Niemodlin (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niemodlingmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie opolskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie opolskim.

{{Polska miejscowość infobox}} Nieznane pola: "dopełniacz nazwy". Radoszowice – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin. Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

Siedzibą gminy jest Niemodlin.

Według danych z 31 grudnia 2012: gminę zamieszkiwało 13 335 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 13305 osób.

Miejscowości[ | edytuj kod]

W skład gminy wchodzi 27 miejscowości: Brzęczkowice,Lipno,- Gościejowice, Góra, Rogi, Tłustoręby, Wydrowice, Sarny Wielkie, Radoszowice, Piotrowa, Grabin, Roszkowice, Krasna Góra, Gracze, Michałówek, Magnuszowiczki, Magnuszowice, Rutki, Tarnica, Molestowice, Szydłowiec Śląski, Jaczowice, Jakubowice, Sosnówka, Grodziec, Grodziec Drugi, Sady, Rzędziwojowice oraz dwa przysiółki: Mała Góra i Gościejowice Małe.

Magnuszowice (niem. Gross Mangersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin.Wydrowice (niem. Weiderwitz, 1936-1945 Weidendorf)– wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin.

W 2010 roku wykreślono trzy przysiółki Ligota, Marszów oraz Pielgrzymowice ponieważ zostały one wchłonięte przez większe miejscowości.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.
Grodziec (niem. Burgstätte) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin.
Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
Gmina Skoroszyce (dawn. gmina Kubinów) - gmina wiejska w województwie opolskim, w powiecie nyskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim. Do roku 1975 gmina wchodziła w skład powiatu grodkowskiego.
Sarny Wielkie(niem. Groß Sarne) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin.
Gracze – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin. W latach 1973-1975 miejscowość była siedzibą gminy Gracze. Wieś posiada trzy przysiółki: Kolonia Leśna, Kolonia Robotnicza oraz Kolonia Duża.
Roszkowice (niem. Rossdorf)– wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin.

Reklama