• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niebiescy

  Przeczytaj także...
  Stronnictwo Polityczne „Zielonych” (chiń. upr.: 泛绿联盟; chiń. trad.: 泛綠聯盟; pinyin: Fànlǜ Liánméng) – grupa demokratycznych, liberalnych tajwańskich partii politycznych, skupionych wokół DPP. Głównym postulatem „Zielonych” jest budowanie odrębnej od chińskiej świadomości narodowej i dążenie do niepodległości Tajwanu.Demokratyczna Partia Postępowa lub Demokratyczna Partia Postępu (chiń. upr.: 民主进步党; chiń. trad.: 民主進步黨; pinyin: Mínzhǔ Jìnbù Dǎng, ang. Democratic Progressive Party, DPP) – tajwańska partia polityczna założona w 1986 przez opozycyjnych działaczy podziemia demokratycznego. Opowiada się w polityce zagranicznej za niepodległością Tajwanu i liberalizmem w polityce gospodarczej. Przewodniczy koalicji wyborczej Zielonych. W latach 2000-2008 partia rządząca.
  Lien Chan (chin. trad. 連戰, chin. upr. 连战, pinyin Lián Zhàn; ur. 27 sierpnia 1936 w Xi’an) – polityk tajwański.
  Zwolennicy bloku podczas wyborów prezydenckich w 2004 roku

  Stronnictwo polityczne „Niebieskich” (chiń. upr.: 泛蓝联盟; chiń. trad.: 泛藍聯盟; pinyin: Fànlán Liánméng lub chiń. upr.: 泛蓝军; chiń. trad.: 泛藍軍; pinyin: Fànlán Jūn) – grupa konserwatywnych i nacjonalistycznych politycznych partii tajwańskich wywodzących się z ruchu czangowskiego. Niebiescy opowiadają się za wymianą gospodarczą i kulturalną z Chińską Republiką Ludową i zjednoczeniem w przyszłości obydwu państw chińskich.

  Nacjonalizm (z łac. natio – naród) – postawa społeczno-polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze (egoizm narodowy), jednak istnieją grupy, które szanują także racje i poglądy innych narodów. Nacjonalizm przejawia się głoszeniem poglądów o zabarwieniu narodowym, szerzeniem myśli narodowej i pamięci o bohaterach danego narodu. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu. Wyróżniamy dwa typy nacjonalizmu: pozytywny i negatywny (szowinistyczny).Stronnictwo Polityczne „Fioletowych” (chiń. upr.: 泛紫联盟; chiń. trad.: 泛紫聯盟; pinyin: Fànzǐ Liánméng), oficjalna nazwa Stronnictwo Uczciwości i Sprawiedliwości (chiń.: 公平正義聯盟; pinyin: Gōngpíng Zhengyì Liánméng) – koalicja niewielkich tajwańskich partii politycznych o poglądach socjalnych i laburzystowskich.

  Koalicja została zawiązana po wyborach prezydenckich w 2000 roku, kiedy to w wyniku podziału głosów między reprezentującym Kuomintang Lien Chanem, a wywodzącym się z tej partii Jamesem Soongiem, wybrany został kandydat Demokratycznej Partii Postępowej, Chen Shui-bian. James Soong założył Partię Najpierw Naród (PFP, Qinmindang), a następnie, by uniknąć podziału głosów w następnych wyborach, zgodził się na koalicję z Kuomintangiem.

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.

  W wyborach prezydenckich 2004 kandydaci „Niebieskich” (Lien i Soong) przegrali o 0,19% z kandydatami DPP (Chen i Annette Lu).

  Niebieski to kolor Kuomintangu (głównej partii obozu) i dlatego jest symbolem stronnictwa. Tradycyjnym bastionem Niebieskich jest północ i wschód kraju.

  Partie tworzące Stronnictwo Niebieskich:

  Chen Shui-bian (chin. upr. 陈水扁, chin. trad. 陳水扁, pinyin Chén Shuǐbiǎn; ur. 12 października 1950) – tajwański polityk, dziesiąty prezydent Republiki Chińskiej.Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.
 • Kuomintang (KMT)
 • Partia Najpierw Naród (PFP)
 • Nowa Partia (NP)
 • Zobacz też[]

 • Zieloni
 • Fioletowi
 • Przypisy

  1. John F. Copper, The A to Z of Taiwan (Republic of China), Scarecrow Press, Lanham 2007, s. 205.

  Bibliografia[]

 • James E. Hoare and Susan Pares, A Political And Economic Dictionary Of East Asia, Routledge, London 2006.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Czang Kaj-szek (ur. 31 października 1887 w Xikou, zm. 5 kwietnia 1975 w Tajpej) – chiński polityk i wojskowy, wieloletni przywódca Kuomintangu po śmierci Sun Jat-sena w 1925 roku. Od 1928 roku jako generalissimus faktyczny przywódca Republiki Chińskiej, w latach 1928-1931 i 1943-1948 także przewodniczący Rządu Narodowego. Od 1948 do 1949 roku i od 1950 aż do śmierci prezydent kraju. Po przegranej z komunistami wojnie domowej w 1949 roku ewakuował się wraz ze zwolennikami na Tajwan.Konserwatyzm ((łac.) conservare – zachowywać, dochować zmian) − ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet, własność prywatna. Konserwatyści chcą obronić stary porządek ze względu na przekonanie o ewolucyjnym charakterze zmian społecznych. Konserwatyzm zrodził się na przełomie XVIII i XIX w., był próbą przeciwstawienia się racjonalistycznej myśli oświeceniowej. Nowoczesny konserwatyzm stanowił reakcję na wydarzenia rewolucji francuskiej. Za twórcę podstaw ideologicznych nurtu uważany jest Edmund Burke. Jako idea polityczna termin ten po raz pierwszy użyty został w 1820 r. przez zwolennika restauracji dynastii Burbonów, François-René de Chateaubriand (1768–1848), który wydawał pismo „Konserwatysta”.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Najpierw Naród (chiń. upr.: 亲民党; chiń. trad.: 親民黨; pinyin: Qīnmíndǎng) — partia polityczna w Republice Chińskiej na Tajwanie, należąca do koalicji Niebieskich. W literaturze, także polskiej, spotykana pod angielską nazwą People First Party (PFP).
  Nowa Partia (chiń. trad.: 新黨; pinyin: Xīn Dăng, dawniej Chińska Nowa Partia chiń. trad.: 中華新黨; pinyin: Zhōnghúa Xīn Dăng) – partia polityczna w Republice Chińskiej na Tajwanie, należąca do koalicji Niebieskich.
  Kuomintang (KMT) lub Guomindang (GMD) (po polsku "Chińska Partia Narodowa") – partia (pierwotnie reprezentująca tzw. chiński socjalizm) utworzona w Chinach w 1912 przez Song Jiaorena. Wygrała wybory do parlamentu w lutym 1913. W październiku prezydent Chin Yuan Shikai nakazał rozwiązanie Kuomintangu i usunięcie jego członków z parlamentu. (zobacz Historia Chin).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.