• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • New Providence

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  New Providence – wyspa w archipelagu Bahamów położona na Oceanie Atlantyckim. Wchodzi w skład państwa Bahamy.

 • powierzchnia – 207 km²
 • ludność – 210 tys. (2000)
 • Najbardziej zaludniona wyspa archipelagu, zamieszkuje ją 2/3 ludności Bahamów. Główne miasto, stolica kraju, ważny port lotniczy i morski – Nassau. Powierzchnia nizinna. Rozwinięta turystyka, rybołówstwo, przemysł odzieżowy i spożywczy. Uprawa pomidorów, bananów, ananasów, drzew owocowych (gł. cytrusów), palmy kokosowej i agawy sizalowej.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.

  Odkryta w czasie pierwszej wyprawy Kolumba przechodziła kilkakrotnie z rąk do rąk. Po Hiszpanach wyspę na krótko zajmowali Holendrzy, a na przełomie XVII i XVIII wieku była "stolicą" karaibskich piratów, którzy upodobali sobie tę wyspę z racji dogodnej dla kotwiczenia zatoki i bliskości szlaków żeglugowych hiszpańskich statków wiozących z Ameryki Środkowej do Europy drogocenne kruszce. Dopiero w roku 1718 Bahamy, a wraz z nimi New Providence, zostały przyłączone do Zjednoczonego Królestwa, a wyspa stała się siedzibą gubernatora.

  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.Lojaliści, zwani także torysami – obok patriotów jedna z dwóch dominujących opcji politycznych w okresie narastającego napięcia pomiędzy koloniami brytyjskimi w Ameryce Północnej a Wielką Brytanią w okresie poprzedzającym rewolucję amerykańską jak i w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Lojaliści stali na pozycjach utrzymania brytyjskiej kontroli nad koloniami. Jednym z najbardziej aktywnych lojalistów był William Franklin, były królewski gubernator New Jersey, syn Benjamina.

  Pierwszy gubernator Woodes Rogers ogłosił amnestię dla piratów, po czym zaczął ścigać tych, którzy się nie podporządkowali. W ciągu kilku lat (1720-1725) problem rozbójników morskich w tym regionie został praktycznie rozwiązany.

  Marina w Nassau

  W lutym 1776 roku kolonia została zaatakowana przez amerykańską flotyllę pod wodzą Eseka Hopkinsa. Głównym celem ataku był Fort Montagne na New Providence, gdzie spodziewano się zdobyć znaczne zapasy prochu. 3 marca amerykańscy marines dokonali swego pierwszego historycznie desantu na nieprzyjacielskie wybrzeże zdobywając fort, a wraz z nim 88 dział i 15 moździerzy, ale większa część zapasów potrzebnego Armii Kontynentalnej prochu została przez Anglików z wyspy wywieziona. Hopkins przez dwa tygodnie ładował łupy na swe 7 statków nim ostatecznie odpłynął.

  Woodes Rogers − brytyjski gubernator Bahamów, a wcześniej korsarz w służbie brytyjskiej ur. około roku 1670, zm. w Nassau w 1732 r.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Po zakończeniu wojny rewolucyjnej kilka tysięcy lojalistów osiedliło się na New Providence i okolicznych wyspach wraz ze swymi niewolnikami, jednak niska jakość gleby i rzadkie opady uniemożliwiły utrzymanie się plantacji i w początkach XIX wieku Bahamy niemal opustoszały i tylko na New Providence osada o nazwie Nassau rozrastała się z powodu istnienia znacznego garnizonu brytyjskiego. Jednak i on przestał istnieć w roku 1850, a fort popadł w ruinę.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Okres prosperity powtórzył się w czasie wojny secesyjnej i w okresie prohibicji, gdy Nassau było centrum przemytniczym.

  W czasie II wojny światowej New Providence służyła jako baza brytyjskiej i amerykańskiej floty.

  Bahamy stały się niezależnym państwem w roku 1973. Od lat 60. XX wieku New Providence jest jednym z głównych ośrodków wypoczynkowych dla Amerykanów dysponując takimi atutami jak pełnowymiarowe lotnisko międzynarodowe, głęboka zatoka umożliwiająca dokowanie statków wycieczkowych, liczne hotele z kasynami gry.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bahamy (ang. Bahamas, Wspólnota Bahamów – Commonwealth of The Bahamas) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim.
  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.
  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
  Krzysztof Kolumb, kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón (ur. prawdopodobnie między 25 sierpnia a 31 października 1451 w Genui, zm. 20 maja 1506 w Valladolid) – europejski żeglarz, podróżnik i nawigator, tercjarz franciszkański.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Bahamy – archipelag ok. 700 wysp koralowych oraz ponad 2 tys. wypiętrzających się ponad poziom morza raf koralowych (tzw. cayos) na Oceanie Atlantyckim. Zalicza się go do Ameryki Środkowej. Ciągnie się na długości ok. 1200 km na północ od Wielkich Antyli i na południowy wschód od półwyspu Floryda. Bahamy obejmują niepodległe państwo o tej samej nazwie oraz terytorium zależne Wielkiej Brytanii - Turks i Caicos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.885 sek.