Nicetas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nicetasimię męskie pochodzenia greckiego (Νικήτας, 'Nik-tas'), od wyrazu pospolitego ník-, 'zwycięstwo'. Jego odpowiednikiem wśród Słowian wschodnich jest imię Mikita bądź Nikita W wielu krajach (głównie anglojęzycznych) imię Nikita używane jest jako imię żeńskie.

Niketas Got, cs. Wielikomuczenik Nikita (zm. ok. 372) – uczestnik I Soboru Powszechnego w Nicei (321), męczennik chrześcijański (zwany w Bizancjum megalomartyrem ), święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.Nikita Iwanowicz Panin (ros.Ники́та Ива́нович Па́нин), (ur. 29 września 1718 w Gdańsku, zm. 11 kwietnia 1783 w Petersburgu) – polityk rosyjski, bliski współpracownik cesarzowej Katarzyny II, minister spraw zagranicznych Rosji w latach 1764-1780, zastępca wielkiego mistrza Wielkiej Loży Prowincjonalnej Iwana Perfiljewicza Jełagina.

Nicetas imieniny obchodzi 7 stycznia, 20 marca, 3 kwietnia, 5 maja i 15 września.

Znani mężczyźni o imieniu Nicetas:

 • św. Nicetas z Remezjany – biskup
 • św. Niketas Got – męczennik
 • św. Nicetas z Medikionu – opat
 • Niketas Choniates – bizantyński historyk
 • Nikita Chruszczow – radziecki polityk
 • Nikita Michałkow – rosyjski reżyser
 • Nikita Panin – rosyjski polityk
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nicetas (Niketas). DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-04-06].
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Nikita Siergiejewicz Michałkow, ros. Никита Сeргеевич Михалков (ur. 21 października 1945 w Moskwie) – radziecki oraz rosyjski aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nicetas, biskup Remezjany (zm. po 414) – wczesnochrześcijański pisarz, biskup Remezjany w latach 366-414 (dzis. Bela Palanka w Serbii), święty Kościoła katolickiego.
  Niketas Choniates lub Nicetas Choniata (Grecki: Νικήτας Χωνιάτης ur. ok. 1155 zm. w 1215 w Nicea), bizantyński historyk.
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Święty Nicetas z Medikionu (gr. Νικήτας Μηδικίου, cs. Nikita Midikijskij) lub Nicetas Wyznawca (gr. Νικήτας ο ομολογητής, cs. Nikita Ispowiednik) – opat (ur. ok. 760, zm. 824).

  Reklama