NexGen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NexGen – przedsiębiorstwo produkujące procesory. Jeden z bardziej znanych produktów firmy to Nx5x86, jeden z klonów procesorów zgodnych z x86. Sprzedawany jako konkurencja dla wchodzącego na rynek Pentium. Od strony programowej był to nieco poprawiony 80386, z punktu widzenia konstrukcji wewnętrznej – procesor RISC. W Polsce był sprzedawany m.in. w zestawach Optimus. Wydajnością ustępował układom Intela (zwłaszcza w operacjach zmiennoprzecinkowych – posiadał zewnętrzny koprocesor). Zegar do ok. 100 MHz. Krytykowano problemy ze zgodnością z oryginałem przy niektórych aplikacjach (zwłaszcza gry). Firma NexGen została przejęta przez AMD, a na bazie Nx6x86 powstał układ AMD K6.

Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • AMD: procesor Nx586 (ang.)
  • Strona cpu-world: procesor Nx586 (ang.)
  • Opis komputera Optimus z procesorem NexGen Nx586 (ang.)
  • x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC, zapoczątkowana przez i wstecznie zgodna z 16-bitowym procesorem 8086, który z kolei wywodził się z 8-bitowego układu 8085. Nazwa architektury wywodzi się od nazw pierwszych modeli z tej rodziny, których numery kończyły się liczbą 86.Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.
    Reklama