• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nicolaes Berchem

  Przeczytaj także...
  Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.Jacob Izaakszoon van Ruisdael lub Ruysdael (ur. ok. 1628 w Haarlemie, zm. 14 marca 1682 tamże) – holenderski malarz, pejzażysta i grafik.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Nicolaes Pieterszoon Berchem także Nicolaes Berghem (ur. 1 października 1620 w Haarlemie, zm. 18 lutego 1683 w Amsterdamie) – malarz i grafik holenderski.

  Przez całe życie pozostawał pod urokiem podróży do Włoch. Jest zaliczany do najbardziej znanych artystów holenderskich malujących idylliczne pejzaże włoskie – pastuszkowie i stada bydła, robotnicy nadmorskich portów i ludzie na wydmach z tłem w postaci klifów, statków, wzgórz i drzew. Rzadziej malował alegoryczne sceny mitologiczne i biblijne. Pozostawił po sobie ponad 800 płócien, 80 grafik i ok. 500 rysunków. Jego malarstwo wielce zainspirowało francuskiego malarza rokokowego Jeana Pillementa.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Jan Josephszoon van Goyen (ur. 13 stycznia 1596 w Lejdzie, zm. 27 kwietnia 1656 w Hadze) – holenderski malarz pejzażysta.

  Początkowo malarstwa uczył się od swego ojca Pietera Claesza, a później u pejzażysty Jana van Goyena oraz Claesa Moeyaerta. Od 1642 r. był członkiem gildii malarskiej w Haarlemie. W 1645 r. przystąpił do holenderskiego kościoła zreformowanego. W następnym roku się ożenił, lecz po zaledwie kilku latach został wdowcem. Powtórnie ożenił się z córką Jana Wilsa – malarza. Około roku 1650 zwiedzał Westfalię razem z Jakubem van Ruisdaelem. Podróż do Włoch odbył z innym malarzem, być może kuzynem Janem Baptystą Weenixem. Około roku 1660 wraz z rytownikiem Nicolaasem Visschererem pracował przy wydaniu atlasu (prawdopodobnie dlatego wcześniej podróżował). W latach 1661-1670 mieszkał w Amsterdamie, następnie wrócił do Haarlemu, a w okresie 1677-1683 znów osiadł w Amsterdamie, gdzie zmarł.

  Nicolaas (Jansz) Visscher (ur. 1618 r. w Amsterdamie -1679) holenderski kartograf, sztycharz i wydawca map. Sygnował je jako Nicolaas J. Visscher I (pierwszy). Nicolas przejął po ojcu warsztat i zainteresowania kartograficzne a w 1677 r. uzyskał przywilej na druk map.Jean-Baptiste Pillement (ur. 24 maja 1728, zm. 26 kwietnia 1808) był malarzem i projektantem. Jest znany ze swoich subtelnych i delikatnych pejzaży, ale jego rola zależy przede wszystkim od grafik tworzonych na podstawie jego dzieł i ich wpływu na popularyzację stylu rokoko, a zwłaszcza upodobania dla chinoiserie, w Europie.

  W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się obraz Berchema Postój przy zajeździe.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Pejzaż włoski

 • Port na południu

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrzej Chudzikowski, [red.]: Holenderska i flamandzka martwa natura XVII wieku. Warszawa: Wydawnictwo Sztuka, 1954, s. 17-18.Sprawdź autora:2.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Chudzikowski [red.]: Krajobraz holenderski XVII wieku. Warszawa: Muzeum Narodowe, 1958, s. 25-27.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nicolaes Pieterszoon Berchem w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 01.08.2009].
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Gildia (niem. Gilde – związek); także konfraternia (z łac. współbractwo) — w średniowiecznej Europie stowarzyszenie o charakterze obronnym, religijnym lub towarzyskim.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Rokoko – nurt stylistyczny, obecny zwłaszcza w architekturze wnętrz, ornamentyce, rzemiośle artystycznym i malarstwie, występujący w sztuce europejskiej w latach ok. 1720-1790. Nurt rokokowy wyróżnia się także w dziejach literatury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.