• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niagara Falls - Nowy Jork  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Senekowie (ang. Seneca) – plemię Indian północnoamerykańskich należące do Ligi Irokezów. W przeszłości zamieszkiwali tereny w okolicy Wielkich Jezior, najdalej na zachód ze wszystkich sześciu plemion konfederacji irokeskiej.Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.

  Niagara Falls – miasto położone w Stanach Zjednoczonych, stanie Nowy Jork, hrabstwie Niagara, nad Niagarą, która jest naturalną granicą pomiędzy Kanadą i USA oraz bezpośrednio sąsiadującymi ze sobą miastami Niagara Falls w Kanadzie i Niagara Falls w Stanach Zjednoczonych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Migracja z Europy na obszary dzisiejszego Niagara Falls rozpoczęła się w XVII w. Pierwszymi Europejczykami, których wizytę na tych terenach udokumentowano, byli Francuz Robert de la Salle, któremu towarzyszył belgijski duchowny Louis Hennepin – pierwszy znany Europejczyk, który ujrzał wodospad Niagara.
  Napływ białej ludności na tereny dzisiejszego Niagara Falls mógł być powodem rozpoczęcia otwartego konfliktu z i tak wrogo nastawionymi rdzennymi mieszkańcami o kuśnierstwo.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Robert Moses (ur. 18 grudnia 1888 w New Haven, zm. 29 lipca 1981 w Nowym Jorku) – amerykański urbanista, pracujący głównie na obszarze nowojorskiej metropolii. Realizowane przez niego projekty, ze względu na ich skalę oraz rozmach, porównywane są do dziewiętnastowiecznej przebudowy Paryża, samego Mosesa zaś do ich twórcy, barona Georgesa Haussmanna. Robert Moses to jeden z najbardziej kontrowersyjnych urbanistów w historii Stanów Zjednoczonych.

  Miasto Niagara Falls zostało utworzone 17 marca 1892 roku z wiosek, które były częścią miasta Niagara. Ustawę zakładającą miasto podpisał gubernator stanu Nowy Jork, Roswell Flower. Thomas Vincent Welch(ang.), który należał do zgromadzenia ustawodawczego Nowego Jorku i – co ważniejsze – który był z pochodzenia Irlandczykiem, poprosił gubernatora, aby ustawę tą podpisano w Dzień św. Patryka.
  Na pierwszego burmistrza miasta Niagara Falls wybrano George’a W. Wright’a.

  Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sektory: usługi, przemysł, rolnictwo.Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

  Historyczna zabudowa miasta z czasem została otoczona przez fabryki, które czerpały moc z opadających wód wodospadu.
  Pod koniec XIX w. miasto było obszarem ciężkiego przemysłu, co w dużej mierze wynikało z ogromnego potencjału oferowanego przez szybko płynącą rzekę Niagara. W mieście włożono wiele pracy, aby jak najlepiej wykorzystać jej potencjał. Turystyka w Niagara Falls była drugoplanowa, podczas gdy przemysł był głównym źródłem zatrudnienia i podstawą gospodarki.

  Roswell Pettibone Flower (ur. 7 sierpnia 1835 w Theresa, hrabstwo Jefferson, Nowy Jork, zm. 12 maja 1899 w Eastport, Nowy Jork), polityk amerykański, członek Partii Demokratycznej, gubernator stanu Nowy Jork, deputowany do Izby Reprezentanów.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  W 1927 roku miasto zajęło wioskę La Salle z Miasta Niagara, nazwaną na cześć Roberta de la Salle.

  We wczesnych latach XX w. centrum dla turystyki stała się ulica Falls Street – ruchliwa, z czasem stała się główną częścią miasta. Pomimo, iż dziś już ta ulica nie gra tak ważnej roli jak kiedyś, miejscowe władze oraz prywatne spółki dokładają starań, aby ponownie ożywić i przywrócić blask tej historycznej arterii.

  Niagara – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 219,846 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).Niagara (ang. Niagara Falls, [naɪˈægrə]; fr. Chutes Niagara) – wodospad na rzece Niagara, na granicy Kanady, prowincja Ontario i USA, stan Nowy Jork.

  Lata 50. i wczesne lata 60. były czasem ożywienia gospodarczego, gdy przemysł znów zawitał do miasta aby skorzystać z oferowanej mocy hydroelektrycznej, czego powodem było rosnące zapotrzebowanie na prąd w domach i na taśmach produkcyjnych. Papiery, gumy, plastiki, petrochemikalia oraz materiały ścierne były głównymi wytworami fabryk ulokowanych w mieście.
  Ten krótki okres dobrobytu zakończył się w połowie lat 60., gdy lokalny Projekt Schoellkopf (Schoellkopf Power Project) na rzece Niagara upadł, kończąc przemysłową erę.
  Co ciekawe, to nie Niagara Falls głównie korzystała z możliwości rzeki Niagary – większość wytworzonej mocy wykorzystano jako zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania Nowego Jorku. Aby nadal korzystać z potencjału hydroelektrycznego rzeki, nowojorski urbanista Robert Moses zbudował nową elektrownie w pobliskim Lewiston.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.

  Zaczynając w 1920 roku na miejscu przyszłej dzielnicy mieszkaniowej zaczęto składować chemiczne odpady (później również toksyczne odpady przemysłowe). W 1978 roku dzielnica Love Canal(ang.) przykuła uwagę mediów, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter powiadomił Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego o tamtejszej złej sytuacji i konieczności przemeldowania setek mieszkańców. Rozporządzenie Superfund, które stawiało się za osobami, rodzinami i społeczeństwem dotkniętymi problemem ciężkich zanieczyszczeń toksycznych, było w 1980 odpowiedzią na sytuację Kanału Miłosnego.

  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Dzielnica Love Canal była świadkiem odwrócenia fortun, jako że kiedyś taniej było produkować w Niagara Falls, tak teraz o wiele taniej jest korzystać z usług i towarów sprowadzanych z zagranicy. Fabryki zamknięto, a liczba mieszkańców od tamtej pory spadła dwukrotnie, gdyż ludzie pracujący fizycznie umknęli z miasta w poszukiwaniu pracy. Gdy gospodarka miasta upadała spróbowano wdrożyć w życie nieudany plan rewaloryzacji zabudowy miejskiej, który w rezultacie spowodował załamanie się Falls Street oraz regionu turystycznego.

  Materiał ścierny - materiał służący do obróbki powierzchni wykorzystujący właściwości ziarna ściernego. Jako ziarno ścierne w procesie produkcji wykorzystywane są korund, węglik krzemu, azotek boru lub diament. Materiały ścierne wytwarzane są przede wszystkim w postaci arkuszy papieru ściernego, taśm, krążków, gąbek ściernych lub włókniny.Tworzywa sztuczne – materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Termin „tworzywa sztuczne” funkcjonuje obok niepoprawnych często stosowanych żargonowych określeń takich jak np. plastik. Najbardziej poprawnym terminem obejmującym wszystkie materiały zawierające jako główny składnik polimer, bez rozróżniania, czy jest on pochodzenia sztucznego czy naturalnego, jest określenie „tworzywa polimerowe”.

  W 1995 roku władze miasta Niagara Falls zostały oskarżone w NAACP (Krajowym Stowarzyszeniu Postępu Ludzi Kolorowych). NAACP oskarżyło miasto o łamanie drugiej sekcji ustawy Voting Rights Act of 1965(ang.). W tym czasie władze miasta Niagara Falls składały się z burmistrza, który pełnił jednocześnie funkcje przewodniczącego oraz siedmiu członków rady miejskiej. NAACP stwierdziło ponadto, iż miasto nie dało wystarczającej reprezentacji Afroamerykanom zamieszkującym Niagara Falls, którzy stanowili 15,58% ogólnej populacji. Sąd orzekł wyrok na korzyść miasta, które zachowało swój system rządów.

  Jimmy Carter, właściwie James Earl Carter, junior (ur. 1 października 1924 w Plains) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, 39. Prezydent USA w latach 1977 do 1981, a także międzynarodowy działacz humanitarny i na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2002, baptysta, Człowiek Roku 1976 według magazynu „Time” oraz autor wielu książek.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Obecnie głównym źródłem utrzymania państwa jest turystyka.

  W 2004 roku Senekowie otworzyli Seneca Niagara Casino(ang.), tym samym tworząc pośrodku miasta suwerenny teren dla Indian północnoamerykańskich.

  Na początku 2010 roku były burmistrz miasta Niagara Falls Vincent Anello został oskarżony o korupcję na szczeblu federalnym. Anello, będąc z zawodu mistrzowskim elektrykiem, został skazany również na 13 miesięcy pozbawienia wolności za oszustwo w związku z rentą z International Brotherhood of Electrical Workers(ang.).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. René-Robert Cavelier de La Salle (ur. 21 listopada 1643 w Rouen we Francji, zamordowany 19 marca 1687 w Teksasie) – francuski odkrywca delty Missisipi i badacz Ameryki Północnej.

  Pogarszająca się sytuacja miasta stała się tematem z okładki magazynu Bloomberg Businessweek.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Niagara Falls - miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, nad rzeką Niagara, która tworzy granicę między Kanadą i USA. Po drugiej stronie rzeki znajduje się amerykańskie miasto Niagara Falls w stanie Nowy Jork.
  Guma – rozciągliwy materiał, elastomer chemicznie zbudowany z alifatycznych łańcuchów polimerowych (np. poliolefin), które są w stosunkowo niewielkim stopniu usieciowane w procesie wulkanizacji. W przemyśle, terminem "guma" obejmuje się czasami w uproszczeniu wszystkie rodzaje stałych elastomerów.
  Przemysł ciężki – dział gospodarki związany m.in. z produkcją maszyn i półproduktów. W przeważającej większości produkuje on na potrzeby innych przemysłów, a nie konsumentów. Tradycyjnie przeciwstawiany przemysłowi lekkiemu. Bywa powodem zanieczyszczenia środowiska.
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Linia produkcyjna albo linia montażowa – zespół stanowisk roboczych (maszynowych, ręcznych lub mieszanych) ugrupowanych według kolejności operacji procesu technologicznego. Na linii produkcyjnej części są łączone w główny produkt o wiele szybciej niż w przypadku produkcji rzemieślniczej. Linie produkcyjne to podstawa produkcji masowej. Zapoczątkował je amerykański koncern Ford.
  Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (ang. Federal Emergency Management Agency) - amerykańska agencja, od 2003 roku podlegająca Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA, odpowiadająca za zarządzanie kryzysowe. Jej obecnym administratorem jest William Craig Fugate.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.