Niania (polski serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galeria postaci
Agnieszka Dygant jako Frania Skalska z d. Maj
Tomasz Kot jako Maksymilian Skalski
Tamara Arciuch jako Karolina Łapińska
Adam Ferency jako Konrad, kamerdyner
Elżbieta Jarosik jako Teresa Maj z d. Lipiec
Barbara Wrzesińska jako Apolonia Bąk/Lipiec (I i II seria)
Iwona Wszołkówna jako Jolka Ząbkowska

Nianiapolski serial komediowy w reżyserii Jerzego Bogajewicza, emitowany na antenie telewizji TVN od 10 września 2005 do 24 października 2009, oparty na amerykańskim oryginale The Nanny na licencji CBS, który emitowany był w latach 90. XX w.

Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym. Fala zbrodni – polski serial kryminalno-sensacyjny, emitowany w telewizji Polsat od 7 listopada 2003 do 7 lutego 2008, realizowany na licencji szwedzkiej firmy Jarowskij Enterprises AB (w Szwecji jego odpowiednik nosił tytuł Brottsvåg). Serial cechuje się dużą ilością akcji, brutalnością i często padającymi wulgaryzmami.

Produkcja serialu[ | edytuj kod]

Scenariusz serialu został oparty na oryginalnej wersji skryptu napisanej przez Petera Marca Jacobsona i Fran Drescher, odtwórczynię głównej roli (Fran Fine) w amerykańskiej wersji. W tytułową postać w polskiej adaptacji wcielała się Agnieszka Dygant. W każdym odcinku występowała gościnnie znana postać ze świata show-biznesu, łącznie blisko 300 osobistości.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Zdjęcia do serialu realizowano od 19 lipca 2005 do 25 lutego 2009 w studiu nagraniowym Farat Film. Zrealizowano łącznie 134 z 147 oryginalnych odcinków, które podzielono na 9 sezonów po 15 odcinków w każdym. Jesienią 2008 zrealizowano 100. odcinek serialu, co było okazją do przylotu do Polski twórców oryginału. Serial zyskał uznanie Fran Drescher, a także głównego producenta, Sony Columbia Pictures Television International, który ocenił polską adaptację jako wersję najbardziej zbliżoną do oryginału spośród wszystkich udzielonych licencji.

Introwersja i ekstrawersja - pojęcia wprowadzone przez Carla Gustava Junga (na podstawie teorii temperamentów fizjologicznych Kretschmera) w pracy Psychologische Typen (Typy psychologiczne (1921)), a zmodyfikowane przez Eysencka w teorii temperamentu PEN oraz Costę i McCRae w modelu Wielkiej Piątki.Marian Opania (ur. 1 lutego 1943 w Puławach) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, wykonawca piosenki aktorskiej, artysta kabaretowy.

Oglądalność serialu sięgała ponad 4 mln widzów. Niania została dwukrotnie nagrodzona Telekamerą w kategorii „najlepszy serial komediowy”: w 2007 (197 947 głosów) i 2008, a także zajęła drugie miejsce w 2009.

W 2019 Telewizja Polsat wykupiła na wyłączność prawa do pokazywania serialu od TVN. Od 10 czerwca 2019 roku do 8 lutego 2020 roku i od 21 grudnia 2020 roku serial emitowany jest w Super Polsacie, od 3 marca 2020 roku w Polsat CC Extra, od 6 kwietnia w Polsat Seriale i Polsat Café.

Fabuła[ | edytuj kod]

30-letnia Franciszka Maj (Agnieszka Dygant) traci pracę w salonie sukien ślubnych, który prowadził jej niedoszły narzeczony, Daniel Jarosiński (Wojciech Medyński/Artur Dziurman). Jako akwizytorka kosmetyków oferuje towar w domu rodziny Skalskich, w momencie, gdy trwały poszukiwania opiekunki dla dzieci bogatego producenta telewizyjnego, Maksymiliana (Tomasz Kot). Ostatecznie otrzymuje tę posadę, stając się nianią trójki dzieci wdowca: zamkniętej w sobie Zuzi (Emilia Stachurska), urwisa Adasia (Roger Karwiński) i nieśmiałej Małgosi (Maria Maciejowska).

Pomoc domowa (ang. The Nanny) – amerykański serial telewizyjny, realizowany w latach 1993-1999 przez sieć CBS. Nakręcono 146 odcinków. Serial w wersji oryginalnej emitowano w 90 krajach, w tym w Polsce w Polsacie, TVN 7, TV Puls i TV6. W kilkunastu krajach nakręcono też lokalne wersje tego serialu. W Polsce powstał na jego podstawie serial Niania, emitowany przez TVN.Super Polsat – kanał telewizyjny Telewizji Polsat, który emisję rozpoczął 2 stycznia 2017, zastępując Polsat Sport News drogą naziemnej telewizji cyfrowej (w drugim multipleksie). 15 maja 2017 roku kanał (wspólnie z TV6) rozpoczął nadawanie w standardzie HDTV drogą satelitarną.

W czasie opieki nad dziećmi pracodawca i niania zakochują się w sobie. Ich relacje tym bardziej nie są łatwe, bo dzielą ich różnice klasowe i poglądy na różne sprawy, przy czym często nie mogą się dogadać. Rodzinie towarzyszy kamerdyner Konrad (Adam Ferency), często wykazujący się większą bystrością i inteligencją niż jego pracodawca. Ciągłym obiektem złośliwych dowcipów i docinków kamerdynera jest współpracownica Maksymiliana, Karolina Łapińska (Tamara Arciuch), która bezskutecznie zabiega o względy Skalskiego.

Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Artur Karol Dziurman (ur. 31 maja 1964 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i głosowy, także reżyser.
Pracoholizm (uzależnienie od pracy; ang. workaholism) – rodzaj uzależnienia psychicznego (ang. psychological dependence), objawiającego się obsesyjną i wewnętrzną potrzebą ciągłego wykonywania pracy, kosztem innych czynności, również rodziny, snu i odpoczynku.
Polsat Seriale – tematyczna stacja Telewizji Polsat, która została uruchomiona 6 kwietnia 2020 roku o godz. 6:00. Emituje polskie filmy i seriale, zarówno produkcji Telewizji Polsat, jak i innych polskich nadawców. Stacja jest dostępna na satelitarnych platformach Cyfrowy Polsat i Platforma Canal+ oraz w sieciach kablowych.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Peter Marc Jacobson (ur. 27 października 1957 w Nowym Jorku) - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent telewizyjny żydowskiego pochodzenia. Znany z produkcji popularnych sitcomów, m.in. Pomocy domowej i Szczęśliwi rozwodnicy. W roku 1999 dokonał coming outu jako gej.
Otępienie (demencja; łac. dementia) – spowodowane uszkodzeniem mózgu znaczne obniżenie się sprawności umysłowej. Istnieje wiele definicji i kryteriów otępienia, ponieważ istnieją spory, kiedy obniżenie sprawności umysłowej staje się już otępieniem. Wbrew niektórym potocznym opiniom otępienie nie jest normalnym objawem procesów starzenia się.

Reklama