Nidzica - rzeka
Płaskowyż Proszowicki (342.23) – mezoregion fizycznogeograficzny w południowej Polsce, w południowej części Niecki Nidziańskiej, na pograniczu województw małopolskiego i świetokrzyskiego. Graniczy od północy z Wyżyna Miechowską i Garbem Wodzisławskim, od wschodu z Doliną Nidy, od południowego wschodu z Niziną Nadwiślańską a od zachodu z Pomostem Krakowskim, Obniżeniem Cholerzyńskim i Wyżyna Olkuską.Margiel – skała osadowa, zwykle szara. Składa się z węglanów (wapnia lub magnezu) i minerałów ilastych. Używany jest do wyrobu cementu, także jako nawóz mineralny (sztuczny). Ma słaby, nieprzyjemny zapach. Dobrze reaguje z kwasem solnym (HCl), pozostawiając błotnistą plamkę.
Wyżyna Miechowska (342.22) – mezoregion fizycznogeograficzny w południowej Polsce, w województwach małopolskim i świętokrzyskim, będący najwyżej wzniesioną (Biała Góra k. Tunelu - 416 m n.p.m.) częścią Niecki Nidziańskiej.
Nidzica (lub Niedzica, Skalbmierzanka) – rzeka w południowej Polsce, lewy dopływ górnej Wisły. Długość rzeki wynosi 62,9 km, a powierzchnia dorzecza 708 km².
Nidzica rozpoczyna swój bieg na Wyżynie Miechowskiej. Źródło znajduje się w Rogowie na północ od Miechowa, na wysokości ok. 280 m n.p.m. Pierwsze kilka kilometrów rzeka płynie szeroką doliną, po czym skręca na południe i na odcinku Książ Wielki-Giebułtów przełamuje się przez obszar zbudowany z margli kredowych. Następnie wraca do kierunku południowo-wschodniego. Dolina rzeki jest bezleśna, na jej dnie występują łąki. W dolinie na tym odcinku znajdują się też dwa większe kompleksy stawów.
Nidzica przepływa następnie przez Płaskowyż Proszowicki, gdzie jej dolina rozszerza się do 2-2,5 km. Tuż przed ujściem rzeka wpływa w obręb Niziny Nadwiślańskiej, a jej dolina ponownie silnie się zwęża.
Średni spadek doliny rzeki w górnym biegu wynosi 3,0‰, a w dolnym 1,6‰. Ujście Nidzicy znajduje się w Piotrowicach, na wysokości ok. 180 m n.p.m..
Wody Nidzicy w dolnym biegu są silnie zanieczyszczone.
Główne miejscowości[edytuj kod]
Do głównych miejscowości położonych nad Nidzicą należą:
Ważniejsze dopływy[edytuj kod]
Przypisy
- ↑ Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski, PWN, Warszawa 1998, ISBN 83-01-12677-9, s. 487, hasło: Nidzica
- Słownik geograficzno-krajoznawczy PWN, ISBN 83-01-12677-9