• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nieszawa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Powiat aleksandrowski – powiat ziemski w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Aleksandrów Kujawski.Gmina Waganiec (do 1991 gmina Nieszawa) – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.
  Przeprawa promowa w Nieszawie

  Nieszawa (niem. Nessau) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, położone na lewym brzegu Wisły w jej pradolinie, na krańcach Kujaw, w połowie drogi między Włocławkiem i Toruniem.

  W latach 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Nieszawa. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa włocławskiego. Wcześniej była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

  Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1362 lub ok. 1352, zm. 1 czerwca 1434 w Gródku) – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, król Polski 1386-1434 i najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów.Kazimierz IV Andrzej Jagiellończyk, lit. Kazimieras I Andrius Jogailaitis, biał. Казімір I Ягелончык (ur. 30 listopada 1427 w Krakowie, zm. 7 czerwca 1492 w Grodnie) – wielki książę litewski w latach 1440–1492, król Polski w latach 1447–1492. Jeden z najaktywniejszych polskich władców, za panowania którego Korona, pokonując zakon krzyżacki w wojnie trzynastoletniej, odzyskała – po 158 latach – Pomorze Gdańskie, a dynastia Jagiellonów stała się jednym z czołowych domów panujących w Europie. Zdecydowany przeciwnik magnaterii, przyczynił się do wzmocnienia znaczenia Sejmu i sejmików, co jednak stało się z krzywdą dla mieszczaństwa.

  Nieszawa jest najmniejszą pod względem ludności gminą województwa kujawsko-pomorskiego.

  Spis treści

 • 1 Struktura powierzchni
 • 2 Demografia
 • 3 Historia
 • 4 Architektura
 • 4.1 Układ urbanistyczny i rozwój przestrzenny
 • 4.2 Zabytki i atrakcje turystyczne
 • 5 Szlaki turystyczne
 • 6 Filmowa Nieszawa
 • 7 Ciekawostki
 • 8 Sąsiednie gminy
 • 9 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2007 Nieszawa ma obszar 9,85 km², w tym:

  Gmina Raciążek – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.Cmentarz żydowski w Nieszawie – kirkut został założony na początku XIX wieku, przy obecnej ulicy Narutowicza. Przed 1939 nekropolia posiadała ogrodzenie, od strony Wisły zostały wybudowane dwie budowle, pełniące prawdopodobnie funkcję domu dozorcy lub też domu przedpogrzebowego. Macewy były ustawione rzędami. Były to najczęściej tradycyjne nagrobki o zakończeniach prostych, półokrągłych i trójkątnych; część macew wybudowano w kształcie kolumn i obelisków
 • użytki rolne: 73%
 • użytki leśne: 5%
 • Miasto stanowi 2,07% powierzchni powiatu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.
  Gmina Czernikowo (do 1929 gmina Obrowo) – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, pomiędzy Kotliną Włocławską a Pojezierzem Dobrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.
  Szlak prowadzi wzdłuż doliny Wisły; początkowo lasami, później brzegiem starorzecza. W Ciechocinku przechodzi przez centrum letniskowej miejscowości, a następnie wspina się na szczyt krawędzi doliny Wisły do Raciążka. Od ruin zamku w Raciążu ponownie prowadzi w dół doliny, a następnie polami przy krawędzi nadwiślańskich zboczy do rynku w Nieszawie.
  Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie – muzeum, położone w Nieszawie, będące filią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Jego zbiory poświęcone są osobom Stanisława Noakowskiego oraz Ludwika Boucharda. Placówka jest jednostką organizacyjną województwa kujawsko-pomorskiego.
  Gmina Bobrowniki – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim. Siedzibą gminy są Bobrowniki.
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.