• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niepołomice - gmina

  Przeczytaj także...
  Powiat wielicki – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieliczka.W jego skład wchodzi 106 miejscowości a jego powierzchnia wynosi 427,8 km², co daje mu 15 miejsce wśród 22 powiatów województwa małopolskiego.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).

  Niepołomicegmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. Siedzibą gminy są Niepołomice. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Według danych z 31 grudnia 2004 gminę zamieszkiwało 21.917 osób.

  Zagórze – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Niepołomice. Znajduje się w odległości ok. 21 km na wschód od Krakowa i ok. 7 km na południe od Niepołomic. Przez teren wsi przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa 94. Sąsiaduje z innymi wsiami w gminie Niepołomice: Staniątkami, Suchorabą i Słomirogiem oraz Brzeziem w gminie Kłaj.Niepołomice – miasto w woj. małopolskim, w powiecie wielickim, położone nad Wisłą na skraju Puszczy Niepołomickiej, około 25 km na wschód od centrum Krakowa. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego. Powierzchnia miasta wynosi 27,4 kilometrów kwadratowych.

  Wspólnoty religijne[]

   Osobny artykuł: Religia w Niepołomicach.
 • Kościół rzymskokatolicki: 4 parafie
 • Świadkowie Jehowy: zbór
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2004 gmina Niepołomice ma obszar 95,1 km², w tym:

 • użytki rolne: 67%
 • użytki leśne: 15%
 • Gmina stanowi 22,2% powierzchni powiatu.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Podłęże – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Niepołomice. Znajduje się w odległości ok. 16 km na wschód od Krakowa i ok. 2 km na zachód od Niepołomic i sąsiaduje ze Staniątkami, Zakrzowcem, Zakrzowem, Węgrzcami Wielkimi, Niepołomicami-Podgrabiem oraz z miastem Niepołomice.

  Demografia[]

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Niepołomice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Niepolomice.png

  Sołectwa[]

  Chobot, Ochmanów, Podłęże, Słomiróg, Staniątki, Suchoraba, Wola Batorska, Wola Zabierzowska, Zabierzów Bocheński, Zagórze, Zakrzowiec, Zakrzów.

  Sąsiednie gminy[]

  Biskupice, Drwinia, Gdów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kłaj, Kraków, Wieliczka

  Przypisy

  Gmina Wieliczka – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Leży na południowy wschód od Krakowa, zajmując obszar 100,1 km². Jej strukturę administracyjną tworzą: miasto Wieliczka oraz 29 sołectw.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wola Zabierzowska – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Niepołomice. Administracyjnie jest sołectwem położonym w północno-wschodniej części gminy Niepołomice, około 12 km od miasta Niepołomice, sąsiadującym bezpośrednio z sołectwami Zabierzów Bocheński i Chobot. Łączna powierzchnia wsi wynosi 716 ha.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Ochmanów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Niepołomice. Wieś Ochmanów leży w zachodniej części gminy Niepołomice a wschodniej części powiatu wielickiego. Zajmuje 189 ha obszaru falistego, wzniesionego 225 m n.p.m., który przecięty jest przepływającym potokiem zwanym dawniej Obrzynka, dzisiaj Bogusławą. Jest to prawy dopływ Wisły.
  Struktury wyznaniowe w Niepołomicach – artykuł zawiera listę kościołów i wspólnot wyznaniowych mających siedzibę na terenie Niepołomic i jej gminy
  Staniątki – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Niepołomice, 22 km od Krakowa i 5 km na południowy zachód od Niepołomic, w sąsiedztwie Puszczy Niepołomickiej.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Województwo krakowskie – dawna jednostka podziału administracyjnego Polski ze stolicą w Krakowie, istniejąca w latach 1975–1998. Od 1 czerwca 1975 do 30 czerwca 1984 nosiło nazwę województwo miejskie krakowskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.