• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nicoletta Braschi

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Nicoletta Braschi (ur. 19 kwietnia 1960 w Cesenie) – włoska aktorka. Międzynarodową sławę zyskała dzięki współpracy z mężem, aktorem i reżyserem Roberto Benignim, z którym zagrała w wielu popularnych filmach, tj.: Potwór (Il mostro, 1994), Życie jest piękne (La Vita e' bella, 1997) oraz Pinokio (Pinocchio, 2002). Ponadto, współpracowała z amerykańskim reżyserem Jimem Jarmuschem.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiowała w Rzymie w Accademia di Arte Drammatica. Pierwszy raz spotkała się na planie filmowym z Benignim w 1983, w komedii Tu Mi Turbi. Wystąpiła w głównej roli u Jarmuscha Poza prawem (Down by Law, 1986) i Mystery Train (1989). W 1991 wystąpiła w głównej roli jako Maria we włoskiej komedii Johnny Wykałaczka (Johnny Stecchino).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 2018 Alice Rohrwacher powierzyła jej rolę markizy Alfonsiny De Luna w nagradzanej tragikomedii Szczęśliwy Lazzaro. Za tę rolę Braschi została nominowana do włoskiej nagrody David di Donatello dla najlepszej aktorki drugoplanowej w 2018 roku.

  Zasiadała w jury konkursu głównego na 52. MFF w Berlinie (2002) oraz w jury sekcji "Cinéfondation" na 66. MFF w Cannes (2013).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nagrody (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2019-12-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nicoletta Braschi w bazie IMDb (ang.)
 • Nicoletta Braschi w bazie Filmweb
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Cesena – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Forlì-Cesena. Przez centrum miasta przepływa rzeka Savio.
  Warto wiedzieć że... beta

  David di Donatello − włoska nagroda filmowa przyznawana od 1956 przez Włoską Akademię Filmową, włoski odpowiednik Oscara. Wręczana figurka jest kopią rzeźby Dawid autorstwa Donatella. Od 2006 roku nagroda przyznawana jest w 24 kategoriach.
  James R. Jarmusch [ˈdʒɑːɹmʊʃ] (ur. 22 stycznia 1953 w Cuyahoga Falls w USA) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i muzyk.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Mystery Train – film nakręcony w 1989 przez Jima Jarmuscha według własnego scenariusza. Premiera filmu miała miejsce 6 września 1989 w USA. Film składa się z trzech odrębnych historii dziejących się jednej nocy. Wszystkie trzy dzieją się w podupadłym hotelu prowadzonym przez nocnego portiera granego przez Screamin’ Jaya Hawkinsa.
  Życie jest piękne (oryginalnie wł. La vita è bella, ang. Life is beautiful) – nagrodzony trzema Oscarami (za najlepszą rolę męską, najlepszy film nieanglojęzyczny i muzykę) film Roberta Benigniego z 1997 r. Roberto Benigni nie tylko wyreżyserował ten film, ale także zagrał w nim główną rolę i miał swój udział w opracowaniu scenariusza do niego. Poza statuetkami Oscarów film zdobył także Wielką Nagrodę Jury w Cannes, Felixa za najlepszy film i najlepszą rolę męską oraz Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym (wszystkie w 1998 r.)
  19 kwietnia jest 109. (w latach przestępnych 110.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 256 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.