powszechnie znany jednak ze swojej twórczości w dziedzinie R&B oraz muzyce popularnej. 10-krotny laureat nagrody Grammy, a także m.in. wyróżnienia NEA Jazz Master 2009 za całokształt twórczości, przyznane przez National Endowment for the Arts. Jest ono uważane za najwyższe odznaczenie jazzowe na naszym globie. Jego płyta Breezin z 1976 była pierwszą w historii jazzu, która uzyskała status platynowej.

  Gdy wraca do posiadłości następnego dnia, dowiaduje się, że został przyjęty na okres próbny na stanowisko opiekuna. Driss uczy się, do jakiego stopnia niepełnosprawny jest Philippe i zaczyna towarzyszyć mu w codziennym życiu. Wkrótce na jaw wychodzi kryminalna przeszłość Drissa, jednak Philippe twierdzi, że nie obchodzi go przeszłość mężczyzny, bo, jako jedyny, nie patrzy na niego przez pryzmat litości, co więcej, odmawia zwolnienia Drissa, chyba że ten przestanie należycie wykonywać swoją pracę.

  Jeszcze dalej niż Północ – francuski film komediowy z 2008 roku. We Francji film w kinach (do grudnia 2011) zobaczyło 20 329 376 widzów.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Philippe zwierza się Drissowi, w jaki sposób stał się kaleką. Opowiada mu historię wypadku na paralotni, mówi także o śmierci żony, którą bardzo kochał i o tym, że nigdy nie udało im się mieć dzieci. Stopniowo Driss pomaga Philippe’owi uporządkować życie prywatne, a szczególnie relację z adoptowaną córką, Elisą. Dzięki Phillipe’owi Driss odkrywa sztukę nowoczesną, operę, a nawet zaczyna malować.

  Kevin Hart (ur. 3 lipca 1980 r. w Filadelfii w stanie Pensylwania, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny oraz komik.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Wkrótce Driss dowiaduje się o listownym związku Philippe’a z kobietą o imieniu Eleonore, która mieszka w Dunkierce; zachęca Philippe’a do zaaranżowania spotkania z kobietą, jednak Philippe obawia się jej reakcji na jego niepełnosprawność. Ostatecznie Drissowi udaje się przekonać Philippe’a do rozmowy telefonicznej z Eleonore. Jakiś czas później Philippe zaprasza Drissa na wspólną wycieczkę jego prywatnym odrzutowcem. Jak się okazuje, jest to weekend na paralotni.

  Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.Tadeusz Sobolewski (ur. 31 października 1947 w Warszawie) – polski filolog polski, krytyk filmowy, publicysta, w latach 1990–1994 redaktor naczelny miesięcznika „Kino”, od 1995 publicysta dziennika „Gazeta Wyborcza”.

  Adama, młodszy kuzyn Drissa, który ma problemy z gangiem, nachodzi Drissa w posiadłości Philippe’a pod pretekstem dostarczenia poczty. Podsłuchując, Philippe zauważa w swoim opiekunie i przyjacielu potrzebę wsparcia rodziny i zwalnia go z dotychczasowych obowiązków. Sugeruje, że Driss może nie chcieć pchać wózka inwalidzkiego przez całe swoje życie.

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.As-Suwajra (arab. الصويرة, Aş-Şuwayrah) – miasto w środkowym Iraku, w prowincji Wasit. Liczy około 55 tys. mieszkańców.

  Driss wraca do swojego starego życia, przyjaciół i udaje mu się pomóc młodszemu kuzynowi. W międzyczasie Philippe zatrudnił wielu opiekunów, jednak żaden z nich nie jest w stanie zastąpić mu Drissa. Traci ducha walki i przestaje dbać o siebie. Zmartwiona Yvonne, jego bliska współpracownica, kontaktuje się z Drissem, który odwiedza Philippe’a i decyduje się wziąć go na przejażdżkę jego samochodem marki Maserati. W tym momencie historia przenosi nas z powrotem do pierwszej sceny filmu i pościgu policji. Po zgubieniu radiowozów, Driss zabiera Philippe’a nad morze. Po starannym ogoleniu go i ubraniu go w elegancki strój, docierają do Cabourg (francuska gmina w regionie Południowej Normandii). Wybierają się do restauracji ze wspaniałym widokiem na ocean. Nagle, Driss opuszcza stolik i życzy Philippe’owi szczęścia podczas jego lunchu, jak się okazuje, randki. Kilka sekund później przybywa Eleonore. Zaskoczony Philippe spogląda przez okno i widzi uśmiechającego się do niego Drissa. Żegnają się bez słów, po czym Driss odchodzi.

  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.„Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.

  Fabuła oparta jest na autentycznej historii. Pierwowzorem, postaci Philippe'a, jest Philippe Pozzo di Borgo, a Drissa – Abdel Yasmin Sellou. Pozzo uległ wypadkowi w 1993 r., a rok później do pracy przyjął Sellou. Po fali upałów w 2003 roku Pozzo przeniósł się do Maroka, do portowego miasta As-Suwajra.

  Odbiór i krytyka filmu[ | edytuj kod]

  Film uzyskał wynik 75% i został „uznany za świeży” (eng. „certified fresh”) w rankingu popularnego internetowego serwisu Rotten Tomatoes, który zamieszcza podstawowe informacje o filmach oraz dotyczące ich opinie uznanych krytyków. Nietykalni otrzymali 89 recenzji pochlebnych z wszystkich 118 i średnią ocenę 6,7/10. Serwis Metacritic przyznał mu 57 na 100 punktów, w oparciu o 31 rankingów profesjonalnych krytyków.

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. W czerwcu i lipcu 2003 roku, zachodnią i południową Europę nawiedziła fala rekordowych upałów. Szczególnie nasiliły się we Francji, gdzie temperatura dochodziła do 44 stopni, tam też z powodu wysokiej temperatury, zmarło 15 tys. osób. W wielu krajach zanotowano absolutne rekordy temperatur.

  Film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem w Wielkiej Brytanii, krytycy chwalili zarówno występ aktorów pierwszoplanowych, jak i niezwykły sposób ukazania niepełnosprawności w filmie.

  Tadeusz Sobolewski z "Gazety Wyborczej" stwierdził, że wykonanie jest perfekcyjne, a film posiada świetną obsadę pierwszego i drugiego planu. Jego zdaniem w "Nietykalnych" śmiejemy się cały czas i ten śmiech nie tłumi współczucia. Barbara Hollender pisała w "Rzeczpospolitej" o komedii pełnej zabawnych sytuacji i błyskotliwych dialogów, która jest peanem na cześć życia, prostych przyjemności, życzliwości.

  Omar Sy (ur. 20 stycznia 1978 w Trappes) – francuski komik, aktor, producent filmowy i scenarzysta pochodzenia senegalskiego, który wystąpił m.in. w komedii Nietykalni (2011), która zyskała 19,27 mln widzów w kinach w samej Francji, i za którą w 2012 otrzymał Cezara dla najlepszego aktora. Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Film otrzymał 11 nagród i 31 nominacji. Zdobył Tokyo Sakura Grand Prix w kategorii Najlepszy Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio oraz nagrodę dla Najlepszego Aktora w 2011 dla obydwu: Francois Cluzeta i Omara Sy. Na rozdaniu Cezarów w 2012 r., film otrzymał 8 nominacji. Omar Sy został nagrodzony Cezarem w kategorii Najlepszy Aktor za rolę Drissa (pokonując tym samym Jeana Dujardina, nominowanego za Artystę), stając się pierwszym nagrodzonym pochodzenia francusko-afrykańskiego.

  Bryan Lee Cranston (ur. 7 marca 1956 w San Fernando Valley) – amerykański aktor, scenarzysta i reżyser. Jest zdobywcą Nagrody Emmy za rolę w serialu Breaking Bad. Na swoim koncie ma liczne występy zarówno w filmach jak i serialach. Ponadto użycza swojego głosu w programach telewizyjnych.Maroko, Królestwo Marokańskie (arab. المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja, berb. ⵜⴰⴳⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ Tagldit N Lmaġrib) – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), Saharą Zachodnią (na południu) i hiszpańskimi eksklawami w Afryce: Ceutą i Melillą (na północy). Należy do państw Maghrebu.

  We wrześniu 2012 ogłoszono, że Nietykalni zostali wybrani jako francuski kandydat do Oscara, prestiżowej corocznej nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej w dziedzinie filmu, w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Produkcja przeszła przez pierwszy etap kwalifikacji, została jednak odrzucona w drugim etapie, nie będąc wybraną do najlepszej 5 nominowanych do nagrody.

  Film nominowany był także do: Złotych Globów 2013 w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny, BAFTA 2013 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Orłów 2013 w kategorii Najlepszy Film Europejski.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.