• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niczława

  Przeczytaj także...
  Dniestr (ukr. Дністер, rum. Nistru, w starożytności gr. Tyras lub Nester), rzeka płynąca przez Ukrainę i Mołdawię (a w praktyce będąc granicą mołdawsko-naddniestrzańską). Rzeka należy do zlewiska Morza Czarnego. Długość - 1352 km, powierzchnia zlewni - ok. 68 tys. km².Kotówka (ukr. Котівка, łacińska transliteracja: Kotìvka) – wieś na Ukrainie, położona w rejonie husiatyńskim obwodu tarnopolskiego, koło miasta Kopyczyńce nad rzeczką Niczławą, dopływem Dniestru. Miejscowość liczy 807 mieszkańców.
  Kopyczyńce (ukr. Копичинці) – miasto w obwodzie tarnopolskim Ukrainy nad rzeczką Niczławą, 7036 mieszkańców (2001). W 1921 r. (spis) 8146 mieszkańców. Zamieszkane do 1944 r. głównie przez Polaków, Ukraińców i Żydów.

  Niczława – rzeka na Ukrainie, lewy dopływ Dniestru.

  Kolędziany (al. Kolendziany, ukr. Колиндяни) – miejscowość na Ukrainie położona nad rzeczką Niczławą, w rejonie czortkowskim, obwodzie tarnopolskim.Borszczów (ukr. Борщів, Borszcziw) – miasto na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, siedziba administracyjna rejonu borszczowskiego. W 2001 roku liczyło ok. 11 tys. mieszkańców.

  Płynie przez obwód tarnopolski, długość rzeki 83 km. Przepływa m.in. przez Kopyczyńce, Kotówkę, Kolędziany i Borszczów.

  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Obwód tarnopolski (ukr. Тернопільська область, Ternopilśka obłast´) – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w zachodniej części Ukrainy. Stolicą obwodu jest Tarnopol.

  Przypisy

  1. Niczława w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom VII (Netrebka – Perepiat) z 1886 r.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.