• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niżny Nowogród  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  FSO Warszawa – polski samochód osobowy produkowany w latach 1951–1973 w FSO (w warszawskiej fabryce na Żeraniu) na licencji radzieckiego samochodu Pobieda. Był to pierwszy w powojennej historii Polski samochód produkowany seryjnie. Gamę jednostek napędowych stanowiły dwa benzynowe silniki R4 o pojemności skokowej 2120 cm³, dolnozaworowy M-20 i górnozaworowy S-21. Moment obrotowy przekazywany był poprzez suche jednotarczowe sprzęgło, 3-biegową manualną skrzynię biegów (od 1971 w niewielkiej liczbie egzemplarzy skrzynia 4-biegowa) i wał napędowy na oś tylną. Pierwsze Warszawy (M20, 200, 201 i 202) charakteryzowały się 4-drzwiowym "garbatym" nadwoziem typu fastback. Od 1964 roku produkowana była wersja sedan, zaś od 1965 roku 5-drzwiowe kombi. Przez cały okres produkcji Warszawa poddawana była licznym modernizacjom.Zdzisław Lubomirski herbu Szreniawa bez Krzyża, książę (ur. 4 kwietnia 1865 w Niżnym Nowogrodzie, zm. 31 lipca 1943 w Małej Wsi) – polski prawnik, polityk i działacz społeczny; prezydent Warszawy, członek Rady Regencyjnej, właściciel dóbr Mała Wieś. Odegrał wybitną rolę w czasach Królestwa Polskiego (regencyjnego).

  Niżny Nowogród, ros. Нижний Новгород (w latach 1932–1990 – Gorki) – miasto wydzielone w Rosji, stolica Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego i obwodu niżnonowogrodzkiego, położone nad Wołgą, u ujścia Oki; wielki ośrodek przemysłowy w Regionie Wołżańsko-Wiackim, port lotniczy.

  Niżny Nowogród Dworzec Moskiewski (ros. Нижний Новгород-Московский (вокзал)) – dworzec kolejowy w Niżnym Nowogrodzie, w obwodzie niżnonowogrodzkim, w Rosji. Stacja kolejowa posiada 5 peronów. Do 30 marca 2010 w systemie kolejowym nosiła ona nazwę "Gorki-Moskiewski" (Горький-Московский), od nazwy miasta jaka obowiązywała w latach 1932-1990. Taka nazwa pojawiała się też na biletach na pociągi do tej stacji.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Ośrodek przemysłowy, głównie samochodowy (GAZ), maszynowy, chemiczny, metalurgiczny, stoczniowy.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zabytki
 • 3 Transport
 • 4 Sport
 • 5 Osoby urodzone w mieście
 • 6 Miasta partnerskie
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Popiersie Aleksandra Puszkina (ros. Бюст А. С. Пушкина) – popiersie rosyjskiego poety, dramaturga i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu rosyjskiego, Aleksandra Puszkina, znajdujące się w Niżnym Nowogrodzie, w Federacji Rosyjskiej.
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
  Region Wołżańsko-Wiacki (ros. Во́лго-Вя́тский экономи́ческий райо́н Wołgo-Wiatskij ekonomiczeskij rajon) – jeden z dwunastu regionów ekonomicznych Rosji. Powierzchnia regionu wynosi ponad 265 tysięcy km kwadratowych, to obszar zaledwie 3 tys km² mniejszy od obszaru Nowej Zelandii. Region zamieszkuje około 7 517 700 ludzi (dane z 2010 roku), przy gęstości zaludnienia 32 osób/km ², z czego 70% populacji mieszka w miastach.
  Matanzas to miasto i port na Kubie, nad Zatoką Matanzas (hiszp.: Bahia de Matanzas), która jest częścią Cieśniny Florydzkiej, ośrodek admistracji prowincji o tej samej nazwie. Matanzas znajduje się 90 km na wschód od Hawany i 32 km na zachód od ośrodka turystycznego Varadero. Miasto zamieszkuje 143,7 tys. mieszkańców (2004).
  Wołga (ros. Волга, mar. Jul, tat. Idel, łac. Rha) – wielka rzeka w Rosji przeduralskiej. Długość – 3531 km, powierzchnia zlewni – 1380 tys. km², średni roczny przepływ u ujścia 8060 m³/s (254,35 km³ rocznie). Największa i najdłuższa rzeka Europy i Rosji przeduralskiej, największa i najdłuższa na świecie rzeka uchodząca do jeziora. Płynie wyłącznie przez Rosję, tylko skrajne wschodnie ramię delty – Kigacz wyznacza granicę z Kazachstanem. W wyniku prowadzonej w czasach radzieckich budowy licznych zbiorników retencyjnych i regulacji koryta, bieg Wołgi został skrócony o ponad 160 km.
  Daniił Trifonow (ros. Даниил Трифонов, ur. 5 marca 1991 w Niżnym Nowogrodzie) – rosyjski pianista; laureat wielu międzynarodowych konkursów muzycznych.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.