• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • New Providence

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  New Providence – wyspa w archipelagu Bahamów położona na Oceanie Atlantyckim. Wchodzi w skład państwa Bahamy.

 • powierzchnia – 207 km²
 • ludność – 210 tys. (2000)
 • Najbardziej zaludniona wyspa archipelagu, zamieszkuje ją 2/3 ludności Bahamów. Główne miasto, stolica kraju, ważny port lotniczy i morski – Nassau. Powierzchnia nizinna. Rozwinięta turystyka, rybołówstwo, przemysł odzieżowy i spożywczy. Uprawa pomidorów, bananów, ananasów, drzew owocowych (gł. cytrusów), palmy kokosowej i agawy sizalowej.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.

  Odkryta w czasie pierwszej wyprawy Kolumba przechodziła kilkakrotnie z rąk do rąk. Po Hiszpanach wyspę na krótko zajmowali Holendrzy, a na przełomie XVII i XVIII wieku była "stolicą" karaibskich piratów, którzy upodobali sobie tę wyspę z racji dogodnej dla kotwiczenia zatoki i bliskości szlaków żeglugowych hiszpańskich statków wiozących z Ameryki Środkowej do Europy drogocenne kruszce. Dopiero w roku 1718 Bahamy, a wraz z nimi New Providence, zostały przyłączone do Zjednoczonego Królestwa, a wyspa stała się siedzibą gubernatora.

  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.Lojaliści, zwani także torysami – obok patriotów jedna z dwóch dominujących opcji politycznych w okresie narastającego napięcia pomiędzy koloniami brytyjskimi w Ameryce Północnej a Wielką Brytanią w okresie poprzedzającym rewolucję amerykańską jak i w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Lojaliści stali na pozycjach utrzymania brytyjskiej kontroli nad koloniami. Jednym z najbardziej aktywnych lojalistów był William Franklin, były królewski gubernator New Jersey, syn Benjamina.

  Pierwszy gubernator Woodes Rogers ogłosił amnestię dla piratów, po czym zaczął ścigać tych, którzy się nie podporządkowali. W ciągu kilku lat (1720-1725) problem rozbójników morskich w tym regionie został praktycznie rozwiązany.

  Marina w Nassau

  W lutym 1776 roku kolonia została zaatakowana przez amerykańską flotyllę pod wodzą Eseka Hopkinsa. Głównym celem ataku był Fort Montagne na New Providence, gdzie spodziewano się zdobyć znaczne zapasy prochu. 3 marca amerykańscy marines dokonali swego pierwszego historycznie desantu na nieprzyjacielskie wybrzeże zdobywając fort, a wraz z nim 88 dział i 15 moździerzy, ale większa część zapasów potrzebnego Armii Kontynentalnej prochu została przez Anglików z wyspy wywieziona. Hopkins przez dwa tygodnie ładował łupy na swe 7 statków nim ostatecznie odpłynął.

  Woodes Rogers − brytyjski gubernator Bahamów, a wcześniej korsarz w służbie brytyjskiej ur. około roku 1670, zm. w Nassau w 1732 r.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Po zakończeniu wojny rewolucyjnej kilka tysięcy lojalistów osiedliło się na New Providence i okolicznych wyspach wraz ze swymi niewolnikami, jednak niska jakość gleby i rzadkie opady uniemożliwiły utrzymanie się plantacji i w początkach XIX wieku Bahamy niemal opustoszały i tylko na New Providence osada o nazwie Nassau rozrastała się z powodu istnienia znacznego garnizonu brytyjskiego. Jednak i on przestał istnieć w roku 1850, a fort popadł w ruinę.

  Bahamy (ang. Bahamas, Wspólnota Bahamów – Commonwealth of The Bahamas) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim. Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.

  Okres prosperity powtórzył się w czasie wojny secesyjnej i w okresie prohibicji, gdy Nassau było centrum przemytniczym.

  W czasie II wojny światowej New Providence służyła jako baza brytyjskiej i amerykańskiej floty.

  Bahamy stały się niezależnym państwem w roku 1973. Od lat 60. XX wieku New Providence jest jednym z głównych ośrodków wypoczynkowych dla Amerykanów dysponując takimi atutami jak pełnowymiarowe lotnisko międzynarodowe, głęboka zatoka umożliwiająca dokowanie statków wycieczkowych, liczne hotele z kasynami gry.

  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.Krzysztof Kolumb, kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón (ur. prawdopodobnie między 25 sierpnia a 31 października 1451 w Genui, zm. 20 maja 1506 w Valladolid) – europejski żeglarz, podróżnik i nawigator, tercjarz franciszkański.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Bahamy – archipelag ok. 700 wysp koralowych oraz ponad 2 tys. wypiętrzających się ponad poziom morza raf koralowych (tzw. cayos) na Oceanie Atlantyckim. Zalicza się go do Ameryki Środkowej. Ciągnie się na długości ok. 1200 km na północ od Wielkich Antyli i na południowy wschód od półwyspu Floryda. Bahamy obejmują niepodległe państwo o tej samej nazwie oraz terytorium zależne Wielkiej Brytanii - Turks i Caicos.
  United States Marine Corps (Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, USMC, w skrócie Marines) - jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. W kwietniu 2006 służyło w nim 178 tys. żołnierzy. Rezerwa Korpusu Piechoty Morskiej (Marine Corps Reserve) liczyła w 2004 102 tys. żołnierzy. Jakkolwiek Korpus jest osobną służbą, wraz z marynarka wojenną Stanów Zjednoczonych podlega kierującemu Departamentem Marynarki sekretarzowi marynarki.
  Prohibicja w Stanach Zjednoczonych, znana także jako The Noble Experiment ("Szlachetny Eksperyment") trwała od 1919 do 1933 roku. W okresie tym sprzedaż, produkcja oraz transport alkoholu była zakazana na terenie całego kraju. Prohibicję wprowadzała 18. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych
  Armia Kontynentalna – zjednoczona struktura sił zbrojnych trzynastu kolonii, wystawionych przeciw siłom Królestwa Wielkiej Brytanii podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.