• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Newcastle Central

  Przeczytaj także...
  Newcastle upon Tyne – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) nad rzeką Tyne, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego w hrabstwie metropolitalnym Tyne and Wear.Northern Rail - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę podmiejskich i regionalnych połączeń pasażerskich w północnej części Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 12 grudnia 2004 i potrwa do września 2013. Firma należy do międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą największy holenderski przewoźnik kolejowy, Nederlandse Spoorwegen (za pośrednictwem swojej spółki zależnej Abellio), oraz notowana na London Stock Exchange grupa Serco. Pociągi Northern Rail zatrzymują się na 519 stacjach, z czego 471 jest administrowanych przez tego przewoźnika.
  Peron jest to element przystanku, dworca kolejowego lub autobusowego służący do bezpiecznego wsiadania i wysiadania podróżnych oraz ładowania bagażu.

  Newcastle Centralstacja kolejowa w Newcastle upon Tyne, w Anglii. Posiada 5 peronów i obsługuje 4,870 mln pasażerów rocznie.

  First ScotRail - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę tras pasażerskich w Szkocji oraz nocnych połączeń między tą częścią Wielkiej Brytanii a Londynem. Okres koncesyjny rozpoczął się 17 października 2004 i potrwa do roku 2014. Firma jest częścią grupy transportowej FirstGroup, której centrala znajduje się w Aberdeen. Pociągi przewoźnika zatrzymują się na 336 stacjach, z czego na 309 pełni on rolę administratora.First TransPennine Express - brytyjski przewoźnik kolejowy, posiadający koncesję na obsługę pasażerską grupy tras łączących miasta północnej części wschodniego i zachodniego wybrzeża Anglii (a zatem przechodzących przez Góry Pennińskie, od których pochodzi nazwa firmy). Firma oferuje również połączenia z Manchesteru do Glasgow i Edynburga. Pociągi tego operatora zatrzymują się na łącznie 67 stacjach. Okres koncesyjny rozpoczął się w lutym 2004 i potrwa do stycznia 2012 (z opcją przedłużenia o trzy lata). Współwłaścicielami spółki są dwie grupy transportowe: brytyjska FirstGroup (55%) i francuska Keolis (45%).

  Przewoźnikiem zarządzającym stacją jest East Coast, a obsługują ją również First ScotRail, Northern Rail, CrossCountry oraz First TransPennine Express.

  East Coast - brytyjski przewoźnik kolejowy prowadzący przewozy na linii East Coast Main Line między Londynem a Szkocją. Firma rozpoczęła działalność 19 listopada 2009 r. Główną linią obsługiwaną przez przewoźnika jest trasa Londyn - Newcastle - Edynburg - Glasgow.Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  CrossCountry - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę grupy dalekobieżnych tras pasażerskich na terenie Anglii, Walii i Szkocji. W większości są to połączenia klasy InterCity, przy czym żadne z nich nie przechodzi przez Londyn. Okres koncesyjny rozpoczął się 11 listopada 2007 i potrwa do 1 kwietnia 2016. Firma jest częścią grupy Arriva. Jej pociągi zatrzymują się na 100 stacjach.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.