Newark-on-Trent
Epoka wiktoriańska – okres w dziejach Wielkiej Brytanii pod panowaniem królowej Wiktorii Hanowerskiej. Królowa sprawowała rządy w latach 1837-1901. Był to jeden z najdłuższych nieprzerwanych okresów panowania jednego monarchy w nowożytnej historii. Wielka Brytania była wtedy u szczytu potęgi imperialnej, mówiło się, że nad Imperium Brytyjskim "słońce nigdy nie zachodzi". Były to też czasy rewolucji przemysłowej.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego.
Newark-on-Trent (również Newark) – miasto i civil parish w Anglii, w regionie East Midlands, w hrabstwie Nottinghamshire, w dystrykcie Newark and Sherwood, położone nad rzeką Trent. Przez miasto przepływa także rzeka Devon, która wpada tu do Trentu. W 2011 civil parish liczyła 27700 mieszkańców. Newark położony jest na skrzyżowaniu rzymskiego traktu Fosse Way i średniowiecznego szlaku Great North Road (obecnie droga krajowa A1, która stanowi część europejskiej trasy E15). Pierwotnie miasto rozwinęło się dookoła istniejącego tu zamku Newark Castle (obecnie w ruinie) oraz rynku. Na początku było to centrum handlu wełną i tkaninami, industrializacja rozpoczęła się w epoce wiktoriańskiej, później rozwinął się tu przemysł metalowy, cukrowniczy i browarnictwo. Newark był głównym obozem rojalistów podczas angielskiej wojny domowej, który poddał się dopiero z rozkazu króla Karola I.
Miasto Newark w stanie New Jersey zostało nazwane przez pielgrzymów, którzy przybyli do Ameryki z Newark.
Historia[ | edytuj kod]
Newark jest wspomniane w Domesday Book (1086) jako Newerc(h)e. W okresie II wojny światowej w znajdujących się niedaleko Newark bazach lotniczych, tzw. stacjach RAF, stacjonowały polskie jednostki bombowe, zaś poległych, zabitych w wypadkach i zmarłych lotników z tychże jednostek chowano na cmentarzu w Newark. Obecnie w Newark znajduje się największy cmentarz polskich lotników, na którym są też groby Władysława Sikorskiego (w 1993 roku jego ciało przeniesiono na Wawel) oraz Władysława Raczkiewicza i innych prezydentów Polski na uchodźstwie.
W Newark mieści się muzeum lotnictwa (Newark Air Museum).
Współpraca[ | edytuj kod]


