• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Newski Prospekt

  Przeczytaj także...
  Piotr I Aleksiejewicz Wielki, ros. Пётр I Алексеевич (ur. 30 maja/9 czerwca 1672 w Moskwie, zm. 28 stycznia/8 lutego 1725 w Sankt Petersburgu). Syn Aleksego (1645-1676), z dynastii Romanowów.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Newski Prospekt ok. 1890
  Newski Prospekt
  Newski Prospekt nocą

  Newski Prospekt (ros. Не́вский проспе́кт) – główna ulica Petersburga. Zaplanowana przez Piotra Wielkiego.

  Aleja łączy budynek Admiralicji, Dworzec Moskiewski i Sobór Aleksandra Newskiego. Przy Newskim Prospekcie znajdują się m.in. neoklasyczny Sobór Kazański, Dom Knigi, monument Katarzyny II, Grand Hotel Europa, Rosyjska Narodowa Biblioteka.

  Ulica przekracza rzekę Fontankę po zbudowanym w latach 1839-1841 moście Aniczkowskim, ozdobionym posągami koni dłuta Jerzego Klodta von Jürgensburga. Most ten udekorowano w 1842 dwiema identycznymi grupami jeźdźców prowadzących ujarzmione konie - brązowe rzeźby stanęły po stronie wschodniej mostu, a ich identyczne kopie z gipsu po stronie zachodniej. Rzeźby gipsowe dwukrotnie miano zastąpić brązowymi, jednak posągi cieszyły się tak ogromną popularnością, że dwukrotnie car ofiarował je w prezencie: cesarzowi Niemiec do Berlina oraz królowi Królestwa Obojga Sycylii do Neapolu. Ostatecznie autor wykonał na drugi kraniec mostu dwa zupełnie nowe posągi umieszczone na moście w 1851 roku. Zamiast grupy Dioskurów, powstał nowy temat - 4 etapy ujarzmienia konia.

  Rewolucja październikowa w Rosji (według terminologii sowieckiej Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa) – określenie, stosowane na:Neoklasycyzm (neo- + klasycyzm – łac. classicus pierwszorzędny) – zespół różnorodnych tendencji w sztuce, literaturze, muzyce i architekturze nawiązujących do nurtu klasycystycznego, renesansu lub baroku, pojawiających się na przestrzeni wieków XIX i XX.

  W latach 1918-1944 Newski Prospekt nazywał się Aleja 25 Października, na cześć Rewolucji Październikowej.

  Linki zewnętrzne[]

 • English site on the Nevsky Prospekt (en)
 • Nocne zdjęcia - Nevsky Avenue (en)
 • Świątynie na Newskim Prospekcie (en)
 • Pałace Newskim Prospekcie (en)
 • Przypisy

  1. Newski Prospekt Petersburg. Za mostem Aniczkowskim http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,12398102,Newski_Prospekt_Petersburg__Za_mostem_Aniczkowskim.html [dostęp 13.12.2012]
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Katarzyna II Wielka (ur. 2 maja 1729 w Szczecinie – zm. 17 listopada 1796 w Petersburgu) – księżniczka anhalcka Zofia Fryderyka Augusta, , żona wielkiego księcia, później cesarza rosyjskiego Piotra III, a po dokonaniu zamachu stanu samodzielna cesarzowa Rosji w latach 1762-1796. Podziwiana przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy i sprzyjanie oświeceniu, nazywana przez nich „Semiramidą Północy”, w rzeczywistości rządziła niezwykle twardą ręką. Zezwoliła szlachcie na handel chłopami i zsyłanie buntowników na Syberię, krwawo stłumiła bunty kozackie i chłopskie. Uczestniczyła w rozbiorach Polski.Fontanka (ros. Фонтанка) - rzeka w Petersburgu o długości 6,7 km i szerokości dochodzącej do 70 m. Stanowi lewy dopływ Newy i przepływa przez całe centrum miasta. Nabrzeże Fontanki jest usiane byłymi rezydencjami szlachty rosyjskiej. Początkowo rzeka była nazywana Bezimiennym potokiem (Безымянный ерик). W 1719 zaczęto używać obecnej nazwy, która miała związek z tym, iż jej rzeki dostarczały wodę do licznych fontann znajdujących się w Ogrodzie Letnim. Do połowy XVIII w. Fontanka wyznaczała południowe granice miasta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.