• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niestanka

  Przeczytaj także...
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Niestek – staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: nie- (negacja) i -stek ("stać"). Mogło powstać przez negację imion z pierwszym członem Stani- albo stanowić formę skróconą imienia Nestor (w staropolszczyźnie Nieścior).
  śliw7 kwietnia jest 97. (w latach przestępnych 98.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 268 dni.

  Niestanka – staropolskie imię żeńskie, złożone z dwóch członów: nie- (negacja) i -stanka ("stać"). Mogło powstać przez negację imion z pierwszym członem Stani- albo pochodzić od imienia Nestor (w staropolszczyźnie Nieścior). Imię to zostało odnotowane w dawnych dokumentach w 1265 roku.

  Witold Taszycki (ur. 20 czerwca 1898 w Zagórzanach pod Bieczem, zm. 9 sierpnia 1979 w Krakowie) - historyk języka polskiego, badacz onomastyki i dialektologii historycznej.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Męski odpowiednik: Niestek.

  Niestanka imieniny obchodzi 7 kwietnia.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. A.Cieślikowa (red.), Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych, t. 1, Kraków 2000, ​ISBN 83-87623-23-7
  2. W. Taszycki (red.), Słownik staropolskich nazw osobowych, T. 4 z. 1, (Nabiela—Pawlikowa), Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1974
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.715 sek.