• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niemenek

  Przeczytaj także...
  Bauska (lit. Bauskė, niem., Bauske, hist. nazwa polska: Bowsk, jidysz בויסק, Bojsk) – miasto w południowej części Semigalii na Łotwie, położone niedaleko granicy z Litwą, siedziba okręgu.Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Niemenek (lit. Nemunėlis, łot. Mēmele), rzeka w północnej Litwie i południowej Łotwie.

  Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Wypływa z jez. Lūšna – 6 km na południe od Rakiszek i rozciąga się na dystansie 191 km z czego 75 km leży na Litwie, 76 km stanowi granicę litewsko-łotewską a pozostałe 40 km leży na Łotwie. W Bowsku łączy się z rzeką Musza dając początek Lelupie. W widłach Niemenka i Muszy tuż przed miejscem ich połączenia znajduje się zamek Bowski.

  Lelupa (łot. Lielupe (dosłownie Wielka rzeka), niem.: Kurländische Aa lub Kurische Aa) - rzeka w Kurlandii, na Łotwie o długości 119 km (310 km razem z rzeką Niemenek) i zlewni o powierzchni 17 600 km².Język łotewski (łot. latviešu valoda) – język z grupy języków bałtyckich, którym posługuje się w sumie ok. 2 mln osób, głównie na Łotwie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Niemenek, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VII: Netrebka – Perepiat, Warszawa 1886, s. 86.
 • Musza (lit. Mūša, łot. Mūsa) – rzeka w północnej części Litwy i na Łotwie. Długość - 164 km, powierzchnia zlewni - 5318 km².Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zamek Bowski (łot. Bauskas Pils) – kompleks składający się z ruin zamku oraz późniejszego pałacu zlokalizowany w mieście Bauska (hist. Bowsk) na Łotwie. Zamek znajduje się na niewielkim wzgórzu w widłach rzek Niemenek (łot. Mēmele) i Musza w miejscu gdzie dają one początek Lelupie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.659 sek.