• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niesamowity Spider-Man 2  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Edward John David "Eddie" Redmayne (ur. 6 stycznia 1982 w Londynie) – brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.Michael Massee (ur. 16 sierpnia 1955 r.) – amerykański aktor, najbardziej znany z ról czarnych bohaterów w filmie i TV.

  Niesamowity Spider-Man 2 (oryg. The Amazing Spider-Man 2) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Marc Webb na podstawie scenariusza Alexa Kurtzmana, Roberta Orciego i Jeffa Pinknera. Tytułową rolę zagrał Andrew Garfield, a obok niego w głównych rolach wystąpili: Emma Stone, Jamie Foxx, Dane DeHaan, Campbell Scott, Embeth Davidtz, Colm Feore, Paul Giamatti i Sally Field.

  Johnny Marr, właśc. John Martin Maher (ur. 31 października 1963 w Manchesterze) – brytyjski muzyk, były gitarzysta i kompozytor grupy The Smiths, obecnie członek grupy The Cribs. W 2010 roku gościnnie wystąpił jako gitarzysta w muzyce do filmu Incepcja, kompozytora Hans Zimmer.Edward Thomas Hardy, CBE (ur. 15 września 1977 w Londynie, w dzielnicy Hammersmith) – brytyjski aktor filmowy i producent. Wystąpił w miniserialu HBO Kompania braci (2001) oraz filmach takich jak Helikopter w ogniu (2001), Star Trek: Nemesis (2002), RocknRolla (2008), Incepcja (2010), Wojownik (2011), Szpieg (2011), Mroczny rycerz powstaje (2012), Gangster (2012), Locke (2013) i Mad Max: Na drodze gniewu (2014). Za rolę Johna Fitzgeralda w dramacie przygodowym Zjawa (2015) był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. W 2018 został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

  Peter Parker kontynuuje swoją walkę z przestępczością Nowego Jorku, musi ocalić miasto i chronić swoich bliskich.

  Światowa premiera filmu miała miejsce 10 kwietnia 2014 roku w Londynie. W Polsce zadebiutował on 25 kwietnia tego samego roku. Film przy budżecie 293 milionów dolarów zarobił ponad 700 milionów. Otrzymał on mieszane oceny od krytyków. Jest on kontynuacją filmu Niesamowity Spider-Man z 2012. Dwa kolejne filmy zostały ostatecznie anulowane. Po drugim filmie studio zdecydowało się na kolejny reboot jako część franczyzy Marvel Cinematic Universe z Tomem Hollandem w roli Spider-Mana.

  Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.Jacoba Francisca Maria "Cobie" Smulders (ur. 3 kwietnia 1982 w Vancouver) – kanadyjska aktorka i modelka, najbardziej znana z roli Robin Scherbatsky w serialu Jak poznałem waszą matkę.

  Streszczenie fabuły[ | edytuj kod]

  Richard Parker, naukowiec pracujący Oscorp, nagrał wiadomość wideo wyjaśniającą jego zniknięcie. Później on i jego żona Mary zostają porwani na pokładzie prywatnego odrzutowca przez zabójcę, który zabił wcześniej pilota. Richard i Mary podejmują walkę z mężczyzną, która doprowadza do katastrofy samolotu, w wyniku czego wszyscy giną. Przed tym Richardowi udaje się wysłać nagraną wcześniej wiadomość wideo.

  Sony Pictures Entertainment Inc. (lub w skrócie SPE) – producent oraz dystrybutor filmów oraz programów telewizyjnych należący do Sony Corporation. Notowania grupy w 2007 roku wyniosły ponad 8,58 miliardów $.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  Obecnie Peter Parker, syn Richarda i Mary, nadal walczy z przestępczością jako Spider-Man. Wyrusza w pościg za Alekseiem Sytsevichem i zatrzymuje go. Parker spotyka się ze swoją dziewczyną Gwen Stacy podczas ich ceremonii ukończenia szkoły średniej. Postanawia spełnić obietnicę daną jej ojcu przed śmiercią i kończy ich związek. Przyjaciel Parker z dzieciństwa, Harry Osborn, wraca na Manhattan, aby zobaczyć się ze swoim śmiertelnie chorym ojcem, Normanem, dyrektorem Oscorp. Norman wyjaśnia mu, że jego choroba jest genetyczna, a Harry jest w wieku, w którym po raz pierwszy się pojawiły u niego objawy. Norman daje Harry’emu małe urządzenie, które zawiera dzieło jego życia. Następnego dnia Norman umiera, a Harry zostaje mianowany nowym dyrektorem Oscorp.

  The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Paul Benjamin Mendelsohn (ur. 3 kwietnia 1969 w Melbourne) – australijski aktor. Wystąpił m.in. w filmach Królestwo zwierząt (2010), Mroczny rycerz powstaje (2012), Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (2016).

  Podczas pracy w laboratorium Oscorp, inżynier elektryk Max Dillon przez przypadek zostaje porażony prądem i wpada do zbiornika z genetycznie zmodyfikowanymi węgorzami elektrycznymi. Zostaje zaatakowany przez nie, wskutek czego jego ciało zamienia się w żywy generator elektryczny. Tymczasem Parker próbuje utrzymać przyjaźń z Gwen, ale ona wyjawia mu, że planuje przeprowadzkę się do Anglii, kiedy uda się jej zdobyć stypendium na Uniwersytecie Oksfordzkim. W trakcie ich rozmowy Dillon chodzi po Times Square i przypadkowo powoduje awarię zasilania. Po walce ze Spider-Manem zostaje zatrzymany. Dillon trafia do Ravencroft Institute, gdzie zostaje poddany badaniom przez niemieckiego naukowca Ashleya Kafkę.

  Robert John Elias Downey Jr. (ur. 4 kwietnia 1965 na Manhattanie w Nowym Jorku) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy, scenarzysta, autor tekstów piosenek, komik.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W międzyczasie pojawiają się pierwsze symptomy choroby Harry’ego, który dzięki urządzeniu od ojca odkrywa, że krew Spider-Mana może go uratować. Prosi Parkera, który sprzedawał zdjęcia Spider-Mana do Daily Bugle, aby pomógł mu go odnaleźć. Parker odmawia z niepewności, jakie skutki miałaby transfuzja. Później pojawia się u Harry’ego jako Spider-Man, ale nadal nie wyraża zgody. Wiceprezes Oscorp, Donald Menken, wrabia Harry’ego w wypadek Dillona, usuwa go ze stanowiska dyrektora i przejmuje kontrolę nad firmą. Asystentka Harry’ego, Felicia Hardy, informuje go o sprzęcie, który może mu pomóc. Harry proponuje umowę Dillonowi, który nazywa siebie „Electro”. Ten zgadza się pomóc Harry’emu i zabija doktora Kafkę. W Oscorp Harry znajduje zbroję i inne wyposażenie wykonane przez swojego ojca, a także jad z genetycznie zmodyfikowanych pająków. Zmusza Menkena do wstrzyknięcia jadu, co przyspiesza chorobę Harry’ego i przekształca go w istotę podobną do goblina. Jednak wbudowany protokół awaryjny skafandra przywraca mu zdrowie i leczy chorobę.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Venom – zapowiedziany amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o postaci o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiedzialny jest Ruben Fleischer, a za scenariusz Scott Rosenberg, Jeff Pinkner, Kelly Marcel i Will Beall. W głównych rolach występują: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed, Scott Haze i Reid Scott.

  Parker wykorzystuje informacje pozostawione przez ojca, aby odnaleźć wiadomość wideo, która znajduje na opuszczonej stacji metra. Richard wyjaśnia w nagraniu, że musiał odejść, ponieważ odmówił współpracy z Normanem dotyczącej produkcji broni biogenetycznej. Parker odsłuchuje wiadomość od Gwen, która informuje go, że dostałą stypendium i wylatuje wcześniej, niż planowała. Parker spotyka się z Gwen i wyznaje jej miłość. Postanawiają, że razem polecą do Anglii. Electro powoduje kolejną awarię zasilania, a Parker podejmuje z nim walkę. Gwen wyrusza za nim i wspólnie przywracają zasilanie, co powoduje przeciążenie, które zabija Dillona.

  Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.James Roy Horner (ur. 14 sierpnia 1953 w Los Angeles) – amerykański kompozytor muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 110 filmów.

  Harry pojawia się na miejscu wyposażony w zbroję i sprzęt po ojcu. Widząc Gwen i Spider-Mana razem, odgaduje, że jest nim Parker. Przysięga sobie zemstę za odmowę transfuzji krwi i porywa Gwen, którą zabiera na szczyt wieży zegarowej. Parkerowi udaje się pokonać Harry’ego. Próbując powstrzymać przed upadkiem z wieży Gwen, łapie ją w swoje sieci, wskutek czego nieumyślnie powoduje jej śmierć z powodu urazu kręgosłupa. Zrozpaczony Parker postanawia zakończyć karierę jako Spider-Man.

  Campbell Scott, właściwie Campbell Whalen Scott (ur. 19 lipca 1961 roku w Nowym Jorku) - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, aktor głosowy.Michael Keaton, właśc. Michael John Douglas (ur. 5 września 1951 w Coraopolis) – amerykański aktor i producent filmowy pochodzenia niemieckiego i irlandzkiego.

  Pięć miesięcy później Harry uwięziony w Ravencroft zmaga się z następstwami swojej transformacji. Jego współpracownik, Gustav Fiers, odwiedza Harry’ego i obaj rozmawiają o tworzeniu własnej drużyny. Harry wskazuje Fiersowi na Sytsevicha. Później Sytsevich zostaje wyciągnięty z więzienia i po wyposażeniu w elektromechaniczną zbroję, po ulicach, nazywa siebie „Rihno” szalejąc. Parker po przypomnieniu sobie mowy dyplomowej Gwen, postanawia powrócić do roli Spider-Mana i konfrontuje się ze Sytsevichem.

  Box Office Mojo – amerykańska strona internetowa zajmująca się publikacją filmów online oraz serwisem raportowania Box office.Emily Jean Stone (ur. 6 listopada 1988 r. w Scottsdale, Arizona) – to amerykańska aktorka. Swoją karierę rozpoczynała rolami epizodycznymi w serialach. W młodości uczęszczała do Valley Youth Theatre, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w aktorstwie.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Andrew Garfield jako Peter Parker / Spider-Man, nastolatek, który zyskał nadludzkie zdolności w skutek ugryzienia przez genetycznie zmodyfikowanego pająka i po zabójstwie wujka decyduje się na walkę z przestępczością jako „Spider-Man”. Wychowywany jest przez ciocię May.
 • Emma Stone jako Gwen Stacy, koleżanka z liceum i dziewczyna Parkera.
 • Jamie Foxx jako Max Dillon / Electro, inżynier elektryk pracujący dla Oscorp, który wskutek wypadku przekształca się w potężną, elektryczną istotę przyjmuje pseudonim „Electro”.
 • Dane DeHaan jako Harry Osborn / Zielony Goblin, wieloletni przyjaciel Parkera i syn Normana Osborna.
 • Campbell Scott jako Richard Parker, ojciec Petera, mąż Mary.
 • Embeth Davidtz jako Mary Parker, matka Petera i żona Richarda.
 • Colm Feore jako Donald Menken, vice prezes i szef zarządu Oscorp.
 • Paul Giamatti jako Aleksei Sytsevich / Rhino, zabójca pracujący dla rosyjskiej mafii, który później zaczyna współpracować z Harrym, od którego otrzymuje potężną zbroję podobną do nosorożca.
 • Sally Field jako May Parker, ciocia Petera.
 • Swoje role z poprzedniego filmu powtórzyli: Denis Leary jako George Stacy, ojciec Gwen; Kari Coleman jako Helen Stacy, matka Gwen oraz Michael Massee jako Gustav Fiers. W filmie wystąpili: Chris Cooper jako Norman Osborn, ojciec Harry’ego i założyciel Oscorp; Felicity Jones jako Felicia Hardy, asystentka w Oscorp, początkowo Normana Osborna, później Harry’ego; Marton Csokas jako Ashley Kafka, szef Ravencroft Institute oraz B. J. Novak jako Alistair Smythe, szef Dillona pracujący w Oscorp.

  Film 3D (film trójwymiarowy) – szereg technik, w których dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku.Stan Lee, właśc. Stanley Martin Lieber (ur. 28 grudnia 1922 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, producent filmowy i rysownik komiksowy, najbardziej znany jako twórca postaci Spider-Mana. Wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  W roli cameo pojawił się twórca postaci, Stan Lee.

  Andrew Garfield
  (Peter Parker / Spider-Man)
  Emma Stone
  (Gwen Stacy)
  Jamie Foxx
  (Max Dillon / Electro)
  Dane DeHaan
  (Harry Osborn / Zielony Goblin)
  Campbell Scott
  (Richard Parker)
  Colm Feore
  (Donald Menken)
  Paul Giamatti
  (Aleksei Sytsevich / Rhino)
  Sally Field
  (May Parker)


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gwyneth Kate Paltrow (ur. 27 września 1972 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka, reżyser i scenarzystka filmowa.
  Felicity Jones (ur. 17 października 1983 w Birmingham) – angielska aktorka. Najbardziej znana jest z roli w serialu Niefortunna Czarownica.
  Denis Colin Leary (ur. 18 sierpnia 1957 w Worcester w stanie Massachusetts) – amerykański aktor filmowy, komik, scenarzysta i reżyser.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Brady James Monson Corbet, lepiej znany jako Brady Corbet (ur. 17 sierpnia 1988 w Scottsdale) – amerykański aktor, scenarzysta i reżyser filmowy.
  Film akcji (ang. action movie) − film sensacyjny, którego głównym zadaniem jest dostarczanie rozrywki widzom poprzez pokazywanie pościgów samochodowych, strzelanin, bijatyk i innych scen kaskaderskich o dużym ładunku napięcia i emocji. Najsłynniejszymi producentami filmów akcji są Amerykanie. Film akcji jest często łączony z innymi gatunkami takimi jak: fantastyka naukowa (Terminator), horror (Blade: Wieczny łowca) czy komedia (Zabójcza broń).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.103 sek.