• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niechorze - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Pogorzelica – wieś, miejscowość wypoczynkowa z letnim kąpieliskiem morskim w północno-zachodniej Polsce, położona nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Szczecińskim, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal.Na terenie Pomorza Zachodniego na początku XX wieku istniała sieć kolei wąskotorowych użytku publicznego o łącznej długości 740 km torów i była jedną z największych tego typu w Europie. W latach 20. i 30. XX wieku niektóre z nich przebudowano na rozstaw toru 1435 mm tak, że w roku 1939 istniało jeszcze około 640 km linii wąskotorowych. Dążąc do centralizacji zarządzania już w 1937 r. utworzono LBD (Landesbahndirektion) z siedzibą w Szczecinie z której w roku 1940 powstała PLB (Pommersche Landesbahnen). W wyniku tego poszczególne koleje utraciły możliwość zarządzania, a PLB przejęła ich majątek i własność prawną. W 1945 r. koleje te przejęły PKP, jednak ze względu na duże zniszczenia wojenne oraz kradzież infrastruktury niektóre odcinki nie zostały już odbudowane. Na początku lat 50. czynnych było jeszcze około 580 km linii o ujednoliconym rozstawie 1000 mm. Obecnie tylko w sezonie letnim eksploatowane są dwie linie. Jedna o długości około 40 km z Gryfic Wąskotorowych do Pogorzelicy Gryfickiej i druga o długości około 12 km z Koszalina Wąskotorowego do Manowa.
  Niechorze (do 1945 niem. Horst, Ostseebad Horst; od 1945 początkowo Horzewo) – wieś, miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim i przystanią morską w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal.

  Niechorze - zabytkowa stacja kolejowa Gryfickiej Kolei Wąskotorowej w Niechorzu. Aktualnie budynek dworca jest nieczynny.

  Gryfice (niem. Greifenberg in Pommern) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu gryfickiego i miejsko-wiejskiej gminy Gryfice. Położone na Pobrzeżu Szczecińskim, nad rzeką Regą, w odległości 22 km od Morza Bałtyckiego. Według danych z 31 marca 2011 roku Gryfice miały 17 082 mieszkańców. Według danych z 1 stycznia 2009 miasto pod względem ludności znajdowało się na 13. miejscu w województwie i na 274. miejscu w kraju.

  Informacje ogólne[ | edytuj kod]

  Przez stację przechodzi linia z Gryfic do Pogorzelicy czynna dla ruchu turystycznego.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Niechorze w ogólnopolskiej bazie kolejowej.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zachodniopomorski rejestr zabytków nieruchomych KOBiDZ, nr rej. A-1286 z dn. 11.05.1995
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.