• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niemcz

  Przeczytaj także...
  Bożenkowo (za II RP Borzenkowo) – miejscowość wypoczynkowa w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Bożenkowo obejmuje teren dawnych wsi Bożenkowo (Hammersmühle), Łącznica (Blumwiese) – dziś Bożenkowo; Młyńsk, Ostrowo, Woliniec (Wahlberg) – Bożenkowo II oraz Zdroje – Bożenkowo – Zdroje w południowej części sołectwa. (Dane za informatorem na bazie planu gminy "Gmina Osiesko" wyd. Vikam, rok 2005)Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gmina Osielsko – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  Niemczwieś sołecka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko.

  Podział administracyjny[]

  Zabudowa podmiejska w Niemczu

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Charakterystyka wsi[]

  Niemcz jest najszybciej rozwijającą się pod względem demograficznym miejscowością gminy Osielsko na przestrzeni lat 2002-2015, zyskując formę przedmieścia o charakterze mieszkaniowym. Na przestrzeni ostatnich 13 lat liczba mieszkańców wzrosła 3,1-krotnie. Miejscowość stanowi zaplecze dla pobliskiej Bydgoszczy, z racji bardzo korzystnego położenia i niewielkiej odległości od jej centrum. We wsi znajduje się szkoła podstawowa oraz swoją siedzibę ma tu parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Na terenie wsi zlokalizowany jest nieczynny cmentarz ewangelicki.

  Województwo bydgoskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. W 1999 roku włączone zostało do województwa kujawsko-pomorskiego.Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.

  Położenie[]

  Sąsiadującymi sołectwami z Niemczem są: z zachodu Bożenkowo, z północy Maksymilianowo i ze wschodu Osielsko. Na południe od Niemcza znajduje się Bydgoszcz.

  Demografia[]

  Według danych Urzędu Gminy Osielsko (XII 2015 r.) miejscowość liczyła 3030 mieszkańców.


      Ludność w latach 2002-2015 (stan na 31 XII)
      Źródło: Liczba mieszkańców Gminy Osielsko z podziałem na sołectwa

  Triathlon, triatlon (gr. trójbój) – wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Sport[]

  Piłka nożna[]

  Wieś posiada Parafialno-Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Victoria Niemcz (zał. 14 maja 2009), którego pierwsza drużyna piłkarska występuje, począwszy od sezonu 2015/2016, w A Klasie (grupa: Bydgoszcz I). Po zakończeniu rundy jesiennej sezonu 2015/2016 zespół zajmuje 13. lokatę (13 meczów, 8 pkt, bilans: 2-2-9)

  Powiat bydgoski – powiat w Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bydgoszcz. Położony jest w środkowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, z wyłączeniem samego miasta Bydgoszczy, które na prawach powiatu znajduje się poza jego granicami.Osielsko (niem. Osielsk) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko, przylegająca od północy do miasta Bydgoszcz. Obecnie pełni funkcję dynamicznie rozwijającego się jego przedmieścia. Na południowych krańcach wsi znajdują się zbocza Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej leżącej w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, z których roztacza się panorama na Bydgoszcz. Na cmentarzu miejsce pamięci narodowej. Miejscowość jest siedzibą gminy Osielsko. Jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce. W Osielsku od 2011 roku organizowane są Targi DLA DOMU i OGRODU - impreza wystawiennicza skupiająca wystawców branż projektowych, budowlanych, wyposażeniowych i instalacyjnych, a także hodowców roślin. W Osielsku mieści się Laboratorium Galenowe Avena - będące jednym z nielicznych w kraju.

  Biegi uliczne[]

  W Niemczu organizowany jest też bieg uliczny Biegaj w Niemczu. Jest to największa impreza biegowa w Gminie Osielsko, która w 2015 roku przyciągnęła na start ponad 150 uczestników.

  Triathlon[]

  Przez Niemcz prowadzi także trasa corocznego Triathlonu Bydgoszcz-Borówno. Po raz pierwszy zawody te (pn. I Otwarte Mistrzostwa Bydgoszczy w Triathlonie), odbyły się 9 lipca 1997. Na starcie tej imprezy pojawiło się 10 osób, w tym 4 spoza Bydgoszczy. W ostatniej edycji (rok 2015) zawody ukończyło 477 zawodników.

  Maksymilianowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko. Wieś liczy ponad 1400 mieszkańców i jest ważnym węzłem kolejowym. W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia, punkt apteczny, 5 sklepów, kościół i cmentarz, obok którego znajduje się drugi ewangelicki.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.