• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nickelback  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  "Never Gonna Be Alone" - szósty singel kanadyjskiego zespołu rockowego Nickelback, pochodzący, a zarazem promujący płytę "Dark Horse" wydaną w 2008 roku. Singel został wydany jedynie w Stanach Zjednoczonych oraz w Brazylii. Ukazał się w rozgłośniach radiowych 29 września 2009 roku. Utwór trwa 3 minuty i 47 sekund, i jest szóstym utworem co do najdłuższych na płycie. Autorem tekstu, jest wokalista grupy Chad Kroeger, muzykę skomponował wspólnie cały zespół, wraz z producentem płyty, Robertem Langiem. "Never Gonna Be Alone" jest jednym z pięciu utworów, w którym swój udział kompozytorski ma Lange. Utwór został zamieszczony na 7 pozycji na krążku.The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Logotyp zespołu

  Nickelbackkanadyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza rocka i hard rocka, ze względu na swoje brzmienie często porównywana z takimi zespołami jak 3 Doors Down, Puddle of Mudd czy Creed. Zespół został założony w 1995 roku w małym miasteczku Hanna w prowincji Alberta w Kanadzie przez wokalistę i gitarzystę Chada Kroegera, basistę Mike Kroegera, gitarzystę Ryana Peake oraz kuzyna, perkusistę Brandona Kroegera.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Figured You Out – drugi singel kanadyjskiego zespołu rockowego Nickelback, z wydanego w 2003 roku albumu „The Long Road”. Singel z utworem „Figured You Out” został wydany 24 lutego 2004 roku. 1 kwietnia singel został wydany w Niemczech, a 21 czerwca w Wielkiej Brytanii. Kompozycja została zamieszczona na siódmej pozycji na krążku, trwa 3 minuty i 48 sekund. Autorem tekstu jest wokalista grupy Chad Kroeger. Singel mimo iż ukazał się w Wielkiej Brytanii, został tam zakazany, gdyż tekst utworu uznano za „nieprzyzwoity”. Na stronie B singla zamieszczono dwa utwory z płyty „Silver Side Up”, „Too Bad” oraz „Where Do I Hide” w wersjach akustycznych, nagranych podczas koncertu „MTV Unplugged” w 2003 roku. Singel z utworem otrzymał status złotej płyty przyznanej grupie przez RIAA. Był ogólnie trzecim singlem z krążka „The Long Road”, który pokrył się złotem. Wcześniej uczynił to singel z utworem „Someday” oraz „Feelin’ Way Too Damn Good”.

  Pierwszy rozgłos zespół zyskał w 2000 roku, wraz z ukazaniem się drugiej studyjnej płyty "The State", z której to pochodził pierwszy przebój grupy "Leader of Men", który odniósł spory sukces na zagranicznych listach przebojów. Dzięki temu zespół podpisał swój pierwszy poważny kontrakt płytowy z holenderską wytwórnią metalową Roadrunner Records. Światowy rozgłos grupa zyskała dzięki trzeciej płycie "Silver Side Up", wydanej we wrześniu 2001 roku. To właśnie z tej płyty pochodzi największy przebój grupy "How You Remind Me", dzięki czemu zespół zdobył dużą ilość nagród oraz rozpoczął światowe trasy koncertowe. Szacuje się, że album sprzedano w ponad 10 milionach kopii na całym świecie. Wydana w październiku 2005 roku piąta płyta "All the Right Reasons" powtórzyła sukces sprzedając się także w ponad 10-milionowym nakładzie na całym świecie.

  Old Enough – drugi singel kanadyjskiej rockowej grupy Nickelback pochodzący z jej drugiego albumu "The State". Jest to trzeci singel w ogólnym dorobku grupy. Singel ukazał się jedynie w ojczystej Kanadzie, oraz Północnych Stanach 17 października 2000 roku. Utwór został zamieszczony na czwartym miejscu na krążku, trwa 2 minuty i 45 sekund, i jest najkrótszym utworem znajdującym się na płycie. Autorem tekstu jest wokalista grupy, natomiast muzykę skomponował wspólnie cały zespół. Na stronie B singla grupa zamieściła utwór "Leader of Men".Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Szacuje się, że zespół sprzedał ponad 31 milionów płyt na całym świecie, z czego 19 milionów w Stanach Zjednoczonych. Zespół w trakcie swej działalności muzycznej miał także okazję występować na wielu prestiżowych festiwalach rockowych, m.in. Rock am Ring czy Pinkpop Festival Zespół został sklasyfikowany na 11 pozycji w zestawieniu Chart Watch Extra: The Top 20 Album Sellers Of The 2000s, czyli najlepszych sprzedaży muzycznych, ustępując miejsca takim wykonawcom jak Linkin Park, Creed czy Tim McGraw oraz zajął 2 miejsce w tym zestawieniu jako najlepiej sprzedający się zespół spoza Stanów Zjednoczonych, ustępując miejsca jedynie zespołowi The Beatles. Grupa w roku 2007 została wprowadzona do Canada's Walk of Fame. Zespół jest także laureatem wielu prestiżowych nagród przemysłu muzycznego, m.in. Juno Awards, American Music Awards, Billboard Music Awards.

  Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.Far Away – ballada rockowa kanadyjskiej grupy Nickelback, którą wydano jako trzeci singel, promujący album studyjny All the Right Reasons. Utwór został zamieszczony na szóstej pozycji na krążku, trwa 3 minuty i 59 sekund, i jest piątym utworem co do najdłuższych na płycie. Autorem tekstu utworu jest wokalista grupy Chad Kroeger, natomiast kompozytorami wspólnie cały zespół. Singel z utworem został wydany w lipcu w Stanach Zjednoczonych oraz 13 lutego w Wielkiej Brytanii. Ukazał się nakładem wytwórni Roadrunner Records. Został wydany w formatach Promo CD, Singel CD oraz na winylu 12". Singel został ponownie wydany na terenie Wielkiej Brytanii 22 września 2008 powtarzając przy tym sukces piosenek „Rockstar” i ponownie wydanej „Photograph”. Wydanie osiągnęło miejsce #41 na liście brytyjskich singli. Na stronie B singla w wydaniu Brytyjskim, zostały zamieszczone utwory „Mistake” (cover Big Wreck’a), wykonany na żywo w Edmonton, oraz akustyczna wersja utworu „Photograph”.

  Wydawcą płyt zespołu w Kanadzie jest wytwórnia EMI, natomiast w Europie Roadrunner Records. Zespół w lipcu 2008 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Live Nation, na nagranie trzech albumów. Zanim to jednak nastąpi grupa jest zobowiązana nagrać jeszcze jeden album dla wytwórni Roadrunner. W 2010 roku, grupa podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Hollywood Records.

  Live at Sturgis 2006 – drugie koncertowe DVD w historii kanadyjskiego zespołu rockowego Nickelback. Zostało ono wydane 2 grudnia 2008 roku. Pierwszym albumem koncertowym był wydany w roku 2002, album "Live at Home". Płyta ukazała się nakładem wytwórni Coming Home Studios. Za produkcje odpowiadają Jack Gulick, Daniel E. Catullo III oraz sam zespół. DVD uzyskało w Stanach Zjednoczonych status złotej płyty.Neil Sedaka (ur. 13 marca 1939 w Brooklynie) – amerykański piosenkarz żydowskiego pochodzenia, pianista, kompozytor i autor tekstów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Nazwa "Nickelback" została wymyślona przez basistę zespołu oraz przyrodniego brata wokalisty Chada Kroegera, Mike Kroegera. W młodości pracował on w barze szybkiej obsługi Starbucks, gdzie dość często używał słów: "Here's your nickel back", które znaczą tyle co "oto pańska reszta" (gdzie "nickel" oznacza pięciocentówkę). Podczas nagrywania swego pierwszego dema "Hesher" w 1996 Mike zasugerował tę nazwę, którą reszta członków grupy zaakceptowała.

  Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.Dark Horse – szósty album studyjny kanadyjskiej rockowej grupy Nickelback. Wydany 18 listopada 2008 roku. Sesja nagraniowa albumu zaczęła się w marcu w studiu "Mountain View Studios" w Vancouver, i trwała nieco ponad 5 miesięcy. W sierpniu prace nad płytą zostały zakończone. Producentem albumu został legendarny producent muzyczny Robert "Mutt" Lange, który ma na swoim koncie współpracę z takimi wykonawcami jak Def Leppard, AC/DC czy Bryan Adams. Album odniósł spory sukces, szczególnie w ojczystej Kanadzie, oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał odpowiednio status 5-krotnej oraz 2-krotnej platyny. Album zajął także pierwsze miejsca na wielu prestiżowych listach w Stanach i Kanadzie, np. "Billboard Top Rock Albums", "Billboard Top Hard Rock Albums", "Billboard Top Modern Rock/Alternative Albums" czy "Canadian Albums Chart". Album dotarł 6 grudnia 2008 roku, do 2 miejsca na prestiżowej liście Billboard 200. Przez długi czas utrzymywał się także w czołowej dziesiątce tego zestawienia. W dniu premiery album sprzedał się w ilości 330 tys. kopii, dzięki czemu był drugim najlepiej sprzedającym się albumem, zaraz po płycie piosenkarki Beyonce, której album sprzedał się w ilości 450 tys. kopii. Album przyniósł także małą zmianę w brzmieniu. Utwory stały się bardziej spójne, cięższe, widać jest ponownie większy wpływ muzyki grunge. Album został nagrany przy zastosowaniu zaawansowanej cyfrowej stacji roboczej do obróbki dźwięku Pro Tools, oraz FL Studio. W 2010 roku album został sklasyfikowany na 191 pozycji zestawienia magazynu Billboard na "200 najlepszych albumów dekady".

  Początki, Hesher, Curb (1995-97)[ | edytuj kod]

  Historia zespołu rozpoczyna się w małej kanadyjskiej miejscowości Hanna położonej 215 km na północny wschód od Calgary, gdzie wychowywali się bracia Chad Kroeger oraz Mike Kroeger, a potem również Ryan Peake, który pod koniec szkoły podstawowej przeniósł się tam z Brooks. Wszyscy szybko się zaprzyjaźnili i grywali razem w garażu Ryana. Jak po latach w wywiadach wspomina wokalista Chad Kroeger, nie było innej możliwości niż granie muzyki lub pakowania się w kłopoty (w wieku 14 lat Kroeger wylądował w domu poprawczym za włamanie się do własnej szkoły), tak więc postanowili zająć się muzyką. Po ukończeniu liceum założyli w 1995 roku swój amatorski zespół i zaczęli grywać covery lubianych przez siebie zespołów, m.in. Alice in Chains, Soundgarden, Red Hot Chili Peppers czy Pearl Jam. Wtedy wraz z braćmi Kroegerami mieszkał Gabe Sinclair, który uzupełnił skład zespołu. Zespół miał wtedy innego wokalistę, który nauczył Kroegera, jak być frontmanem. Zespół przedstawiany był przez agenta jako "Point of View", ale na scenie woleli występować pod nazwą "Village Idiot", którą musieli jednak szybko zmienić ponieważ nie podobała się ona szefom niektórych barów. Skład zespołu wyglądał następująco: Chad Kroeger (śpiew, gitara rytmiczna), Mike Kroeger (gitara basowa), Ryan Peake (gitara prowadząca), Gabe Sinclair (perkusja). Po roku koncertowania znudziło im się jednak odtwarzanie cudzej muzyki i postanowili się rozejść. Mike Kroeger wyjechał do Vancouver i z gitarą basową grywał w kilku lokalnych heavymetalowych kapelach, m.in. Black Dogs, Depression. Na początku 1996 roku Chad Kroeger napisał 10 piosenek, pożyczył od ojczyma 1500 dolarów i przekonał pozostałych członków zespołu do nagrania ich w Vancouver. Tym razem do zespołu w miejsce Sinclair'a dołączył kuzyn braci Kroegerów, Brandon Kroeger. Przyjaciel Mike'a Kroegera zarezerwował grupie czas w studiu nagraniowym należącym do "Turtle Records". Tak narodził się zespół, który początkowo nosił nazwę "Brick". Kiedy skończyli nagrywanie materiału na swoje demo, Mike zasugerował nazwę "Nickelback". Pracował on kiedyś w barze szybkiej obsługi i często używał słów: "Here's your nickel back", które znaczą tyle co "Oto pańska reszta" (nikiel – materiał, z którego robi się monety; niklówki, drobniaki). W styczniu 1996 roku zarejestrowali w studiu "Crosstown Studios" w Vancouver materiał. Nagrywany był on pod okiem producenta Jeffa Bonda. Na album trafiło siedem kompozycji. Demo noszące tytuł "Hesher" ukazało się jedynie w Kanadzie, szczególnie w Albercie, skąd pochodziła grupa. Na rynku demo ukazało się w kilkunastotysięcznym nakładzie. Kiedy sprzedaż dema przekroczyła liczbę 10 tys., zdecydowano o wstrzymaniu produkcji na rzecz nagrania albumu długogrającego. Mimo to dzięki temu grupie udało się zaistnieć w lokalnych kanadyjskich rozgłośniach radiowych. Lokalne radio kanadyjskie CFOX-FM jako jedno z pierwszych zaczęło grać utwór "Fly" z tej płyty.

  Christopher Anthony John Martin (ur. 2 marca 1977 w Devon) – brytyjski muzyk, wokalista brytyjskiego zespołu Coldplay; kompozytor, multiinstrumentalista, działacz społeczny. Śpiewa falsetem i barytonem.Fly – pierwszy singel kanadyjskiej grupy muzycznej Nickelback pochodzący z debiutanckiego studyjnego albumu Curb, wydanego w 1996 roku. Piosenka trwa 2 minuty i 53 sekundy, i jest najkrótszym utworem znajdującym się na płycie. Tekst utworu napisał Chad Kroeger, kompozytorem jest wspólnie cały zespół. Utwór zalazł się także na minialbumie grupy, "Hesher", które poprzedzało wydanie albumu "Curb". Utwór "Fly" został nagrany pod okiem producenta Jeffa Boyda w "Crosstown Studios". Miksem utworu zajął się Larry Anschell, a masteringiem Anschell i George Leger w Utopia Parkway.
   Osobny artykuł: Curb.

  Właściciel studia "Turtle Recording Studios", Larry Anschell poznał zespół przez ich managera Clyde'a Hilla. Był on producentem zespołu Jar w MR Management. Zespołowi spodobała się płyta wyprodukowana przez Anschella, który zaprosił grupę do swojego studia na przesłuchanie. Po przesłuchaniu grupa wraz z Anschellem podjęła wspólnie decyzję o nagraniu materiału na debiutancki album. Zespół wziął pożyczkę w wysokości 30 tysięcy dolarów. Prace nad płytą trwały od stycznia 1996 roku. Zespół część utworów nagrał w "Crosstown Studios" pod okiem producenta Jeffa Boyda (cześć tych utworów została zamieszczona na albumie "Hesher"), a część w "Turtle Recording Studios" pod okiem producenta Larry'ego Anschell'a. Sesja nagraniowa trwała 10 dni. Zespół nagrał w tym czasie 8 premierowych utworów oraz wykorzystał 4 utwory zawarte na minialbumie "Hesher" ("Where?", "Fly", "Left", "Window Shopper"). Album został wydany 3 marca 1996 roku.Dotarł on do 182. miejsca na amerykańskiej liście Billboard 200, co było dużym sukcesem w dorobku mało znanej grupy. Także w 1997 roku zespół podpisał swój pierwszy kontrakt z małą niezależną kanadyjską wytwórnią Shoreline. Do utworu "Fly" zespół nagrał także swój pierwszy teledysk, którego premiera nastąpiła 16 czerwca 1997 roku. Utwory z obu płyt były często puszczane w wielu kanadyjskich stacjach radiowych, a trasa "Curb Tour" pomogła im w promowaniu swojej muzyki w północnych Stanach. Łącznie w roku 1997 zespół zagrał 27 koncertów. Album otrzymał także nominację do nagrody kanadyjskiego środowiska niezależnego.

  Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.Ryan Anthony Peake (ur. 1 marca 1973 w Calgary) – gitarzysta prowadzący kanadyjskiego zespołu rockowego Nickelback. W zespole wspomaga wokalnie wokalistę Chada Kroegera. Jest drugim najstarszym członkiem w zespole.

  The State, Silver Side Up (1998-02)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: The State (album).

  Zespół przez kolejne lata intensywnie koncertował po całych Stanach promując swoją muzykę. W międzyczasie wokalista Chad Kroeger pracował jako sprzedawca powierzchni reklamowej. Nabyte doświadczenie postanowił wykorzystać w lepszej promocji zespołu. W 1998 roku tuż przed sesją nagraniową do albumu "The State" zespół opuścił perkusista i kuzyn braci Kroegerów, Brandon Kroeger. Zespół rozpoczął poszukiwania następcy. Wybór padł na kanadyjskiego perkusistę Mitcha Guindona. Przyjęty perkusista spędził w zespole jednak zaledwie kilka dni. Zespół ponownie pozostał bez perkusisty. Gitarzysta grupy, Ryan Peake zadzwonił do swojego przyjaciela Ryana Vikedala, którego znał z Brooks, gdzie obaj razem się wychowywali. Vikedal zgodził się i przyjechał zaprezentować grupie swoje umiejętności. W połowie pierwszego utworu Chad Kroeger przerwał mu i oświadczył, że jest przyjęty. Vikedal w ciągu tygodnia nauczył się 12 utworów i zespół mógł przystąpić do pracy nad nowym albumem. W międzyczasie grupa zwolniła swoich managerów, gdyż uznała, że sama sobie lepiej poradzi z prowadzeniem własnych interesów. Wokalista Chad Kroeger odpowiedzialny był za kontakty z mediami, Mike Kroeger za dystrybucję, a Vikedal za koncerty. Prace rozpoczęto w "Greenhouse Studios" w Burnaby. Zespół nad materiałem pracował wraz ze współproducentem Dale Pennerem (Matthew Good Band, Holly McNarland). Płytę zmiksował Garth Richardson. Drugi album zatytułowano "The State". Jego premiera odbyła się w 1998 roku, jedynie w Kanadzie. Album został podobnie jak i poprzedni wydany w formie niezależnej. Dzięki utworowi "Leader of Men" który odniósł spory sukces na listach przebojów, zespołem zaczęły interesować się duże wytwórnie fonograficzne. Zespół spośród wielu propozycji wybrał EMI Canada, oraz holenderską wytwórnię metalową Roadrunner.

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

  Album "The State" został wydany ponownie, tym razem już nakładem wytwórni. W styczniu ponownie ukazał się w Kanadzie, a 7 marca 2000 roku w Stanach. Płyta ukazała się w zmienionej okładce. W maju 2001 roku "The State", jako pierwsza płyta grupy ukazała się w Europie. Zespół postanowił także wydać singel z utworem "Leader of Men", który dotarł do 8 pozycji na amerykańskiej liście Mainstream Rock Tracks. Następne single, "Old Enough", "Worthy to Say" oraz "Breathe" także dotarły do wysokich pozycji na listach. Ten ostatni zajął miejsce w pierwszej dziesiątce listy Mainstream Rock Tracks. Zespół od 1998 do 2000 roku zagrał 102 koncerty w Stanach Zjednoczonych, grając także jako support przed takimi zespołami jak Creed, 3 Doors Down czy Fuel. Po około 200 występach przestali być w końcu nikomu nieznaną grupą i zaczęli grać przed milionami ludzi. Po trasie koncertowej zespół rozpoczął przygotowania do nagrania kolejnego albumu. Koncerty oraz dobrze przyjęta płyta przyczyniły się do nominacji oraz do zdobycia swej pierwszej nagrody "Georgia Straight Readers' Choice Music Awards" w kategorii "Favourite Heavy Metal".

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Would? – pierwszy singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promujący wydany w 1992 roku album Dirt. Kompozycja została zamieszczona na 13, ostatniej pozycji na albumie. Czas trwania wynosi 3 minuty i 27 sekund, co sprawia że prócz kompozycji „Intro (Dream Sequence)” (0:43), „Them Bones” (2:30) oraz „Dam That River” (3:09), jest najkrótszym utworem zawartym na albumie. Autorem tekstu oraz kompozytorem jest gitarzysta Jerry Cantrell. Na stronie B singla znalazły się dwie kompozycje z minialbumu Sap – „Brother” z gościnnym udziałem Ann Wilson z zespołu Heart oraz Chrisa Cornella z Soundgarden. Drugim utworem jest„Right Turn” z udziałem Marka Arma z grupy Mudhoney oraz Cornella. Singel ukazał się nakładem wytwórni Columbia. Produkcją muzyczną utworu zajął się sam zespół, co stanowi jedyny wyjątek na płycie Dirt.
   Osobny artykuł: Silver Side Up.

  Zespół sesję nagraniową do trzeciego albumu rozpoczął w kwietniu w "Greenhouse Studios" w Burnaby, oraz w "London Bridge Studio" w Seattle (studiu Parashara). Grupa nad materiałem pracowała przez pięć tygodni. Producentem został Rick Parashar (znany ze współpracy z takimi grupami jak Pearl Jam, Temple of the Dog). Na album wybrano 9 premierowych utworów oraz utwór "Just Four" z płyty "Curb" nagrany w nowej wersji i zamieszczony na płycie pod zmienioną nazwą "Just For". Miksowaniem utworów zajął się Randy Staub (Metallica, U2). Połączenie Parashara i Stauba spowodowało, że brzmienie zespołu poszło w nowym kierunku – stało się silniejsze, ostrzejsze, ale jednak z łagodnymi refrenami i przemyconą między wierszami gitarową solówką. Prace nad płytą zakończyły się w czerwcu. Album "Silver Side Up" ukazał się na rynku amerykańskim 11 września 2001 roku. 24 września płyta swą premierę miała w Wielkiej Brytanii. W październiku ukazała się na terenie całej Europy. Pilotowana była przez singlowy utwór "How You Remind Me" wydany 17 lipca. Album, jak i sam singel przyniósł zespołowi dużą ilość nagród. Piosenki "Where Do I Hide", "Money Bought" czy "Hangnail" były grane już podczas trasy promującej "The State". Zespół został laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Juno Awards w kategorii "Best New Group", otrzymał także statuetkę "Canadian Music Awards – The Fan Choice" przyznawaną przez publiczność. Nickelback dzięki utworowi "How You Remind Me" stał się pierwszym kanadyjskim zespołem, który od czasów wydania singla "American Woman" zespołu The Guess Who zdobył jednocześnie 1. miejsce na liście przebojów w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Ponadto "How You Remind Me" było także pierwszym utworem kanadyjskiego zespołu/wykonawcy od 1991 roku, którego utwór uplasował się na szczycie listy Billboard Hot 100. Ostatnim kanadyjskim wykonawcą był Bryan Adams z utworem "(Everything I Do) I Do It For You". Zespół rok 2001 kończył z bilansem 102 koncertów. Rok 2002 grupa rozpoczynała od inauguracji pierwszej oficjalnej trasy koncertowej "Silver Side Up Tour". Rozpoczynała się ona 16 stycznia koncertem w miejscowości Victoria. 25 stycznia, podczas koncertu w Rexall Place w Edmonton zespół rejestruje materiał na swoją pierwszą koncertową płytę DVD. Na koncercie obecnych było ponad 10 tysięcy ludzi. Podczas koncertu grupę wspierał wokalista i gitarzysta amerykańskiej grupy Alice in Chains, Jerry Cantrell. Występował on gościnnie w utworze "It Ain't Like That" z repertuaru wspomnianego Alice in Chains. Trasa została podzielona na 9 etapów, liczących w sumie 145 koncertów. Zespół podczas trasy odwiedził Północne Stany, Australię, Europę oraz Azję. Trasa oficjalnie kończyła się 4 grudnia koncertem w Dublinie. Jako support podczas trasy występowali Jerry Cantrell (solo), Default, Greenwheel, Epidemic oraz Familiar 48. W trakcie trwania trasy grupa zostawała laureatem wielu nagród przemysłu fonograficznego. Zdobywała 4 statuetki Billboard Music Awards, 4 statuetki Juno Awards, 2 statuetki Much Music Awards, 2 statuetki MTV Video Music Awards, 3 statuetki Prairie Music Awards, 2 statuetki West Coast Music Awards, Doobie Awards oraz Georgia Straight Awards, oraz 1 Socan Awards. Utwór "How You Remind Me" stawał się najczęściej granym utworem rockowym w rozgłośniach radiowych na całym świecie w roku 2002. Zespół wydał jeszcze dwa single z utworami "Too Bad" oraz "Never Again". Oba single także odnosiły sukces. Pierwszy z nich poruszający w tekście emocjonalne przeżycia z dzieciństwa wokalisty docierał do 1. pozycji na liście Mainstream Rock Tracks oraz Canadian Airplay Chart. Ponadto teledysk zdobywa dwie nagrody Much Music Video Awards w kategorii "Best Video" oraz kategorii "MuchLoud Best Rock Video". Drugi singel "Never Again" docierał także do najwyższych pozycji listy Mainstream Rock Tracks oraz Canadian Airplay Chart. Tekst opowiada o przemocy w domu, znęcaniu się nad kobietami. Grupa nakręciła teledysk do utworu, jednakże jego emisja została zabroniona gdyż był "zbyt brutalny". Nakręcono drugi teledysk składający się z fragmentów koncertu odbytego 25 stycznia w Edmonton.

  Saliva – amerykańska grupa grająca szeroko pojętą muzykę rockową, założona w 1996 w Memphis z inicjatywy Joseya Scotta i Chrisa D’Abaldo. W sierpniu 1996 grupa wydała półoficjalny materiał, album Saliva. Wkrótce po powstaniu zespół wziął udział w konkursie Grammy Showcase, w którym uczestniczyły zespoły niemające jeszcze kontraktu płytowego. Saliva zwyciężyła w tym konkursie, co zaowocowało podpisaniem kontraktu płytowego z wytwórnią Island Records. W 2001 ukazał się pierwszy oficjalny album grupy – Every Six Seconds. Breathe – czwarty singel kanadyjskiej grupy rockowej Nickelback, pochodzący z jej drugiego albumu studyjnego, "The State", wydanego w roku 1998, a następnie w 2000. Licząc poprzednie wydawnictwa zespołu jest to piąty singel. "Breathe" jest utworem rozpoczynającym całą płytę, trwa 3 minuty i 58 sekund i jest trzecim co do najdłuższych utworów znajdujących się na płycie. Dłuższe są tylko "Worthy to Say" które trwa 4 minuty i 6 sekund, oraz "Hold Out Your Hand", który trwa 4 minuty i 7 sekund. Premiera singla nastąpiła w lutym 2001 roku.

  Po tak dużym sukcesie, grupa postanowiła wydać reedycję albumu "Curb" który ukazał się w 1996 roku jedynie w Kanadzie. Album przechodził ponowny proces masteringu (tym razem zajmował się nim George Marino w "Sterling Sound") i został wydany 25 czerwca 2002 roku. Natomiast w lipcu 2002 roku Nickelback wygrał proces przeciwko swoim byłym managerom, dotyczący prawa własności do płyty. Grupa zarzuciła firmie Amar Canada Productions oraz Clyde'owi Hillowi, że nielegalnie posiadają kopię-matkę tego albumu.

  Mainstream Rock Songs (dawniej Mainstream Rock Tracks) – publikowana od 21 marca 1981 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona najpopularniejsze piosenki grane przez stacje radiowe o formacie mainstream rock.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W tym samym roku frontman grupy Chad Kroeger nagrywał w duecie wraz z Joseyem Scottem z zespołu Saliva utwór "Hero", który trafiał na soundtrack do filmu Spider-Man. W nagraniu utworu udział brali ponadto Mike Kroeger (gitara basowa), Tyler Connolly (gitara prowadząca), Paul Iverson (gitara basowa), Matt Cameron (perkusja). Utwór okazał się przebojem zdobywając 1. miejsce na listach Canadian Hot 100, Mainstream Rock Tracks, Modern Rock Tracks oraz Billboard Hot 100. Ponadto Kroeger zaczynał udzielać się jako producent muzyczny (m.in. Default, Theory of a Deadman) i zakładał wraz z prawnikiem Jonathanem Simkinem wytwórnię płytową 604 Records, gdzie zajmował się promowaniem młodych zespołów.

  Trapt – amerykańska grupa muzyczna pochodząca z Los Gatos w Kalifornii. Ich muzyka to połączenie wielu stylów, m.in. post grunge, nu metalu i hardcore.Nikiel (Ni, łac. niccolum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Został odkryty w roku 1751 przez szwedzkiego chemika, Axela Cronstedta. W 1804 r. otrzymano go po raz pierwszy w stanie czystym. Przed naszą erą był używany w stopach z miedzią i cynkiem.

  Ostatecznie album "Silver Side Up" uzyskał w Kanadzie status ośmiokrotnej platyny, w Stanach 6-krotną, w Wielkiej Brytanii trzykrotnej, w Australii dwukrotnej oraz w Austrii i Holandii platyny. Singel z utworem "How You Remind Me" uzyskał status 2-krotnej platyny w Australii, złotej płyty w Austrii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, natomiast srebro we Francji.

  Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.„Rooster” – ballada rockowa, będąca czwartym singlem amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, pochodzącym z drugiego albumu studyjnego Dirt. Utwór został zamieszczony na szóstej pozycji. Czas trwania wynosi 6 minut i 15 sekund, co sprawia, że jest on najdłuższą kompozycją wchodzącą w skład płyty. Autorem tekstu i kompozytorem jest Jerry Cantrell. Na singlu utwór ukazał się 22 lutego 1993 nakładem wytwórni Columbia. Rozszerzone edycje singla zawierały na stronach B kompozycje „It Ain’t Like That” „Dam That River” i „Sickman”.

  29 października 2002 roku nakładem wytwórni The Island Def Jam Music Group na rynku ukazało się DVD "Live at Home" z zapisem koncertu w Edmonton. Na płycie znalazło się 14 utworów oraz bonusy w postaci reportaży zza kulis, fragmentów z innych koncertów, wywiadów itp. Producentami zostali Amber Cordero, Rick Parashar, Mike Sarkissian, Lewis Weinstein oraz zespół. DVD zdobywa status podwójnej platyny w Kanadzie, oraz złotej w Stanach.

  World Music Award – nagroda muzyczna przyznawana od 1989 roku artystom muzycznym z całego świata, za największą liczbę sprzedanych płyt. Nagrody przyznawane są przez International Federation of the Phonographic Industry (IFPI).Prowincja — w Kanadzie to (obok terytorium) podstawowa jednostka administracyjna i polityczna w federacyjnej strukturze administracyjnej i politycznej Kanady.

  The Long Road, All the Right Reasons (2003-07)[ | edytuj kod]

  Rok 2003 zespół rozpoczął od krótkiej minitrasy koncertowej (3 koncerty) zainaugurowanej koncertem w Los Angeles 13 stycznia. W międzyczasie zespół zdobył kolejne wyróżnienia i statuetki podczas gali Juno Awards. Tym razem Chad Kroeger został uznany wokalistą roku, a zespół został nagrodzony statuetką przyznawaną przez publiczność. Następnie grupa zrezygnowała z aktywnego koncertowania i skoncentrowała się na przygotowywaniu materiału na następny album. Prace rozpoczęto w kwietniu w studiu "Green House" oraz w domowym studiu Kroegera "Mountain View Studios" w Vancouver. Tym razem producentem płyty został Kroeger z niewielką pomocą Joe Moi. Miksem albumu ponownie zajął się Randy Staub, natomiast mastering został wykonany przez George Marino w "Sterling Sound".

  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Fender Precision Bass (znany także jako P-Bass lub precel) jest najprostszym i zarazem najstarszym typem elektrycznej gitary basowej, opatentowanej na początku lat 50. przez Leo Fendera. Instrument ten został zaprojektowany z myślą o kontrabasistach, których problemem było zbyt słabe nagłośnienie kontrabasu oraz jego duża masa. P-Bass szybko znalazł swoje miejsce wśród sprzętu muzycznego, po który sięgały grupy artystów grających rock and rolla, wówczas debiutującego na scenie.
  Logo zespołu

  Prace nad albumem trwały do sierpnia. 1 września w Niemczech ukazał się singel promujący album, na który został wybrany utwór "Someday". Dotarł on do 1 pozycji na liście Hot Adult Top 40 Tracks oraz Canadian Singles Chart. 5 września singel ukazał się w Stanach. Utwór spotkał się z krytyką ze strony dziennikarzy muzycznych oraz krytyków za zbyt duże podobieństwo do piosenki "How You Remind Me". Zarzucano grupie, że oba utwory mają taką samą strukturę muzyczną i styl. 22 września w Europie ukazał się album "The Long Road", natomiast dzień później odbyła się premiera w Stanach. Album zadebiutował na 6. miejscu na liście Billboard 200, a w Wielkiej Brytanii pięć dni od premiery uzyskał status złotej płyty. Album dotarł do 1. pozycji na liście najlepiej sprzedających się płyt w Kanadzie. W innych krajach zanotował także wysokie lokaty. Dotarł m.in. do 3. pozycji w Nowej Zelandii, do 4. w Australii, Austrii oraz Szwajcarii. Album został wydany także w wersji limitowanej. W Stanach oraz Wielkiej Brytanii na albumie w formie bonusu znalazły się trzy utwory. Cover Eltona Johna "Saturday Night's Alright (For Fighting)" z gościnnym udziałem Kid Rocka oraz Dimebaga Darrella. (W roku 2002 Chad Kroeger, Dimebag Darrell, oraz Kid Rock przygotowali nową wersję tego utworu. Na pomysł nagrania tego utworu wpadł Kroeger. Współpraca podczas nagrywania utworu miała jedynie charakter wirtualny. Muzycy w ogóle nie spotkali się w studio, jedynie wymieniali się plikami muzycznymi za pośrednictwem poczty elektronicznej) Poza tym na albumie znalazły się jeszcze utwory "Yanking Out My Heart" oraz "Learn the Hard Way". Na japońskiej edycji albumu znalazły się w formie bonusu utwory "Someday" w wersji akustycznej oraz utwór "Slow Motion". Ponadto na albumie znalazł się cover Neil Sedaki "Love Will Keep us Together". Następnie grupa koncertem 14 października w Lubbock rozpoczęła trasę "The Long Road Tour". Zespół zagrał 21 koncertów w Ameryce Północnej oraz 12 w Europie. W sumie w 2003 roku grupa dała 43 koncerty. Ponadto grupa otrzymała 3 nominację do Nagrody Grammy w kategorii "Best Rock Album", "Best Rock Single" oraz "Record Of The Year" (za utwór "How You Remind Me").

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Ted Jensen – amerykański producent muzyczny oraz inżynier dźwięku. Właściciel i szef studia „Sterling Sound” znajdującego się w Nowym Jorku. Obecnie uważany za jednego z najbardziej popularnych inżynierów dźwięku. Wyprodukował w sumie ponad 2400 albumów muzycznych, w tym ponad 1100 albumów wykonawców z kręgu muzyki pop oraz szeroko pojętego rocka.
   Osobny artykuł: The Long Road.
  Ryan Peake podczas koncertu w Dublinie w 2006 roku

  Od stycznia 2004 roku zespół kontynuował trasę "The Long Road Tour". Rozpoczął ją od trzeciego etapu trasy, czyli zagrania 26 koncertów w Kanadzie. 24 lutego ukazał się drugi singel z utworem "Figured You Out". Ze względu na swoją erotyczną tematykę zawartą w tekście został zakazany w Wielkiej Brytanii. Mimo to odniósł duży sukces, docierając do 1. pozycji na listach Mainstream Rock Tracks (gdzie na 1 miejscu utrzymał się aż 13 tygodni) oraz Canadian Singles Chart. Singel zajął także 4 pozycję na liście Modern Rock Tracks.

  People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.

  Następnie grupa w maju udała się na 4 koncerty do Australii. W drugiej połowie maja zespół wrócił na koncerty do Europy. 5 czerwca grupa wystąpiła na prestiżowym koncercie Rock am Ring w Nürburgringu, obok takich zespołów jak Motörhead, Linkin Park czy Red Hot Chili Peppers. Zespół prócz własnego materiału, wykonał także cover heavymetalowej grupy Metallica "Sad But True". Z tego koncertu ukazało się nieoficjalne DVD. 15 czerwca grupa wydała w Stanach trzeci singel (w Europie ukazał się on 8 marca) z utworem "Feelin' Way Too Damn Good". Dotarł on do 2 pozycji na liście Canadian Singles Chart oraz 3 na liście Mainstream Rock Tracks. Dzień wcześniej na terenie Niemiec oraz Australii grupa w celach promocyjnych wydała singel z utworem "See You at the Show". Piosenka została użyta w 2005 roku przez Nine Network w Australii jako utwór przewodni podczas transmisji meczów Friday Night Football ligi Australian Football League.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

  Następnie w czerwcu grupa powróciła do Stanów aby zagrać 37 koncertów i zakończyć oficjalnie trasę. W tym samym roku zespół został laureatem statuetki Juno Awards w kategorii "Grupa Roku", oraz ponownie została nagrodzona statuetką przyznawaną w wyniku głosowania publiczności. Poza tym zespół zdobył 6 nominacji do nagrody Radio Music Awards oraz 1 do American Music Awards. Zespół zdobył dwie statuetki Socan Awards w kategorii "International Archivement" oraz "Rock Music". Grupa ponownie otrzymała nominację do nagród Grammy. Tym razem w kategorii "Best Hard Rock Performance" (za utwór "Feelin' Way Too Damn Good"), "Best Rock Song – Songwriter" (za utwór "Someday") oraz "Best Rock Album" ("The Long Road"). 7 września na terenie Stanów Zjednoczonych zespół wydał singel radiowy z utworem "Because of You". Utwór utrzymany w stylistyce metalowej dotarł do 3 pozycji w Kanadzie oraz 7 w Stanach na liście Mainstream Rock Tracks. Rok 2004 zespół zakończył z dorobkiem 79 koncertów.

  "If Today Was Your Last Day" – trzeci singel kanadyjskiego zespołu rockowego Nickelback, pochodzący z szóstej studyjnej płyty "Dark Horse" wydanej w 2008 roku. Utwór został zamieszczony na przedostatniej (dziesiątej) pozycji na tej płycie, trwa 4 minuty i 8 sekund i jest czwartym pod względem długości utworem. W pierwotnym założeniu wytwórni jak i samego zespołu, to właśnie utwór "If Today Was Your Last Day" miał być pierwszym singlem promującym płytę, lecz w ostatniej chwili został zmieniony na utwór "Gotta Be Somebody". Utwór został wydany na singlu jedynie w formacie digital download oraz radio single. Pierwotnie singel w stajach radiowych miał się ukazać 30 września, jednak został zastąpiony przez wspomniane już "Gotta Be Somebody". Autorem tekstu do utworu jest wokalista Chad Kroeger, muzykę skomponował wspólnie cały zespół. Prócz wydania utworu w formie digital download, piosenka została udostępniona 11 listopada na portalu iTunes, gdzie zajęła 11 miejsce wśród najczęściej słuchanych utworów. 15 czerwca 2009 nastąpiła premiera singla w Wielkiej Brytanii. Singel z utworem zdobył status złotej w Australii Miksem utworu zajął się Mike Shipley.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
   Osobny artykuł: All the Right Reasons.

  Na początku roku zespół planował rok przerwy w koncertowaniu. Jednak wokalista grupy, Chad Kroeger zaczął komponować nowy materiał i z przerwy ostatecznie zrezygnowano. Styczeń przyniósł zmiany personalne w zespole. 27 stycznia kanadyjski magazyn Chart poinformował o odejściu Ryana Vikedala z zespołu tuż przed rozpoczęciem prac nad nowym albumem. Jego miejsce 4 marca zajął perkusista grupy 3 Doors Down Daniel Adair. Rzekomym powodem rozstania się z Vikedalem były zbyt duże rozbieżności dotyczące brzmienia zespołu. Wokalista Chad Kroeger został pozwany o wypłatę należności dla byłego perkusisty. W nowym składzie grupa przystępuje do prac nad nowym albumem. Sesja odbywa się "Mountain View Studios" w Vancouver. Producentem ponownie został Kroeger przy współpracy z Joe Moi. Masteringiem albumu zajmował się Ted Jensen, a miksem ponownie Randy Staub. Prace nad albumem trwały blisko pół roku, przez co grupa grała niezbyt wiele koncertów, całkowicie koncentrując się na pracy w studiu. Pierwsze koncerty zespół zaczynał 18 sierpnia. Grał ich w sumie 20, z czego 3 w Niemczech i 1 w Anglii. 8 sierpnia zespół wydał singel promujący nowy album. Utwór "Photograph" odniósł duży sukces, zdobywając 1. miejsce na listach Canadian Airplay Chart (gdzie utrzymał się na pierwszym miejscu przez 7 tygodni), Pop 100, Mainstream Rock Tracks. Utwór dotarł także do 2 pozycji listy Billboard Hot 100 oraz dotarł do 3. pozycji na liście Modern Rock Tracks oraz Australian Singles Chart. 4 pozycje zajął w Nowej Zelandii i Niemczech. Sam singel sprzedał się w ilości 2 milionów egzemplarzy, przez co uzyskał status podwójnej platyny przyznanej grupie przez RIAA. 3 października grupa wydała piąty studyjny album "All the Right Reasons". Dzień później premiera nastąpiła w Stanach Zjednoczonych. Na albumie gościnnie wystąpił gitarzysta oraz wokalista grupy ZZ Top, Billy Gibbons. Album zajmuje 1 miejsce na listach Billboard 200 (tydzień), Canada Albums Chart (miesiąc), UK Rock Albums (7 tygodni), New Zealand Albums Chart (2 tygodnie), Billboard Top Hard Rock Albums, Billboard Top Modern Rock/Alternative Albums oraz Billboard Top Rock Albums. W pierwszym tygodniu sprzedaży album sprzedał się w liczbie 60 tysięcy kopii, co pozwoliło mu na wyprzedzenie poprzednich płyt grupy "Silver Side Up" oraz "The Long Road". Sam album przez 102 tygodnie utrzymywał się na liście Billboard 200. Nigdy nie zszedł poniżej 30. miejsca. 8 listopada 2005 roku grupa wydała jedynie w Stanach singel z utworem "Animals". Zajął on 97. pozycję na liście Billboard Hot 100, 1. miejsce na liście Mainstream Rock Tracks oraz 16 na Modern Rock Tracks. W tym samym roku zespół zdobył 3 statuetki BMI Pop Awards w kategorii "Most Performed 50 Songs of the Past Year" za utwory "Figured You Out", "Someday" oraz "Why Don't You & I" (duet Kroegera z Santaną).

  Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). Indie pop – gatunek pokrewny indie rockowi bądź jego podgatunek, koncentrujący się na czysto popowej stronie muzyki, tzn. chwytliwych melodiach i harmoniach. Wywodzi się z power popu. Jego odmianą jest twee pop. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa independent – niezależny.
  Zespół podczas koncertu w Dublinie w 2006 roku

  17 stycznia 2006 roku grupa rozpoczynała trasę koncertową "All the Right Reasons Tour". Rozpoczynała się ona koncertem w Prince George. Pierwszy etap trasy trwał do 30 marca i obejmował Kanadę oraz Stany. 25 kwietnia zespół wydał singel z utworem "Savin' Me". Dotarł on do 1. pozycji na liście Canadian Airplay Chart oraz został wykorzystany na soundtracku do popularnego serialu Skazany na śmierć. Z tym utworem zespół występuje na gali rozdania Juno Awards, gdzie grupa zdobywała 2 statuetki w kategorii "Group of the Year" oraz "Rock Album of the Year" ("All the Right Reasons"). Poza tym zespół zdobywał także po 1 statuetce Socan Awards w kategorii "Song Award" ("Photograph"), BMI Pop Award ("Feelin' Way Too Damn Good"). Zespół spośród 3 nominacji do Much Music Video Awards zdobywał jedną statuetkę w kategorii "Best Rock Video" ("Photograph"). Ponadto grupa zostawała laureatem 3 statuetek Billboard Awards w kategoriach "Hot 100 Artists of the Year", "Duo/Group of the Year" oraz "Rock Almum of the Year" ("All the Right Reasons"). Grupa została także laureatem World Music Awards w kategorii "Best Rock Group". Nickelback został także laureatem nagrody "Billboard Touring Awards". Na koncerty zespołu bilety zakupiło ponad 800 tys. fanów (od stycznia 2006 roku), co według magazynu "Pollstar" daje szósty najlepszy wynik na całym świecie. W kwietniu zespół dał 6 koncertów w Australii, natomiast od 13 maja do 13 czerwca grał w Europie jako support Bon Jovi w ramach trasy "Have a Nice Day Tour". W lipcu zespół wydaje singel z utworem "Far Away" (w Europie został wydany 20 stycznia). Osiąga on 1 pozycję na listach Canadian Airplay Chart oraz ARC Weekly Top 40. 8 lipca podczas koncertu w Sturgis, w Dakocie Południowej zespół dał specjalny koncert, który był rejestrowany na potrzeby wydania drugiej koncertowej płyty DVD. Od czerwca do września grupa aktywnie koncertowała w Północnych Stanach w ramach trasy "All the Right Reasons Tour". 22 sierpnia grupa wydła kolejny singel, tym razem z utworem "Rockstar". Singel dotarł do 1. pozycji na brytyjskiej liście UK Rock Chart, oraz do 2. pozycji w Irlandii i Rosji. Singel dociera także o 4 pozycji na liście Mainstream Rock Tracks, oraz 6. na liście Billboard Hot 100. Utwór zajął także 100 miejsce w zestawieniu magazynu Rolling Stone na "100 najlepszych piosenek 2007 roku". Grupa Nickelback skrytykowała tę decyzję magazynu. Kapela wystąpiła także jako support przed zespołem The Rolling Stones w ramach trasy "A Bigger Bang Tour. W przerwie trwania trasy, zespół 26 listopada wydał singel z utworem "If Everyone Cared". Osiągnął on 1. pozycję na liście Canadian Airplay Chart. Całkowity koszt ze sprzedaży singla oraz teledysku do utworu pomiędzy lutym a lipcem 2007 został przeznaczony na cele charytatywne i podzielony pomiędzy dwie organizacje – Amnesty International oraz International Childrens’ Awareness Canada. Całkowity ze sprzedaży wyniósł ponad 600 tys. dolarów. Zespół rok 2006 kończy z ilością 107 koncertów.

  Flying V - gitara elektryczna produkowana przez firmę Gibson Guitar Corporation, o charakterystycznym kształcie litery V. Premiera miała miejsce w 1958 roku, w 1959 z uwagi na małe zainteresowanie gitarę wycofano z produkcji. Dopiero później zostały docenione i od 1967 ponownie trafiły do produkcji, trwającej do chwili obecnej.The Long Road – czwarty studyjny album kanadyjskiej formacji Nickelback. Został wydany 22 września 2003 roku w Europie, oraz dzień później w Stanach Zjednoczonych. Album ukazał się nakładem wytwórni Roadrunner. Tym razem za produkcję krążka odpowiedzialni byli wokalista formacji, Chad Kroeger, oraz Joe Moi, który współpracował już z zespołem przy wydaniu poprzedniego krążka "Silver Side Up". Tytuł krążka "The Long Road", oznacza "długa droga", i opowiada on o tej długiej drodze jaką zespół musiał przebyć przez te wszystkie lata, aby znaleźć się w tym miejscu gdzie obecnie się znajduje. Materiał został nagrany w 2 studiach nagraniowych, w "Green House Studios", gdzie zespół nagrywa od 1998 roku, oraz w "Mountain View Studios" w Vancouver. Prace nad materiałem trwały przeszło ponad 4 miesiące. Album był promowany przez singel "Someday". Krążek nie powtórzył już tak ogromnego sukcesu jak poprzedni, ale mimo to zaledwie po 5 dniach od premiery uzyskał status złotej płyty w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych zadebiutował na 6 pozycji na liście Billboard 200. Krążek ostatecznie w samych Stanach pokrył się Potrójną platyną za sprzedaż ponad 3,100,000 kopii, w Kanadzie zyskał status poczwórnej platyny za sprzedaż 400,000 kopii albumu. Jest to zarazem ostatnia płyta nagrana z perkusistą Ryanem Vikedalem. W 2010 roku, magazyn "Billboard umieścił album na 157 pozycji, w zestawieniu na "200 najlepszych albumów dekady".

  Rok 2007 zespół rozpoczynał od odpoczynku. Kontynuacja trasy nastąpiła dopiero 20 lutego koncertem w Tacoma. W marcu grupa wydała siódmy, a zarazem ostatni singel z płyty "Side of a Bullet". Osiągnął on 7. pozycję na liście Mainstream Rock Tracks. Utwór jest hołdem złożonym przez grupę dla tragicznie zmarłego gitarzysty grupy Pantera Dimebaga Darrella postrzelonego podczas koncertu. W utworze zostało wykorzystane jego solo gitarowe, które Kroeger otrzymał od brata zmarłego muzyka, Vincenta Paula Abotta. 19 marca zespół zakończył piąty etap trasy, obejmujący koncerty w Północnych Stanach. 9 czerwca 2007 zespół za wybitne zasługi dla swojej ojczyzny i za sprzedanie ponad 21 milionów płyt na całym świecie został wprowadzony do Canada Walk of Fame. Decyzję argumentowano w ten sposób, że na sukces grupy wpłynęło ponad 10 lat ciężkiej i wytrwałej pracy. Doceniono również to, że w ciągu ostatnich 1,5 roku zespół zdobył pokaźną sumę nagród przemysłu fonograficznego. Poza tym zespół w tym samym roku został laureatem statuetki Canadian Radio Music Award w kategorii przyznawanej przez publiczność. Wokalista Chad Kroeger został nagrodzony statuetką BMI Pop Awards dla najlepszego wokalisty roku. Ponadto zespół został nagrodzony statuetką Much Music Video Awards za teledysk do utworu "Far Away". Grupa zdobyła także statuetkę American Music Awards w kategorii "Pop/Rock – Favourite Band/Duo/Group". Zespół sięgnął także po 3 statuetki Socan Awards. 28 czerwca grupa wznowiła szósty i ostatni etap trasy "All the Right Reasons Tour". Koncerty obejmowały Amerykę Północną. Oficjalnie trasa została zakończona 2 września 2007. Liczyła łącznie 162 koncerty i jest najdłuższą trasą koncertową w historii zespołu. Podczas trasy jako support występowali Danko Jones, Daughtry, Hedley, Finger Eleven, Default, State of Shock, Staind, Chevelle, Trapt, Hoobastank, Three Days Grace, Breaking Benjamin, Puddle of Mudd oraz Yellowcard. Zespół w 2007 roku wystąpił także w programie VH1 Rock Honors, gdzie wykonał cover zespołu ZZ Top "Sharp Dressed Man".

  Matt Cameron (ur. 28 listopada 1962 w San Diego, Kalifornia) – amerykański perkusista zespołów grunge Soundgarden (1986-1997, od 2010) i Pearl Jam (od 1998).Curb – debiutancki album kanadyjskiej grupy rockowej Nickelback, wydany 3 marca 1996 roku. Album ukazał się początkowo niezależnie, jedynie w ojczystej Kanadzie. Współproducentem krążka został Larry Anschell, właściciel studia nagraniowego "Turtle Recording Studios", w którym został nagrany materiał. Jest to jedyny album długogrający w dyskografii grupy nagrany z perkusistą Brandonem Kroegerem, który rozstał się z zespołem w roku 1998. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Roadrunner Records, 25 czerwca 2002 roku ukazała się reedycja albumu wydana także w Europie. Album nie odniósł sukcesu, dotarł za to do 182 miejsca na prestiżowej liście Billboard 200.

  Album "All the Right Reasons" okazał się dużym sukcesem, zarówno w Stanach jak i Europie. W Kanadzie album zyskał status 7-krotnej platyny, w Stanach 8-krotnej platyny, w Australii 4-krotnej platyny, w Wielkiej Brytanii podwójnej platyny, w Niemczech złotej oraz platyny, a w Szwajcarii złotej.
  Ogólna sprzedaż albumu na świecie wyniosła ponad 10 milionów kopii, z czego 7 332 490 kopii sprzedano w Stanach.

  Rick Parashar - amerykański producent muzyczny, znany ze współpracy w latach 90. z takimi grupami muzycznymi jak Alice in Chains, Pearl Jam czy Blind Melon. Wraz z bratem Rajem, jest właścicielem studia London Bridge Studio.Use Somebody - singiel zespołu Kings of Leon. Drugi z ich czwartej płyty Only by the Night. Został wydany 8 grudnia 2008 roku. Teledysk można było zobaczyć na stronie grupy w portalu MySpace już 4 listopada 2008.

  Dark Horse (2008-10)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Dark Horse.

  Zespół zrezygnował z aktywnego koncertowania na rzecz odpoczynku po wyczerpującej trasie, promującej album "All the Right Reasons". W marcu 2008 zespół rozpoczął przygotowania do nagrań materiału na nowy album studyjny. Producentem został Robert Lange, znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak AC/DC, Def Leppard czy Bryan Adams.

  604 Records to wytwórnia płytowa piosenkarza Nickelback - Chada Kroegera i prawnika Jonathana Simkina, założona w 2002. Płyty przez nich wydane rozprowadzane są przez Universal Music (Kanada) i Roadrunner Records (reszta świata).Billy F. Gibbons pseud. Reverend Willie G (ur. 16 grudnia 1949 w Houston) – amerykański muzyk i instrumentalista oraz wokalista, gitarzysta grupy muzycznej ZZ Top.
  Zespół podczas występu na Juno Awards, kwiecień 2009

  Prace nad płytą trwały ponad pół roku. Album nagrywany był w Mountain View Studios w Vancouver. Mastering powierzono ponownie Tedowi Jensenowi, natomiast miksem zajął się Randy Staub. Prace nad albumem zostały zakończone w sierpniu. Ostatecznie za produkcję odpowiedzialni byli Kroeger, Moi oraz Lange. Od 8 do 21 września zespół zagrał 9 koncertów, grając w Niemczech, Irlandii, Irlandii Północnej oraz Anglii. Na koncertach zespół premierowo wykonywał nowy utwór "Gotta Be Somebody", który 29 września został wydany w Stanach jako singel. Premiera nastąpiła 14 listopada 2008 w Niemczech. Ciekawostką może być fakt, iż 4 dni wcześniej, 10 listopada album wydostał się do internetu. Dzień później, 15 listopada album ukazał się w Australii, dwa dni później, 17 listopada płyta ukazała się w Europie, a dzień później, 18 listopada, album ukazał się w ojczystej Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. 21 listopada premiera płyty przypadła na Holandię. Płyta "Dark Horse" już w dniu premiery zanotowała duży sukces, sprzedając się w ilości 330 tysięcy kopii, co pozwoliło jej na zajęcie drugiej pozycji wśród najlepiej sprzedających się płyt. Album dotarł także na szczyt listy "Billboard Top Rock Albums", "Billboard Top Hard Rock Albums", "Billboard Top Modern Rock/Alternative Albums" oraz "Canadian Albums Chart". Album dotarł także do 2 pozycji na prestiżowej liście Billboard 200, a przez dłuższy czas utrzymywał się w czołowej "dziesiątce". Krążek dotarł także do wysokich pozycji w innych krajach, m.in. do 3. pozycji zestawienia "Australian Albums Chart", oraz "New Zealand Albums Chart". Płyta dotarła także do 4. pozycji na listach w Wielkiej Brytanii "UK Albums Chart" oraz w Niemczech "German Albums Chart". Zajęła 5. pozycję w Austrii oraz Szwajcarii. Dalsze pozycje zajął w Rosji, gdzie dotarł do 11. pozycji oraz w Irlandii, gdzie dotarł do 19. pozycji.

  Hinder – amerykański zespół rockowy założony w 2001 w Oklahoma City. Zespół wydał swój debiutancki album w 2005.Jacoby Dakota Shaddix (ur. 28 lipca 1976 w Vacaville, Kalifornia) – wokalista amerykańskiego zespołu rockowego Papa Roach. Jest autorem wszystkich tekstów grupy.

  11 października zespół wydał singel z utworem "If Today Was Your Last Day". Ukazał się on w formie singla promocyjnego. Dotarł on do 7 pozycji zestawienia Canadian Hot 100 oraz 2 pozycji zestawienia Hot Adult Top 40 Tracks. Poza tym utwór dotarł na szczyt brytyjskiej listy UK Rock Chart.

  Zespół w 2008 roku został laureatem nagrody Western Canadian Music Awards w kategorii "International Achievement Awards". Poza tym zespół zdobył statuetkę Socan Awards za utwór "If Everyone Cared". Drugą statuetkę otrzymał Kroeger za utwór "Into the Night", nagraną w duecie z Carlosem Santaną. 2 grudnia na rynku ukazało się drugie koncertowe DVD zespołu pt. "Live from Sturgis". Materiał został zarejestrowany 8 lipca 2006 w ramach trasy "All the Right Reasons Tour". 15 grudnia w Stanach w formie singla promocyjnego ukazał się singel z utworem "Something in Your Mouth".Dotarł on na szczyt listy Mainstream Rock Tracks, oraz do 21 pozycji na liście Modern Rock Tracks.

  Photograph – pierwszy singel wydany przez kanadyjską grupę rockową Nickelback, z jej piątego albumu studyjnego, "All the Right Reasons", wydanego w 2005 roku. Utwór został zamieszczony na trzeciej pozycji na krążku, trwa 4 minuty i 21 sekund, i jest najdłuższym utworem znajdującym się na płycie. Tekst do utworu napisał wokalista grupy Chad Kroeger, kompozytorami muzyki są wszyscy członkowie zespołu. Pierwsze wydanie singla nastąpiło 8 sierpnia w Stanach Zjednoczonych, następnie singel został wydany w Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Europie. Akustyczna wersja utworu nagrana dla Rolling Stone, znalazła się na stronie B singla "Far Away". 23 czerwca 2008 roku, w Wielkiej Brytanii ukazała się reedycja singla.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Rok 2009 zespół rozpoczął od przygotowań do trasy koncertowej. Inauguracja nastąpiła 25 lutego koncertem w Nashville. Pierwszy etap trasy trwał od 15 lutego do 26 kwietnia, i obejmował koncerty w Północnych Stanach. W międzyczasie grupa wydała singel z utworem "I'd Come for You". Ballada utrzymana w stylistyce rocka alternatywnego dotarła na szczyt listy UK Rock Chart. Na liście Canadian Hot 100 utwór uplasował się na 29 pozycji. W kwietniu zespół został laureatem 3 nagród Juno Awards. Zdobył je w kategoriach "Group of the Year", ""Album of the Year" (Dark Horse) oraz nagrodę publiczności. Poza tym Kroeger ponownie został nagrodzony za piosenkę "Into the Night". Tym razem zdobył statuetkę "BMI Pop Awards". Zespół zdobył także 2 statuetki Much Music Video Awards za utwór "Gotta Be Somebody". 1 statuetkę Word Magazine Reader's Choice zespół zdobył w kategorii "World's Best Selling Rock Artist".

  Trzecie tysiąclecie naszej ery - okres rozpoczynający się 1 stycznia 2001 i kończący się 31 grudnia 3000 roku kalendarza gregoriańskiego. Jest to trzeci okres naszej ery trwający tysiąc lat.Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.

  22 maja zespół zagrał 6 koncertów w Wielkiej Brytanii, w ramach drugiego etapu trasy "Dark Horse Tour". Podczas koncertu w Londynie 28 maja zespół nakręcił teledysk do singla z utworem "Burn it to the Ground". Premiera singla nastąpiła 3 dni wcześniej. Utwór dotarł do 7 pozycji w Finlandii oraz do 3 na liście Mainstream Rock Tracks. 10 lipca zespół wznowił trzeci etap trasy, obejmujący Stany Północne. 29 września oficjalnie ukazał się singel z utworem "Never Gonna Be Alone". Singel ukazał się także w Portugalii oraz Brazylii, ze względu na umieszczenie go na ścieżce dźwiękowej do serialu "Caminho das Índias". Piosenka najwyższą lokatę osiągnęła na liście Hot Adult Top 40 Tracks, gdzie dotarła do 5 pozycji. 16 listopada zespół wydał kolejny singel, tym razem z utworem "Shakin' Hands". Dotarł on do 11. pozycji na liście Mainstream Rock Tracks, oraz 49 Canadian Hot 100.

  XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

  Rok 2010 zespół rozpoczął od kontynuacji trasy. Zespół rozpoczął serię 10 koncertów w Europie. 28 lutego zespół wystąpił podczas ceremonii Zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wykonał utwór "Burn it to the Ground". 23 marca grupa wydała ostatni singel. Tym razem z utworem "This Afternoon", który jest swego rodzaju kontynuacją utworu "Rockstar". Utwór zajął 5 pozycję na liście Hot Adult Top 40 Tracks. 3 kwietnia zespół rozpoczął ostatni etap trasy, który zakończył się 3 czerwca koncertem w Vancouver. Jako support podczas trasy występowali Hinder, Papa Roach, Saving Abel, Seether, Black Stone Cherry, Sick Puppies, Daughtry, Shinedown oraz Breaking Benjamin.

  All the Right Reasons – piąty, studyjny album kanadyjskiej formacji rockowej Nickelback, wydany 3 oraz 4 października 2005 roku, nakładem holenderskiej wytwórni Roadrunner Records. Nad produkcją albumu czuwali, podobnie jak przy poprzednim krążku "The Long Road", wokalista grupy, Chad Kroeger oraz Joe Moi. Materiał został zarejestrowany w "Mountain View Studios" w Vancouver. Prace nad albumem trwały nieco ponad pól roku. Podczas sesji zespół zarejestrował także nową wersję przeboju grupy Queen, "We Will Rock You". "All the Right Reasons" jest pierwszym pierwszym krążkiem nagranym wspólnie z nowym perkusistą grupy, Danielem Adairem, który zastąpił Ryana Vikedala tuż przed rozpoczęciem sesji nagraniowej. Album zadebiutował na 1 pozycji zestawienia Billboard Top 200, gdzie utrzymał się przez tydzień. W Nowej Zelandii, krążek na 1 pozycji utrzymał się przez 2 tygodnie, w Kanadzie przez miesiąc, a w Wielkiej Brytanii przez 7 tygodni. Ponadto na płycie gościnnie wystąpił m.in Billy Gibbons, znany muzyk z grupy ZZ Top. Album "All the Right Reasons" w pierwszym tygodniu sprzedaży sprzedał się w liczbie 60,000 tysięcy kopii, co pozwoliło mu na wyprzedzenie poprzednich krążków grupy, "Silver Side Up" oraz "The Long Road". Sam album przez 102 tygodnie utrzymywał się na liście Billboard 200. Nigdy nie zszedł poniżej 30 miejsca. W samych Stanach album sprzedał się w ponad 7 milionów kopii. Dzięki temu album zrównał się z albumem "Silver Side Up" z 2001 roku, którego sprzedaż również osiągnęła 10 milionów kopii. 6 lutego 2010 roku sprzedaż albumu w Stanach Zjednoczonych wyniosła 7,301,335 kopii. Łączna sprzedaż albumu na całym świecie wynosi 12,3 milionów kopii. W roku 2010, album został sklasyfikowany przez magazyn Billboard na 13 pozycji, w zestawieniu na "200 najlepszych albumów dekady".Skazany na śmierć (oryg. ang. Prison Break) – serial telewizyjny z premierą w telewizji Fox. Pierwotnie planowano 13 odcinków pierwszej serii, lecz w związku z sukcesem serialu zdecydowano się zwiększyć ich liczbę do 22. Cały serial liczy 79 odcinków. W Polsce rozpoczęto emisję 28 stycznia 2007 w telewizji Polsat. W okresie letnich wakacji stacja ta emitowała powtórki. Stworzony przez Paula Scheuringa serial produkowany jest przez Adelstein-Parouse Productions we współpracy z Original Television i 20th Century Fox Television. Aktualnymi producentami są Paul Scheuring, Matt Olmstead, Dawn Parouse, Marty Adelstein, Neal Moritz i Brett Ratner. Temat muzyczny, stworzony przez Ramina Djawadi, został nominowany do nagrody Primetime Emmy Award w 2006.

  W tym samym roku zespół otrzymał 2 nominację do Juno Awards oraz 1 do nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance (za utwór "Burn it to the Ground"), gdzie jednak musiał uznać wyższość nad "War Machine" grupy AC/DC.

  Album "Dark Horse" odniósł duży sukces. W Kanadzie dostał status 6-krotnej platyny, w Australii trzykrotnej, w Stanach dwukrotnej, w Nowej Zelandii platyny, w Wielkiej Brytanii platyny, w Niemczech złotej płyty, w Szwecji złoto oraz w Szwajcarii złoto.

  Styl muzyczny i odbiór przez krytyków[ | edytuj kod]

  Nickelback podczas występu na Juno Awards, kwiecień 2009

  Nickelback odniósł duży sukces w ojczystej Kanadzie w drugiej połowie lat 90. oraz na początku trzeciego tysiąclecia w Europie. Szacuje się, że zespół sprzedał 31 milionów płyt, z czego 19 w Stanach Zjednoczonych. O zespole w ojczystej Kanadzie zrobiło się głośno w roku 1998, za sprawą wydania drugiej płyty pt. "The State". Dzięki takim utworom jak np. "Leader of Men", zespołem zainteresowały się duże wytwórnie, co w ostateczności zaowocowało podpisaniem kontraktu z wytwórnią Roadrunner. Album sprzedał się w ponad milionowym nakładzie. Prawdziwy sukces przyszedł wraz z albumem "Silver Side Up" w roku 2001. Album osiągnął bardzo duży sukces, sprzedając się w ponad 10 milionach kopii na całym świecie oraz zdobywając statusy złotych, a także platynowych płyt. Zespół jest także laureatem wielu prestiżowych nagród przemysłu fonograficznego, m.in. Juno Awards, American Music Awards, Billboard Music Awards czy MuchMusic Video Awards. Grupa zdobyła także 12 nominacji do nagrody Grammy. Muzyka zespołu często jest także wykorzystywana przez World Wrestling Entertainment (WWE). Utwory grupy nierzadko goszczą na ścieżkach dźwiękowych do filmów i seriali telewizyjnych.

  Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.Daughtry – amerykański zespół grający muzykę w stylu post grunge założony w McLeansville w stanie Karolina Północna przez Chrisa Daughtry’ego, finalistę piątej edycji programu Idol w 2006 roku. Członkowie grupy zostali wybrani przez castingi. Ich debiutancki album Daughtry wydany 21 listopada 2006 osiągnął 1. miejsce na liście Billboard 200 (2 tygodnie) i na liście Top Rocks Albums (14 tygodni). W USA płyta uzyskała status 3x platynowej płyty (3 miliony sprzedanych kopii). Najbardziej znany singel z tego albumu, „It’s Not Over” uzyskał 4. miejsce na liście Billboard Hot 100. Piosenka została wydana także w Polsce i uzyskała 9. miejsce na liście Rockowania 4fun.tv. Singel ten w Stanach Zjednoczonych pokrył się platyną. W 2007 roku Daughtry wykonał piosenkę „Crashed”, która znalazła się w reklamie serii Bionicle – Toa Mahri.
  Chad Kroeger podczas koncertu w Anglii, wrzesień 2008

  Mimo, iż grupa odniosła bardzo duży sukces komercyjny, jest często krytykowana przez popularne serwisy muzyczne takie jak AllMusic czy magazyn Rolling Stone. Nickelback jest jednym z najbardziej krytykowanych zespołów w historii muzyki popularnej, mimo bardzo dużej rzeszy fanów. Na różnych etapach kariery, zespół otrzymywał szerokie negatywne opinie z różnych źródeł. Serwis Metacritic informuje, że trzy albumy z sześciu wydanych stają się głównym nurtem ("The Long Road", "All the Right Reasons" oraz "Dark Horse") i mogą uzyskać ocenę odpowiednio 62%, 41% i 49% Zespół często jest krytykowany za brak oryginalności. W 2001 roku magazyn Rolling Stone skrytykował styl zespołu mówiąc: "Jeśli szukasz oryginalności, możesz nie brać przykładu z Nickelback". W roku 2003 przy okazji wydania "The Long Road", Rolling Stone napisał: "Był rzetelny i spójny w wyobraźni".

  Silver Side Up – trzeci studyjny album kanadyjskiej formacji Nickelback. Płyta ukazała się na rynku 11 września 2001 roku, nakładem wytwórni Roadrunner. Tym razem do współpracy nad materiałem zespół zaprosił producenta Ricka Parashara, znanego ze współpracy z takimi zespołami jak Pearl Jam czy Temple of the Dog. Z albumu pochodzi największy przebój zespołu "How You Remind Me", który przyniósł grupie dużą liczbę nagród, oraz ogólnoświatowy rozgłos. Album dotarł do 2 miejsca listy Billboard 200, oraz zajął 1. miejsca na listach w Kanadzie, Irlandii, Nowej Zelandii, oraz Wielkiej Brytanii. Ponadto album w wielu krajach uzyskał statusy złotych, oraz platynowych płyt, m.in. ośmiokrotna platyna w Kanadzie, sześciokrotna w Stanach Zjednoczonych oraz trzykrotna w Wielkiej Brytanii oraz Nowej Zelandii. Album został również umieszczony w roku 2002 na 26 miejscu w zestawieniu brytyjskiego magazynu Q w kategorii "Q magazine Recordings of The Year" Łączna liczba sprzedanych kopii albumu na całym świecie przekroczyła 14,1 mln. W 2010 roku, magazyn Billboard umieścił album na 47. pozycji w zestawieniu "200 najlepszych albumów dekady".Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  W 2005 roku przy okazji wydania "All the Right Reasons" dziennikarz portalu AllMusic, Stephen Thomas Erlewine zauważa, że na tym albumie zespół przechodzi z charakterystycznego, brudnego grunge'owego brzmienia do bardziej czystego rocka, skierowanego w nieco mocniejszą stronę. Zauważa także, że wokalista grupy Chad Kroeger pisze nieco bardziej osobiste teksty, co słychać w singlowym utworze "Photograph", czy chociażby żal wyrażony w utworze "Side of a Bullet" z powodu śmierci Darrella. Portal zauważa także wykorzystanie przez zespół instrumentów klawiszowych oraz skrzypiec w niektórych utworach, przez co album jest o wiele bardziej zróżnicowany. Mimo to portal krytycznie odnosi się do nowej płyty zespołu, twierdząc, że zespół pozostaje bez zmian. W roku 2008 zespół wydał szósty studyjny album pt. "Dark Horse". Album otrzymał mieszane recenzje. Na 100 punktów kanał Metacritic przyznał płycie 49. Magazyn Chart napisał przy okazji wydania albumu "Dark Horse": "Chad Kroeger jest geniuszem, bo dokładnie wie, co ludzie chcą słuchać. Okazał się niezwykle błyskotliwy." Również magazyn Billboard pochwalił zespół pisząc, że "Nickelback oferuje łagodne i melodyjne utwory w ciężkich czasach." Stephen Thomas Erlewin z serwisu AllMusic przyznał grupie zaledwie 1,5 gwiazdki w skali do 5. Swoją ocenę motywował tym że, teksty zespołu są sękate, wulgarne. Zarzuca grupie, że nie zna granic dobrego smaku, i rozkoszuje się jej nieznajomością. Ponadto twierdzi, iż brakuje w tekstach mądrości i zrozumiałości, są one w złym guście. Tygodnik Entertainment Weekly nazwał tekst do otwierającego album utworu "Something in Your Mouth" "wstrętnym". Serwis PopMatters twierdzi, że album "Dark Horse" w porównaniu do poprzednich płyt zespołu jest "krokiem w tył", utwory brzmią podobnie jak te starsze, zespół powtarza się. W skali 1 do 10 album otrzymał notę 3. Brytyjski dziennik The Guardian w sali 1 do 5 przyznał płycie notę 1, argumentując swój wybór tym, że zespół sięgnął po typowy negatywny stereotyp, mianowicie połączenie tekstów o tematyce erotycznej z hard rockiem, co w rezultacie nie daje niczego pozytywnego. Magazyn Rolling Stone przyznał płycie pozytywną recenzję, komplementując przede wszystkim produkcję . Rolling Stone twierdzi, że Lange rozjaśnił nieco ponurą muzykę Nickelback w stylu post grunge. W 2009 roku czytelnicy "The Word" głosowali na najgorszy zespół świata. Nickelback zajął pierwsze miejsce. Otrzymał 19.8% głosów. W 2010 roku na Facebooku odnotowano, iż grupa posiada 1,5 miliona fanów. Felietonista magazynu "Jam!" Darryl Sterdan stwierdził iż wokalista grupy Chad Kroeger jest drugim najgorszym piosenkarzem wszech czasów, zaraz po Taylor Swift.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Creed – amerykański zespół post grunge, działający w latach 1995-2004 oraz ponownie od roku 2009 w którego skład wchodzą Scott Stapp (wokal), Mark Tremonti (gitara), Scott Phillips (perkusja), Brian Marshall (gitara basowa). W pierwszym okresie działalności (1995-2004) Creed wydał 3 albumy – "My Own Prison", "Human Clay" i "Weathered", odnosząc wielki sukces komercyjny w Stanach Zjednoczonych.

  Ze względu na wpływy takich grup muzycznych jak Alice in Chains, Soundgarden czy Pearl Jam, muzyka grupy często postrzegana jest i określana jako post grunge. Serwis AllMusic jako zespoły grające podobnie jak Nickelback wymienia takich wykonawców jak 3 Doors Down, Korn, Daughtry, Seether, Puddle of Mudd czy Limp Bizkit. Andrew Leahey z serwisu AllMusic określa muzykę zespołu jako post grunge, metal alternatywny oraz heavy metal, natomiast Corey Apar z tego samego serwisu, muzykę komponowaną przez Kroegera określa jako pop alternatywny, rock alternatywny, indie rock. W wywiadzie dla PopMatters, gitarzysta grupy Alice in Chains, Jerry Cantrell tak oto wspomina wspólną trasę z zespołem Nickelback: "Szczerze mówiąc, nieźle się bawiłem z muzykami z Nickelback. Chłopaki niczego nie udają, są młodzi i pełni zapału, przebywanie w ich otoczeniu może być ekscytujące." W 2008 roku wokalista brytyjskiej grupy rockowej Coldplay, Chris Martin oświadczył, iż ma mnóstwo szacunku dla zespołu. Wokalista twierdzi, że niepochlebne opinie krytyków na temat dokonań kanadyjskiej kapeli są absolutnie nieuzasadnione. Tak oto tłumaczył swoją wypowiedź: "Chłopaki z Nickelback zbierają cięgi od ludzi, którzy przez całe życie nic nie osiągnęli – tłumaczy Martin. – Według mnie są wspaniali, mam dla nich mnóstwo szacunku. To moje ostatnie słowo."

  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Efekt gitarowy – urządzenie elektroniczne przetwarzające i modyfikujące dźwięk, stosowane przeważnie do gitary elektrycznej, jak również nazwa efektu działania takiego urządzenia.
  The State – drugi studyjny album post grungeowej grupy Nickelback, wydany pierwotnie niezależnie i jedynie w Kanadzie w 1998 roku. Jest to pierwszy album studyjny nagrany przez grupę z perkusistą Ryanem Vikedalem, który zastąpił Brandona Kroegera tuż przed sesją nagraniową. W roku 2000 album ukazał się na rynku ponownie, już nakładem wytwórni Roadrunner Records, oraz EMI. Album osiąga spory sukces zdobywając status platynowej oraz złotej płyty w USA i Kanadzie. Krążek dociera także do 130 pozycji listy Billboard 200.
  Prince George – miasto w Kanadzie, w środkowej części prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Nechako do rzeki Fraser. Około 77 tys. mieszkańców.
  Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.
  Lubbock – miasto w Stanach Zjednoczonych, w północno-zachodniej części stanu Teksas. Około 212 tys. mieszkańców (2006).
  Australian Football League (AFL) dawniej zwana Victorian Football League (VFL) to najważniejsza liga futbolu australijskiego w Australii. Jest to również najpopularniejsza liga sportowa w tym kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.439 sek.