• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Newport - Walia

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Usk (wal. Afon Wysg) – rzeka w południowej Walii (Wielka Brytania) o długości ok. 100 km, mająca źródła w Górach Kambryjskich. Przepływa przez miejscowość Usk. Uchodzi do Morza Celtyckiego poprzez Kanał Bristolski przy mieście Newport.
  Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:

  Newport (wal. Casnewydd) – miasto w Wielkiej Brytanii (Walia), od 2002 posiadające status city, samodzielna jednostka administracyjna (principal area), port przy ujściu rzeki Usk do Kanału Bristolskiego. Około 139,6 tys. mieszkańców.

  Kanał Bristolski (ang. Bristol Channel, wal. Môr Hafren) – zatoka Oceanu Atlantyckiego u południowo-zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Podział miasta[]

  Miasto Newport jest podzielone na 20 dystryktów: Allt-yr-yn, Alway, Beechwood, Bettws, Caerleon, Gaer, Graig, Langstone, Llanwern, Liswerry, Malpas, Marshfield, Pillgwenlly, Ringland, Rogerstone, Shaftesbury, St. Julian’s, Stow Hill, Tredegar Park, Victoria.

  Ludność[]

  Większość (71,9%) ludności Newport jest chrześcijanami, zaś 2,6% to muzułmanie. Znajduje się tu 7 meczetów i 50 kościołów.

  Newport Stadium – stadion piłkarski, położony w Newport, Wielka Brytania. Oddany został do użytku w 1993 roku, kosztem siedmiu milionów funtów. Od tego czasu swoje mecze na tym obiekcie rozgrywają zespoły: Newport County A.F.C., Llanwern A.F.C. i Newport Harriers A.C. Jego pojemność wynosi 5 000 miejsc. Rekordową frekwencję, wynoszącą 4 660 osób, odnotowano w 2006 roku podczas meczu pucharowego pomiędzy Newport County a Swansea City.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.

  Sport[]

  Znajduje się tu klub rugby Newport Rugby Club, piłki nożnej – Newport County A.F.C. oraz żużlowy – Newport Wasps, a także stadion Newport Stadium. Jednym z ważniejszych wydarzeń sportowych w mieście jest turniej snookera Welsh Open. W 2010 w okolicy odbył się turniej golfowy Ryder Cup.

  Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.Golf – sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłki do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.

  Osoby urodzone w Newport[]

 • Desmond Llewelynbrytyjski (walijski) aktor, występował w roli Q w serii filmów o Jamesie Bondzie
 • Miasta partnerskie[]

 • Niemcy Heidenheim an der Brenz, Niemcy
 • Gruzja Kutaisi, Gruzja
 • Chińska Republika Ludowa Kuangsi, Chiny
 • Stany Zjednoczone Annapolis, Stany Zjednoczone
 • Przypisy

  1. Diamond Jubilee: Bolton and Stockport unsuccessful in city bids (ang.). BBC News Manchester, 14 marca 2012. [dostęp 10 maja 2013].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Q – fikcyjna postać znana z książek i filmów o Jamesie Bondzie. Q (oznaczające Quartermaster), podobnie jak M to litera-kod określająca stanowisko. Q jest szefem Q Branch, fikcyjnego wydziału naukowo-rozwojowego brytyjskiego wywiadu. W powieściach Iana Fleminga postać ta pojawia się zwykle przelotnie, duży sukces nastąpił dopiero w serii filmów. Q pojawia się również w powieściowych kontynuacjach autorstwa Johna Gardnera oraz Raymonda Bensona. Występuje we wszystkich produkcjach filmowych z Bondem w roli głównej oprócz "Dr.No" ,1962, Żyj i pozwól umrzeć (Live and Let Die, 1973), Casino Royale (2006) oraz Quantum of Solace (2008).Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang (Kuangsi, Guangxi Zhuang, chiń. upr.: 广西壮族自治区; chiń. trad.: 廣西壯族自治區; pinyin: Guǎngxī Zhuàngzú Zìzhìqū) – region autonomiczny w południowej części Chin. Kuangsi graniczy z prowincjami: Junnan - na zachodzie, Kuejczou - na północy, Hunan - na północnym wschodzie, Guangdong - na południowym wschodzie. Na południowym zachodzie ma wspólną granicę z Wietnamem a od południa przylega do Zatoki Tonkińskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kutaisi (gruz. ქუთაისი, nazwy antyczne: Aea/Aia, Kutatisi) – miasto w zachodniej Gruzji, w prowincji Imeretia nad rzeką Rioni, na wysokości 125 – 300 m n.p.m. Około 182,5 tys. mieszkańców, drugie pod względem wielkości miasto Gruzji. Siedziba Parlamentu Gruzji . Oddalone od stolicy – Tbilisi ok. 221 km; lotnisko Kopitnari leży 14 km od miasta.
  Heidenheim an der Brenz – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Ostwürttemberg, siedziba powiatu Heidenheim, oraz wspólnoty administracyjnej Heidenheim an der Brenz. Leży w Jurze Szwabskiej, nad rzeką Brenz, ok. 70 km na wschód od Stuttgartu, przy granicy z Bawarią. Przez miasto przebiegają drogi krajowe B19 i B466, a ok. 3 km na wschód od centrum zlokalizowana jest autostrada A7. W dosłownym tłumaczeniu nazwa miasta oznacza "dom pogan nad Brenz".
  Ostatnia reforma administracyjna w Walii miała miejsce 1 kwietnia 1996 roku, wtedy to Walia została podzielona na 22 jednostki administracyjne: 9 hrabstw, 10 hrabstw miejskich i 3 miasta, wszystkie o równym statusie administracyjnym.
  James Bond (pseudonim Agent 007) – postać fikcyjna agenta Jej królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego – MI6, stworzona przez pisarza Iana Fleminga. Bond jest protagonistą w wielu powieściach i opowiadaniach Fleminga, po śmierci autora dalsze przygody Bonda opisywali Kingsley Amis, John Gardner, Christopher Wood, Raymond Benson, Sebastian Faulks i Jeffery Deaver.
  Ryder Cup to trofeum golfowe w formie pucharu ufundowane przez Samuela Rydera. Rozgrywki o puchar mają miejsce raz na dwa lata pomiędzy drużynami Stanów Zjednoczonych i Europy. Wszystkie europejskie turnieje odbyły się w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Hiszpanii w 1997 i Irlandii w 2006.
  Welsh Open – profesjonalny, rankingowy turniej snookerowy. Wcześniej znany pod nazwą Regal Welsh Open i Senator Welsh Championship.
  Snooker – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu angielskiego (wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m), z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników, dwie drużyny).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.