• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niania - serial telewizyjny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Mapa państw posiadających własną wersję serialu „Niania”
  Galeria postaci
  Agnieszka Dygant jako Frania Skalska zd. Maj
  Tomasz Kot jako Maksymilian Skalski
  Tamara Arciuch jako Karolina Łapińska
  Adam Ferency jako Konrad, kamerdyner
  Elżbieta Jarosik jako Teresa Maj zd. Lipiec
  Barbara Wrzesińska jako Apolonia Bąk/Lipiec (I i II seria)
  Iwona Wszołkówna jako Jolka Ząbkowska

  Nianiapolski serial komediowy w reżyserii Jerzego Bogajewicza, emitowany na antenie telewizji TVN od 10 września 2005 do 24 października 2009. Zdobywca Telekamery 2007 i 2008 z rekordową ilością głosów, w kategorii serial komediowy.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pomoc domowa (ang. The Nanny) – amerykański serial telewizyjny, realizowany w latach 1993-1999 przez sieć CBS. Nakręcono 146 odcinków. Serial w wersji oryginalnej emitowano w 90 krajach, w tym w Polsce w Polsacie, TVN 7, TV Puls i TV6. W kilkunastu krajach nakręcono też lokalne wersje tego serialu. W Polsce powstał na jego podstawie serial Niania, emitowany przez TVN.

  Serial został realizowany na licencji emitowanego w latach 90. XX wieku sitcomu The Nanny amerykańskiej sieci telewizyjnej CBS, emitowanego w Polsce pod tytułem Pomoc domowa (na antenie telewizji Polsat, TV Puls i TVN Siedem). Fabuła, intrygi oraz dialogi w polskiej wersji serialu są kopią serialu amerykańskiego – poza miejscem akcji (Warszawa) oraz polskimi imionami i nazwiskami bohaterów. Polscy realizatorzy zaangażowali do roli niani polską aktorkę Agnieszkę Dygant, o urodzie podobnej do jej amerykańskiego pierwowzoru, Fran Drescher. Widownia serialu sięgała ponad 4 mln widzów.

  Hydraulik – zawód związany z montażem, instalacją i naprawą instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Zdjęcia do serialu były realizowane od 22 lipca 2005 do 25 lutego 2009. W polskiej wersji niektóre odcinki są pomijane (głównie z pierwszych serii) i tak zamiast 147 odcinków (oryginał) w Polsce było ich 134. W Polsce zaręczyny odbyły się już w 105 odcinku. W Polsce serie mają po 15 odcinków (z wyjątkiem serii 8, która ma 14 odcinków). W Polsce zrealizowano 134 odcinki oryginału.

  Elektryk – zawód związany z montażem i naprawą instalacji elektrycznych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych.Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.

  W październiku 2008 Fran Drescher, odtwórczyni roli zwariowanej niani Fran Fine w oryginalnej wersji serialu, odwiedziła Polskę, a także spotkała się z ekipą Niani w związku z setnym odcinkiem serialu, w którym pojawia się na końcu (seria VII, odc. 10 pt. Miłość aż po Hel wyemitowanym 15 listopada 2008). Była zachwycona dekoracjami, doborem obsady oraz tym, jak bardzo polska wersja jest zbliżona do amerykańskiego oryginału sitcomu. Serial zyskał także uznanie producenta oryginału – Sony Columbia Pictures Television International. Polska adaptacja sitcomu została uznana przez nich za wersję najbardziej zbliżoną do wersji amerykańskiej spośród wszystkich udzielonych licencji.

  Pracoholizm (uzależnienie od pracy; ang. workaholism) – rodzaj uzależnienia psychicznego (ang. psychological dependence), objawiającego się obsesyjną i wewnętrzną potrzebą ciągłego wykonywania pracy, kosztem innych czynności, również rodziny, snu i odpoczynku.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 2 Bohaterowie
 • 2.1 Rodzina Majów
 • 2.2 Rodzina Skalskich
 • 2.3 Pozostali
 • 3 Główne role
 • 4 Spis odcinków
 • 5 Oglądalność
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Taksówka – środek transportu miejskiego, licencjonowany samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą, nieposiadający z góry określonych tras.
  Poniżej znajduje się lista odcinków serialu Niania, którego pierwowzorem był amerykański serial pt. Pomoc domowa. Autorami scenariusza wersji oryginalnej są Peter Marc Jacobson, Robert Sternin i Prudence Fraser, zaś polska wersja scenariusza jest dokładną kopią wersji amerykańskiej. Reżyserem serialu jest Jerzy Bogajewicz, a główne role grają Agnieszka Dygant i Tomasz Kot.
  Tamara Arciuch (ur. 24 marca 1975 w Skierniewicach) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jej mężem był Bernard Szyc, z którym ma syna Krzysztofa (ur. 1999). Obecnie związana z aktorem Bartłomiejem Kasprzykowskim, mają syna Michała (ur. 15.czerwca 2009).
  Bogdan Rymanowski (ur. 17 października 1967 w Krakowie) – polski dziennikarz telewizyjny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.