• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nicola Rizzoli

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu (ang. International Federation of Football History & Statistics – IFFHS) – założona 27 marca 1984 w Lipsku organizacja zajmująca się badaniem historii piłki nożnej i prowadzeniem statystyk dotyczących tego sportu. Jej obecna siedziba mieści się w Bonn. Prowadzi m.in. comiesięczny i coroczny ranking klubów piłkarskich na świecie oraz coroczny ranking sędziów.Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016 odbędą się we Francji i będą XV turniejem piłkarskich mistrzostw Europy. W turnieju po raz pierwszy wezmą udział 24 najlepsze drużyny europejskie, wyłonione po ogólnych kwalifikacjach. Propozycję zawodów z 24 uczestnikami jednomyślnie zaaprobowały 53 europejskie federacje. Decyzję o wyborze gospodarza podjął Komitet Wykonawczy UEFA 28 maja 2010 roku. Termin zgłaszania kandydatur przez państwa ubiegające się o organizację mistrzostw upłynął 31 marca 2009. Zgłoszone zostały cztery kandydatury: Francja, Szwecja/Norwegia, Turcja i Włochy. W grudniu 2009 roku Szwecja i Norwegia wycofały jednak swoją kandydaturę.
  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Nicola Rizzoli (ur. 5 października 1971 w Mirandoli) – włoski sędzia piłkarski.

  W 2002 r. we Włoszech został sędzią Serie A, a w 2007 r. oficjalnym sędzią UEFA.

  W czerwcu 2009 r. trafił do grona elitarnych sędziów FIFA.

  XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – rozgrywane były od 12 czerwca do 13 lipca 2014 roku w Brazylii. Mistrzem Świata zostały Niemcy, które pokonały po dogrywce Argentynę. Gospodarze zajęli 4. lokatę, przegrywając w meczu o 3. miejsce z Holandią.5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.

  7 kwietnia 2010 r. Rizzoli sędziował ćwierćfinał Ligi Mistrzów pomiędzy Manchesterem United i Bayern Monachium.

  W maju 2013 Rizzoli został wybrany przez UEFA sędzią głównym na finał Ligi Mistrzów 2013 na Wembley, w którym zagrały Borussia Dortmund i Bayern Monachium.

  W styczniu 2014 roku FIFA wybrała Nicola Rizzoliego na jednego z arbitrów, który sędziował mecze w trakcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014, w tym mecz finałowy.

  Bayern Monachium (niem. Fußball-Club Bayern München) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Monachium w Bawarii. Jest to najbardziej znany i najbardziej utytułowany niemiecki klub. 23 razy zdobył tytuł Mistrza Niemiec, 16 razy wygrał Puchar Niemiec. Ponadto w rozgrywkach europejskich dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów i trzykrotnie (przed jej utworzeniem) w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych oraz po jednym razie wygrał Puchar Zdobywców Pucharów, Puchar UEFA oraz Superpuchar Europy co czyni go jednym z nielicznych klubów, który triumfował we wszystkich możliwych turniejach rozgrywanych w Europie.UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).

  W styczniu 2015 Rizzoli został wybrany Najlepszym Sędzią Świata 2014 przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu. W grudniu 2015 Rizzoli został wyłoniony jako jeden z osiemnastu arbitrów podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016.

  Przypisy

  1. soccerway.com: N.Rizzoli (pol.). [dostęp 2012-06-10].
  2. tvp.pl: Euro 2012 (pol.). [dostęp 2012-06-10].
  3. Football Officials - Referees (ang.). FIFA. [dostęp 2012-06-13].
  4. manusite.pl: MU 3:2 BM (pol.). [dostęp 2012-06-10].
  5. THE WORLD’S BEST REFEREE 2014 (ang.). IFFHS, 5 stycznia 2015. [dostęp 16 grudnia 2015].
  6. Eighteen referees appointed for UEFA EURO 2016 (ang.). UFEA.com, 15 grudnia 2015. [dostęp 16 grudnia 2015].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Sędzia sportowy, arbiter − osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem konkurencji i przestrzeganiem zasad gry, przyznająca i zatwierdzająca zdobyte punkty. W grach zespołowych sygnalizuje faule oraz inne błędy i przewiniena. Decyzje sędziego sportowego nie podlegają anulowaniu przez ich przełożonych i są rozstrzygające u bukmacherów.Mecz finałowy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014 odbył się 13 lipca 2014 r. na stadionie Maracanã w Rio de Janeiro. W finale zagrały dwie drużyny, które wygrały swoje mecze półfinałowe. W pierwszym półfinale zagrały ze sobą reprezentacje Brazylii i Niemiec (wygrana Niemiec), w drugim półfinale reprezentacje Argentyny i Holandii (wygrana Argentyny). Zwycięzca otrzymał puchar świata. Wygrali Niemcy po raz czwarty w Mistrzostwach Świata, po 24 latach od ostatniego zwycięstwa i jednocześnie pierwszy raz od zjednoczenia Niemiec w październiku 1990 roku (podczas zwycięskiego Mundialu 1990 drużyna oficjalnie występowała jeszcze jako reprezentacja RFN).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  FIFA (fr. Fédération Internationale de Football Association, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) – międzynarodowa organizacja pozarządowa zrzeszająca 209 narodowych federacji piłki nożnej (185 krajów, 2 nieuznawane państwa, 9 autonomii i 13 terytoriów zależnych stan z 10 stycznia 2013). Oprócz reprezentacji w piłce nożnej mężczyzn istnieje jeszcze 175 reprezentacji w piłce nożnej kobiet. FIFA organizuje światowe rozgrywki piłkarskie (turnieje olimpijskie, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn oraz grup młodzieżowych itp.) oraz ustala przepisy gry w piłkę nożną. Organizacja ta utrzymuje się z 90 procent ze sprzedaży biletów na MŚ. Organizacja ta przeznacza pieniądze z Programu Pomocy Finansowej na rozwój techniczny w grze, rozwój futbolu młodzieżowego oraz medycynę sportową także i na futsal dla ubogich krajowych federacji piłkarskich
  Ballspielverein Borussia 09 e.V. Dortmund (także: Borussia Dortmund, BVB lub BVB 09) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Dortmundzie, w którym główną rolę odgrywa sekcja piłki nożnej. Borussia była jednym z klubów-założycieli Bundesligi i jest jednym z najbardziej utytułowanych w Niemczech – na swoim koncie ma osiem tytułów mistrzowskich i trzy puchary Niemiec, Puchar Zdobywców Pucharów z 1966, a także Ligę Mistrzów z 1997 oraz Puchar Interkontynentalny z tego samego roku. Klub był jednym z założycieli nieistniejącej od 2008 roku grupy G-14 zrzeszającej największe kluby Europy.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.