• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nicolas Mahut

  Przeczytaj także...
  French Open 2013 – drugi w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 26 maja–9 czerwca, tradycyjnie na ziemnych kortach Stade Roland Garros w 16. dzielnicy francuskiego Paryża. Była to 112. edycja rozgrywek. Pula nagród wyniosła 21 017 000 euro.Pierre-Hugues Herbert (ur. 18 marca 1991 w Schiltigheim) – francuski tenisista, finalista wielkoszlemowego Australian Open 2015 w grze podwójnej mężczyzn.
  Australian Open 2000 – pierwszy w sezonie wielkoszlemowy turniej tenisowy, który rozegrano w Melbourne w dniach 17 - 30 stycznia. Była to 88 edycja rozgrywek.

  Nicolas Mahut (ur. 21 stycznia 1982 w Angers) – francuski tenisista, zwycięzca US Open 2015, Wimbledonu 2016, French Open 2018 i Australian Open 2019 w grze podwójnej, lider rankingu ATP deblistów, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk z Rio de Janeiro (2016).

  Wimbledon 2019 – trzeci w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 1–14 lipca, tradycyjnie na trawiastych kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club w London Borough of Merton – dzielnicy brytyjskiego Londynu. Była to 133. edycja rozgrywek. Gra podwójna mężczyzn w tenisie ziemnym na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – tenisowe zawody deblowe mężczyzn, rozgrywane w ramach XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich, pomiędzy 6 a 12 sierpnia na kortach twardych Olympic Tennis Center.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Występując jeszcze w gronie juniorów Mahut wygrał wielkoszlemowy Wimbledon 2000. W finale pokonał Maria Ančicia. Tegoż samego roku zwyciężył również w deblowych rozgrywkach podczas Australian Open, będąc wówczas w parze z Tommym Robredo. Wcześniej, w 1999 roku, triumfował także w zmaganiach deblowych na US Open, gdzie grał razem z Julienem Benneteau.

  French Open 2018 – gra podwójna mężczyzn – zawody deblowe mężczyzn, rozgrywane w ramach drugiego w sezonie wielkoszlemowego turnieju tenisowego, French Open. Zmagania miały miejsce pomiędzy 29 maja–9 czerwca na ceglanych kortach Stade Roland Garros w 16. dzielnicy francuskiego Paryża. Édouard Roger-Vasselin (ur. 28 listopada 1983 w Gennevilliers) – francuski tenisista, syn półfinalisty French Open z 1983 roku, Christophe Rogera-Vasselina.

  Grając już jako zawodowiec Mahut wywalczył cztery tytuły z cyklu ATP Tour z sześciu rozegranych finałów.

  W grze podwójnej Mahut wygrał trzydzieści turniejów ATP Tour, w tym US Open 2015, Wimbledon 2016, French Open 2018 i Australian Open 2019 wspólnie z Pierre’em-Huguesem Herbertem. Ponadto Mahut przegrał szesnaście finałów, w tym French Open 2013, gdzie grał w parze z Michaëlem Llodrą, Australian Open 2015, gdzie partnerował mu Pierre-Hugues Herbert, a także Wimbledon 2019, w którym występował razem z Édouardem Rogerem-Vasselinem.

  Michaël Llodra (ur. 18 maja 1980 w Paryżu) – francuski tenisista, zwycięzca turniejów ATP World Tour w singlu i deblu, mistrz wielkoszlemowego Australian Open 2003 i 2004 oraz Wimbledonu 2007 w grze podwójnej, srebrny medalista igrzysk olimpijskich z Londynu (2012) w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.Mario Ančić (ur. 30 marca 1984 w Splicie) – chorwacki tenisista, zwycięzca turniejów ATP World Tour w singlu i deblu, zdobywca Pucharu Davisa i Drużynowego Pucharu Świata, brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Aten w grze podwójnej.

  W roku 2010, podczas 1. rundy Wimbledonu Francuz zagrał najdłuższy mecz w historii tenisa. Trwał on 11 godzin i 5 minut, rozgrywany był przez 3 dni, a Mahut przegrał go z Johnem Isnerem 2:3 (68:70 w ostatnim secie).

  W 2016 roku zagrał na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w konkurencji gry podwójnej i mieszanej, z których odpadł w 1. rundach.

  W marcu 2015 roku zadebiutował w reprezentacji Francji w zmaganiach o Puchar Davisa.

  US Open 1999 – ostatni, czwarty w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się pomiędzy 30 sierpnia a 12 września, na twardych kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center. Była to 119. edycja rozgrywek. Pula nagród wyniosła 14 503 000 dolarów amerykańskich. Wimbledon 2016 – gra podwójna mężczyzn – zawody deblowe mężczyzn, rozgrywane w ramach trzeciego w sezonie wielkoszlemowego turnieju tenisowego, Wimbledonu. Zmaganiamiały miejsce pomiędzy 29 czerwca–9 lipca na trawiastych kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club w London Borough of Merton – dzielnicy brytyjskiego Londynu.

  Najwyżej sklasyfikowany w rankingu singlistów Mahut był na 37. miejscu 5 maja 2014 roku, z kolei w zestawieniu deblistów 6 czerwca 2016 roku objął pozycję lidera.

  Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (4–2)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (30–16)[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 29 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 29 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 29 sierpnia 2013].
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Julien Benneteau (ur. 20 grudnia 1981 w Bourg-en-Bresse) – francuski tenisista, brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Londynu z 2012 roku w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa, zwycięzca turniejów ATP World Tour w deblu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Australian Open 2019 – gra podwójna mężczyzn – zawody deblowe mężczyzn, rozgrywane w ramach pierwszego w sezonie wielkoszlemowego turnieju tenisowego, Australian Open. Zmagania mają miejsce pomiędzy 17–27 stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wimbledon 2000 – trzeci w sezonie wielkoszlemowy turniej tenisowy , który rozegrano w dniach 26 czerwca – 9 lipca, na kortach londyńskiego All England Lawn Tennis and Croquet Club.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.