Niania
Mamka – kobieta zawodowo trudniąca się karmieniem własną piersią cudzych dzieci (noworodki i niemowlęta), które nie są z nią biologicznie spokrewnione. Zwykle pełni też rolę ich niani i opiekunki i pobiera za te czynności wynagrodzenie. W związku z taką funkcją okres laktacji mamki bywa znacznie przedłużony w stosunku do okresu typowego dla przeciętnej matki.Pomoc domowa (ang. The Nanny) – amerykański serial telewizyjny, realizowany w latach 1993-1999 przez sieć CBS. Nakręcono 146 odcinków. Serial w wersji oryginalnej emitowano w 90 krajach, w tym w Polsce w Polsacie, TVN 7, TV Puls i TV6. W kilkunastu krajach nakręcono też lokalne wersje tego serialu. W Polsce powstał na jego podstawie serial Niania, emitowany przez TVN.
Guwernantka – nauczycielka domowa, czasem pełniąca również rolę ochmistrzyni. W Polsce guwernantkom powierzano zazwyczaj naukę i wychowanie młodszych dzieci, w wieku przedszkolnym. Najważniejszym przedmiotem nauczanym przez guwernantki i guwernantów były podstawy języka francuskiego. Stanowisko guwernantki było często jedynym sposobem zarobkowania dla niezamożnych a wykształconych niezamężnych kobiet.


Opiekunka dziecka, także: opiekun dziecka, niania, niańka – zazwyczaj kobieta zawodowo trudniąca się opieką oraz wychowywaniem cudzych dzieci, które nie są z nią biologicznie spokrewnione. Przeważnie zajmuje się dziećmi należącymi do jednej rodziny i pobiera za te czynności wynagrodzenie.
W zależności od ich sytuacji i sytuacji ich pracodawców nowoczesne nianie mogą mieszkać w domu rodziny pracodawcy lub dojeżdżać do pracy tak jak zwykli pracownicy. W polskich warunkach spotyka się także takie sytuacje, że dzieci dowożone (i odwożone) są do domu niani przez rodziców i przebywają tam tylko przez określony czas (podobnie jak w przedszkolu). Zdarza się też, że niania opiekuje się jednocześnie dziećmi należącymi do kilku rodzin, a także jej własnymi.
W tradycyjnym pojmowaniu niania była jedną ze służących w wielkim domu należącym do bogatych ludzi i podlegała bezpośrednio pani tego domu. Termin niania może odnosić się także do opiekuna do dzieci płci męskiej. Ponieważ w dawnych czasach rolę niani pełniły przeważnie kobiety, w języku polskim nie ma męskiego odpowiednika tego słowa.
Guwernantka, w przeciwieństwie do niani, koncentrowała się głównie na nauce powierzonych jej opiece dzieci.
Zawód niani uregulowała w polskim prawie ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3.
W obecnych czasach zawód niani bardzo mocno się rozwinął przechodząc częściowo do sieci. Usługi rozwinęły się o porady internetowe wiele niań postanowiło również dzielić się swoimi spostrzeżeniami i sposobami bezpośrednio z rodzicami za pomocą platform społecznościowych. Obecnie zawód niani ma bardzo duży wpływ na wychowanie dzieci. Obecnie nianie realizują się aktywnie w różnych tematach związanych z dziećmi. Wiele z nich postanawia przekazywać swoją wiedzę w formie blogów i innych kanałów internetowych.
Zawód niani ma przed sobą świetlaną przyszłość bo jego wkład w kształtowanie młodzieży może być ogromny.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Dz.U. z 2021 r. poz. 75
- Wykapana Niania, www.facebook.com [dostęp 2021-01-29] (pol.).
- Bajki Wykapanej Niani [dostęp 2021-01-29] .