Nieszczerdo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nieszczerdo (biał. Нешчарда, Nieszczarda; ros. Нещердо, Nieszczerdo) – jezioro na Białorusi, w rejonie połockim obwodu witebskiego.

Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Wojna litewsko-moskiewska w latach 1558–1570 – wojna pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim, wspieranym przez Polskę a Carstwem Moskiewskim.

Nieszczerdo ma kształt wydłużony z północy na południe. Położone jest na wysokości 147,7 m n.p.m. Jezioro ma powierzchnię 24,62 km², a jego wymiary to 12,05 × 4,75 km. Maksymalna głębokość wynosi 8,1 m, zaś średnia 3,1 m. Największe głębie położone są w centrum północnej i południowej części. Jezioro ma najdłuższą linię brzegową wśród jezior białoruskich – 50,18 km. Objętość misy jeziornej wynosi 0,08472 km³. Zlewnia jeziora zajmuje obszar 143 km². Na jeziorze znajduje się wiele zatok oraz 2 wyspy. Brzegi jeziora są w większości niskie, podmokłe i porośnięte krzewami. Tylko na północ i południe od jeziora występują pagórki o wysokości do 10–15 m.

Karp (Cyprinus carpio) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Hodowany i poławiany na dużą skalę jako ryba konsumpcyjna.Rejon połocki (biał. По́лацкі раё́н, Połacki rajon, ros. По́лоцкий райо́н, Połockij rajon) – rejon w północnej Białorusi, w obwodzie witebskim.

W jeziorze rośnie m.in. trzcina i oczeret. Roślinność o liściach pływających jest powszechna w płytkich zatokach północnego krańca.

Gatunki ryb występujące w jeziorze to m.in.: leszcz, sandacz, szczupak, płoć, krąp, węgorz, karp, jaź, wzdręga. Wody jeziora są okresowo zarybiane. Połowy ryb prowadzone są przemysłowo.

Zamek Nieszczerda[ | edytuj kod]

Na południowym brzegu jeziora w czasie wojny litewsko-rosyjskiej 1558–1570 car Iwan Groźny około 1563 wzniósł zamek. W trakcie kolejnej wojny zamek ten został zdobyty 13 października 1579 roku przez wojska polsko-litewskie pod dowództwem wojewody połockiego Mikołaja Dorohostajskiego. Od tego czasu była to warownia Rzeczypospolitej zabezpieczająca Połock od strony Pskowa.

Oczeret jeziorny (Schoenoplectus lacustris (L.) Palla) – gatunek należący do rodziny ciborowatych. W nazewnictwie potocznym szuwar oczeretowy i sama roślina bywają nazywane sitowiem. Występuje w Afryce, Azji i Europie.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Блакітны скарб Беларусі: энцыклапедыя / рэдкал.: Г. Пашкоў і інш. – Мн., 2007.
 • Энцыклапедыя прыроды Беларусі. У 5-і т. Т.4. Недалька – Стаўраліт / Рэдкал.: І. П. Шамякін (гал. рэд.) і інш – Мінск: БелСЭ, 1985. – Т. 4. – 599 с. – 10 000 экз.
 • Республика Беларусь. Атлас охотника и рыболова: Витебская область / Редактор Г.Г. Науменко – Мінск: РУП «Белкартография», 2010. – С. 12,45. – 72 с. – 10 000 экз. – ISBN 978-985-508-136-5.
 • Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Iwan IV Groźny (ros. Иван IV Васильевич lub Иван Грозный, ur. 25 sierpnia 1530 w Kołomienskoje, zm. 18 marca 1584 w Moskwie); z dynastii Rurykowiczów, syn Wasyla III i Heleny Glińskiej.
  Wzdręga, krasnopiórka (Scardinius erythrophthalmus) – gatunek ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), często mylona z płocią, od której jest bardziej jaskrawo ubarwiona i ciało ma silniej spłaszczone.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
  Obwód witebski (biał. Віцебская вобласць, Ві́цебская во́бласьць, Wiciebskaja wobłasć, Wiciebskaja wobłaść) – obwód Białorusi leżący w jej północnej części przy granicy z Litwą, Łotwą i Rosją. Stolicą obwodu jest Witebsk.

  Reklama