• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Newark - Delaware

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  James Smith (17 września 1713 - 11 lipca 1806) – delegat Kongresu Kontynentalnego ze stanu Pensylwania, sygnatariusz Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

  Newark – miasto w USA, w stanie Delaware, w hrabstwie New Castle, na południowy wschód od Wilmintgon. Jest główną siedzibą University of Delaware, największego uniwersytetu w Delaware.

  Historia[edytuj kod]

  Newark zostało założone przez irlandzko-walijskich osadników w 1694 r. Prawa miejskie otrzymało w 1758 r. przez z nadania Jerzego II, króla Wielkiej Brytanii.

  Szkoły odegrały znaczącą rolę w historii Newark. Gimnazjum, założone przez Francisa Alisona w 1743 roku, zostało przeniesone z New London, w stanie Pensylwania do Newark w 1765 roku. Od 1921 r. nazywa się ono University of Delaware. Jednymi z pierwszych absolwentów szkoły było trzech sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości: George Read, Thomas McKean i James Smith.

  George Read (ur. 18 września 1733 w hrabstwie Cecil w stanie Maryland, zm. 15 sierpnia 1815 w New Castle w stanie Delaware) – amerykański prawnik i polityk.Wilmington - miasto w USA, w stanie Delaware, port nad rzeką Delaware, w regionie metropolitalnym Filadelfii. Około 72 tys. mieszkańców.

  Przypisy

  1. Feature Detail Report for: Newark, Delaware (ang.). The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2016-06-15].
  2. Newark, Delaware Population Census 2010 and 2000 (ang.). CensusViewer. [dostęp 2016-06-15].
  3. University of Delaware (ang.). [dostęp 2016-06-15].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.
  Thomas McKean (19 marca 1734 - 24 czerwca 1817) – delegat Kongresu Kontynentalnego ze stanu Delaware, sygnatariusz Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
  Jerzy II (urodzony jako George Augustus, ur. 10 listopada 1683 w Hanowerze, zm. 25 października 1760 w Londynie) – od 11 czerwca 1727 król Królestwa Wielkiej Brytanii z dynastii hanowerskiej. Był również elektorem Hanoweru i księciem Brunszwiku-Lüneburga.
  New Castle – hrabstwo (ang. county) w stanie Delaware w USA. Populacja wynosi 500 265 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.