• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • New Ulm - Minnesota

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Minnesota River – prawy dopływ rzeki Missisipi w stanie Minnesota, o długości 534 km. W górnym biegu rzeki znajduje się sztuczne jezioro Lac qui Parle.
  Jeniec wojenny – zatrzymana osoba, zdefiniowana w artykule 4 i 5 Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych przyjętej 12 sierpnia 1949 jako ta, która angażowała się w działania bojowe pod rozkazami swojego rządu i została zatrzymana przez siły zbrojne strony przeciwnej. Osoba taka nazywana jest kombatantem posiadającym immunitet wynikający z międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.

  New Ulmamerykańskie miasto w hrabstwie Brown, w stanie Minnesota.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Miasto leży w trójkącie u zbiegu rzek Minnesota i Cottonwood w południowej części Minnesoty i zajmuje obszar 23,3 km². Znajdują się tu m.in. audytorium Minnesota Music Hall of Fame, pomnik Hermann Heights Monument, Martin Luther College, siedziba Flandrau State Park i browar August Schell Brewing Company.

  Tornado (z hiszp. tronada – burza) – gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa. Tornada osiągają różne rozmiary. Zwykle przyjmują postać widzialnego leja kondensacyjnego, węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Hermann Heights Monument w New Ulm

  Historia[ | edytuj kod]

  New Ulm założyli niemieccy imigranci w 1854 r., nadając mu nazwę pochodzącą od miasta Ulm w południowych Niemczech.

  Podczas powstania Santee w 1862 r. licząca wówczas ok. 900 mieszkańców osada została dwukrotnie zaatakowana przez mieszkających wcześniej w tej okolicy Dakotów Santee. Indiańscy wojownicy pod wodzą Taoyateduty (Małej Wrony) nie zdołali zdobyć osady. Dla ułatwienia obrony mieszkańcy spalili ok. 190 drewnianych budynków, a po odparciu drugiego ataku (przy wsparciu ze strony odsieczy pod wodzą płk. Charlesa E. Flandrau) czasowo ewakuowali się do pobliskiego Mankato. W obu starciach zginęło łącznie ok. 300-800 białych osadników.

  Dakotowie, Dakoci, Siuksowie, Sjuksowie, Lakoci – Indianie Ameryki Północnej z obszaru Wielkich Równin. Dzielą się na trzy grupy: wschodnią Santee, środkową Yankton i zachodnią Teton.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Miasto uległo kolejnym zniszczeniom w 1881 r. kiedy w wyniku tornada zginęło tu 6 osób a 53 zostały ranne.

  Podczas II wojny światowej w położonym na południe od miasta obozie (na terenie utworzonego później Parku Stanowego Flandrau) przetrzymywano niemieckich jeńców wojennych.

  Począwszy od lat 40. XX wieku miasto reklamowało się jako amerykańska stolica polki, a w czerwcu odbywał się tam festiwal tego tańca. Stąd pochodził Whoopee John Wilfahrt, tu działała orkiestra Harolda Loeffelmachera Six Fat Dutchmen. Ostatnia parada odbyła się w 1970 .

  Bitwy o Nowy Ulm – dwie bitwy z okresu powstania Dakotów-Santiów w Minnesocie. Miasto Nowy Ulm (New Ulm) liczące ok. 900 mieszkańców było największą osadą białych osadników położoną w pobliżu rezerwatu Dakotów. Położenie miasta (m.in lasy ułatwiające skryte podejście) sprzyjały atakowi.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mark Steil, Tim Post: Hundreds of settlers killed in attacks (ang.). 2002-09-26. [dostęp 2009-09-14].
  2. Dwight Bangs: New Ulm tornado (ang.). 1881-07-15. [dostęp 2009-09-14].
  3. Last New Ulm Polka Days Parade

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Ulm – uniwersyteckie miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, siedziba regionu Donau-Iller oraz powiatu Alb-Donau, do którego miasto jednak nie należy. Leży nad Dunajem.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Brown ze stolicą w New Ulm znajduje się w południowej części stanu Minnesota, USA. Według danych z roku 2005 zamieszkuje je 26 534 mieszkańców, z czego 97,82% stanowią biali. Hrabstwo Brown swą nazwę zawdzięcza historycznej postaci J.R. Browna, wybitnego pioniera, żołnierza, łowcy Indian, drwala, fundatora miast i polityka.
  Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).
  Taoyateduta, Mały Kruk (ur. ok. 1810 lub 1820, zm. 3 lipca 1863) – wódz Dakotów-Mdewakantonów zamieszkujących Minnesotę. Jeden z wodzów, którzy podpisali w 1851 r. traktat z rządem USA, w którym Indianie zrzekli się 90% swoich ziem i zostali stłoczeni wzdłuż rzeki Minnesota. Wchodził w skład delegacji Indian, która przebywała w Waszyngtonie. Tam przekonał się o sile białych i bezsensowności walki z nimi. Za wszelką cenę starał się zachować pokój.
  Powstanie Dakotów (zwane też wojną Santee lub wojną Małego Kruka) miało miejsce w roku 1862 w stanie Minnesota w USA.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Indianie Ameryki Północnej – Indianami nazywa się niemal całą (z wyłączeniem Aleutów i Inuitów) autochtoniczną (tubylczą, rdzenną) ludność obu Ameryk o złożonej etnogenezie. Znaleziska archeologiczne i antropologiczne sugerują, że Ameryka Północna została zaludniona przez przybyszy z Azji co najmniej 12 tysięcy lat temu. Podczas ostatniej epoki lodowcowej ludzie przedostali się do niej przez Cieśninę Beringa. Późniejsze zróżnicowanie antropologiczne Indian jest wynikiem działania takich czynników jak dryf genetyczny i dobór naturalny, a także możliwego asymilowania jednostek czy małych grup z Oceanii i Australii (być może nawet z Europy).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.