• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nicolas Kiefer

  Przeczytaj także...
  Sébastien René Grosjean (ur. 29 maja 1978 w Marsylii) − francuski tenisista, zwycięzca turniejów rangi ATP World Tour w grze pojedynczej i podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa.Roger Federer (ur. 8 sierpnia 1981 w Bazylei) – szwajcarski tenisista, najwyżej sklasyfikowany szwajcarski tenisista, zajmujący obecnie 6. miejsce w rankingu ATP, wicemistrz olimpijski w grze pojedynczej z Londynu (2012), mistrz olimpijski w grze podwójnej z Pekinu (2008).
  Holzminden - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Holzminden. Miejscowość leży nad rzeką Wezerą.

  Nicolas Kiefer (ur. 5 lipca 1977 w Holzminden) – niemiecki tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Atenach (2004) w grze podwójnej.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Kiefer ma za sobą bogatą karierę juniorską; w 1995 roku sklasyfikowano go na 2. miejscu na świecie wśród juniorów (za Marianem Zabaletą) i zwyciężył w dwóch juniorskich turniejach wielkoszlemowych (Australian Open i US Open), a także był w finale Wimbledonu oraz półfinale French Open.

  US Open 1995 – ostatni, czwarty w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się pomiędzy 28 sierpnia a 10 września, na twardych kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center. Była to 115. edycja rozgrywek. Drużynowy Puchar Świata (Power Horse World Team Cup) – męski turniej tenisowy zaliczany do cyklu ATP World Tour, rozgrywany w latach 1978–2012 na kortach ziemnych w niemieckim Düsseldorfie.

  Występuje w gronie tenisistów zawodowych od 1995 roku. W przeciągu swojej kariery wygrał 6 turniejów rangi ATP World Tour w grze pojedynczej oraz 13–krotnie był finalistą tych rozgrywek. Najlepszym wynikiem wielkoszlemowym Niemca jest półfinał Australian Open z roku 2006, gdzie wyeliminował po drodze m.in. Sébastiena Grosjeana; przegrał z Rogerem Federerem.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W grze podwójnej Niemiec ma w swoim dorobku 3 triumfy w cyklu ATP World Tour. W 2004 roku wywalczył razem z Rainerem Schüttlerem srebrny medal podczas igrzysk olimpijskich w Atenach. Niemiecka para pokonała po drodze m.in. debel Mahesh BhupathiLeander Paes, jednak pojedynek finałowy przegrała z Fernandem Gonzálezem i Nicolásem Massú.

  Mariano Zabaleta (ur. 28 lutego 1978), argentyński tenisista profesjonalny, grający zawodowo od 1996. Zabaleta jest praworęcznym graczem. Posiada dobrą zagrywkę, jest szybki na korcie.French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.

  W latach 1998–2009 Kiefer reprezentował Niemcy w Pucharze Davisa. Rozegrał przez ten okres dla zespołu 26 meczów, wygrywając z 12 nich (10 w singlu i 2 w deblu). W 2005 roku zdobył wraz z zespołem Drużynowy Puchar Świata.

  Najwyżej sklasyfikowany w rankingu singlistów był na 4. miejscu w styczniu 2000 roku, natomiast w zestawieniu deblistów w połowie lutego 2003 roku zajmował 56. pozycję. Pod koniec grudnia 2010 roku Kiefer ogłosił zakończenie kariery tenisowej.

  Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (6–13)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (3–1)[ | edytuj kod]

  Starty wielkoszlemowe (gra pojedyncza)[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chile cheers Olympic first, 22 sierpnia 2004 [dostęp 2018-08-19] (ang.).
  2. German Kiefer retires from tennis, 30 grudnia 2010 [dostęp 2018-03-24] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 28 września 2014].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 28 września 2014].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 28 września 2014].
 • Nicolas Kiefer Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 19 grudnia 2011].
 • Mahesh Shrinivas Bhupathi (ur. 7 czerwca 1974 w Ćennaju) – hinduski tenisista, zwycięzca turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, lider rankingu deblowego, reprezentant w Pucharze Davisa.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.
  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  Wimbledon – tenisowy turniej zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest on od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – The Championships. Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu (w London Borough of Merton), położonej na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.
  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Nicolás Massú (ur. 10 października 1979 w Viña del Mar) – chilijski tenisista, mistrz olimpijski z Aten, 2004 w grze pojedynczej i podwójnej.
  Rainer Schüttler (ur. 25 kwietnia 1976 w Korbach) – niemiecki tenisista, zwycięzca turniejów ATP World Tour w singlu i deblu, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Atenach w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.